Adrspach – skalne miasto w Czechach

Dziś zabiorę Cię do niesamowitego miejsca, które zbudowała sama Matka Natura. Tym miejscem jest Adrspach – skalne miasto w Czechach.

DSCN9195

Góry Stołowe marzyły mi się od dawna! Często zaglądałam do wujka Google i podziwiałam zdjęcia tamtejszych widoków. W końcu nadszedł dzień, w którym zostało postanowione- jedziemy! Czas było przekonać się na własne oczy o uroku tego miejsca. Zwiedzanie rozpoczęłam po stronie czeskiej, jakieś 40 km oddalone od Dusznik i 30 km od przejścia granicznego w Kudowie Zdrój.

DSCN9197

DSCN9207

DSCN9209

DSCN9219

Jak w bajce…

Brama Gotycka jest pierwszym, najbardziej interesującym obiektem, po przekroczeniu którego zaczynamy przygodę zapierającą dech w piersiach…

DSCN9240

DSCN9404

Skalne miasto to w rzeczywistości skalno-leśny labirynt, jakby wyjęty z jakiejś baśni bądź filmu fantastycznego. Droga jest lekka i przyjemna, dlatego nie warto się śpieszyć, tylko delektować widokami dookoła.

Niektóre skały, ze względu na swoje kształty, otrzymały nazwy skojarzeniowe, np. poniżej: Kochankowie, Słoniowy Rynek, Matka Boska trzymająca Dzieciątko ( 2 zdjęcia), Diabelski Most :

DSCN9291

DSCN9247

DSCN9265

DSCN9268

DSCN9256

Uroku dodają także znajdujące się tu jeziorka oraz wodospady. Dla zainteresowanych, istnieje możliwość przepłynięcia się tratwą.

DSCN9393

DSCN9355

Ponoć w przeszłości przez bardzo długi czas nikt nie zapuszczał się w te rejony. Adršpach stało się atrakcją turystyczną dopiero w 1700 roku. Miejsce odwiedzane było przez takie znane osoby jak : Johann Wolfgang Goethe, królową pruską Luizę, króla Polski i elektora saskiego Fryderyka Augusta, cesarza Józefa II oraz wielu innych.

DSCN9293

DSCN9295

DSCN9318

DSCN9439

DSCN9432

Uwierz mi, że zdjęcia nie robią takiego wrażenia jak to, co można zobaczyć tam na własne oczy. Jeśli nie byłeś w Skalnym Mieście w Adrspach , to gorąco Cię zachęcam! I nie odchodź za daleko- już wkrótce dalsza część ciekawych miejsc w rejonie Gór Stołowych 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *