Atrakcje Drezna – barokowa Starówka nad Łabą

W Dreźnie, zwanym „Florencją Północy”, spędziłam pół dnia. To stanowczo za mało, by zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca jakie oferuje to miasto. Jako, że główne atrakcje Drezna znajdują się w centrum, tam też się udałam. Chciałam zobaczyć jak wygląda barokowa Starówka nad Łabą .

DSC00304

DSC00307

DSC00310

Śródmieście od razu wywarło na mnie wrażenie. Pełno tam ciekawych zabytków, klimatycznych kamienic, bogatych oraz wyszukanych zdobień niektórych budynków. A w dole spokojnie płynąca Łaba, nad którą chętnie odpoczywają zarówno mieszkańcy jak i turyści.

Atrakcje Drezna

Pierwszym obiektem, na który szczególnie zwróciłam uwagę był Kościół Marii Panny– doszczętnie zburzony (jak większość budynków w Dreźnie) w czasie II Wojny Światowej. Pewien fragment kościoła zachował się. Można zobaczyć go na tyłach świątyni, zaś reszta dobudowywana była z piaskowca jeszcze do niedawna. Ostatecznie budowla została ukończona i udostępniona zwiedzającym dopiero w 2005 roku.

DSC00305

Zagłębiając się w zakamarki Starówki z pewnością natkniemy się na porcelanową mozaikę. Zwie się ona „Orszakiem Królewskim” . Jest to najdłuższe malowidło ścienne, które ma ok. 100 metrów długości i 10,5 wysokości. Mieści się  w gmachu Langer Gang, który oddziela dziedziniec dawnej królewskiej rezydencji. Co ciekawe, dzieło przetrwało atak bombowy!

DSC00313

DSC00316

Idąc wzdłuż ściany z malowidłem dojdziemy do placu, na którym stoi piękna Katedra Świętej Trójcy z XVIII wieku z zachowaną wieżą oraz większością rzeźb sprzed II Wojny Światowej.

DSC00397

DSC00321

DSC00332

DSC00370

Jeśli chcecie zrobić dobre zdjęcia barokowego centrum, to proponuję przejść mostem na drugą stronę Łaby, na bardziej zielone tereny.

1

DSC00334

DSC00337

DSC00344

DSC00351

DSC00361

Z kolei budynek poniżej, zwany Yenidze, jawił mi się jako Meczet… I trochę się zdziwiłam, bo o ile faktycznie był wzorowany na muzułmańskiej świątyni, o tyle początkowo była to fabryka tytoniu, a dziś jest to … biurowiec!

DSC00367

Drezno Nocą

Nocny spacer po najpiękniejszym mieście Saksonii jest czymś, co trzeba koniecznie zrobić! Drezno o zmierzchu nabiera niezwykłej magii i sprzyja romantycznym schadzkom nad rzeką Łabą. Trochę się naczekałam na włączenie latarni. Wędrowałam tu i ówdzie, niecierpliwie spoglądając na zegarek. Nie wiedziałam, o której rozbłysną światła. Po prostu było już późno, a droga powrotna trochę zajmowała… W końcu wybiła 20:40 i nieśmiało zamigotały lampy. „Hurra!” krzyknęłam w duchu łapiąc za aparat.

 

 

Nocny klimat Drezna skojarzył mi się z Paryżem. Uważam, że jest tu równie romantycznie co w stolicy Francji, więc śmiało można przyjeżdżać na weekendowe randki, a nawet zaręczyny ;-). Znacie może kogoś, kto oświadczył się swojej drugiej połówce w tym miejscu?

Czemuby nie usiąść w którejś z knajp nad Łabą i z kieliszkiem wina napawać wzrok pięknem Drezna? A wszystko to w akompaniamencie ulicznych grajków.

Co jak co, ale Drezno najpiękniej wygląda wieczorem 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *