Co warto zobaczyć w Łodzi ?

Łódź jest miastem, które z pewnością Cię zaskoczy. Z jednej strony wciąż zobaczysz tu ruiny i zgliszcza pozostałe po upadku przemysłu w latach 90 XX wieku. Z drugiej zastaniesz prężnie rozwijającą się aglomerację, przywracającą blask oraz świetność architekturze, której główną inspiracją był Paryż. Dziś ja, Warszawianka z urodzenia, Łodzianka za sprawą migracji 😉 opowiem co warto zobaczyć w Łodzi 🙂

Zanim przyjedziesz do Łodzi…

Przede wszystkim – pora roku ma znaczenie! Jeśli planujecie zwiedzać Łódź i chcecie docenić jej nietuzinkowość, koniecznie przyjedźcie tu wiosną, latem bądź wczesną jesienią (zima zabija urok i ducha każdego miasta). Nie dość, że metropolia wtedy tętni życiem, to na dodatek możecie mieć szczęście załapać się na jakąś ciekawą imprezę, np. Light Move Festiwal, o którym wkrótce napiszę 🙂 Niestety nie mam doświadczenia w kwestii noclegów, gdyż nigdy nie spałam w żadnych hotelach ani hostelach, niemniej jednym z najlepszych, w samym sercu Łodzi jest hotel Andels, obok Manufaktury.

Moja trasa turystyczna

Kiedy odwiedzają mnie znajomi, trasę zwiedzania rozpoczynamy od pałacu Herbsta, loftów i Księżego Młynu, potem idziemy przez park Źródliska, obok muzeum Kinematografii w stronę Piotrkowskiej. Na początku deptaku zatrzymujemy się na Off Piotrkowska, a po krótkiej przerwie kontynuujemy spacer tą słynną ulicą. Podziwiamy kamienice, zaglądamy w bramy- w jednej z nich jest cudowny Pasaż Róży. Dochodzimy do Parku Śledzia, wcześniej podziwiając mural. Następnie kierujemy się w stronę Manufaktury, za którą znajduje się uroczy stary cmentarz. Drugiego dnia, jeśli czas pozwala, zabieram turystów na górę Rudzką, skąd jest niesamowity widok na panoramę Łodzi. Urządzamy sobie spacer po Rudej-Popiołach czyli lesie, w którym stoją stare wille fabrykantów. A teraz szczegółowo, o każdej z atrakcji :

Co warto zobaczyć w Łodzi ?

 1. Pałace
 • Pałac Herbsta – znajdujący się obok loftów i Księżego Młynu- z zewnątrz skromny, w środku imponujący, choćby za sprawą przepięknej sali lustrzanej.

 • Pałac Poznańskiego – najokazalszy ze wszystkich budynków w Łodzi. Pomieszkiwał w nim sam Izrael Poznański- właściciel fabryki, która została przerobiona na dzisiejszą Manufakturę.

2. Lofty – imponujące i drogie budynki mieszkalne, przerobione ze starej fabryki. Ponoć koszt mieszkania w loftach to wydatek rzędu miliona polskich złotych. Czy warto? Ponoć mówi się, że cegły wciąż mają w sobie toksyny źle wpływające na organizm człowieka.

3. Księży Młyn – rozległa dzielnica, gdzie znajdował się zespół fabryk włókienniczych oraz obiektów towarzyszących, w tym budynków mieszkalnych (zamieszkiwanych przez pracowników i ich rodziny), straży pożarnej czy szkołę. Tak zwane miasto w mieście. Urocza, spokojna miejscówka, gdzie z przyjemnością chodzę na spacery. Nieopodal znajduje się dystyngowana restauracja Gronowalski oraz mój ukochany fryzjer Krystian Wojewoda Hair Desing. Polecam 🙂

4. Parki

 • Park Źródliska, po sąsiedzku z Księży Młynem.

 • Park Klepacza- koniecznie do odwiedzenia w marcu, kiedy zaczynają kwitnąć cebulice.

 • Park Ocalałych

5. Deptak Piotrkowska – główna, najgwarniejsza i najżywsza ulica Łodzi. Wiele tu wyśmienitych restauracji ( Lawash, Ato Sushi), fajnych kawiarni (Daleko Blisko, Kocie Oczy) oraz dobrych klubów ( New York ). Poza tym ulicę tę ozdabiają piękne oraz majestatyczne kamienice misternie zdobione.

6. Szlakiem murali – wiele fajnych, kolorowych malunków na ścianach kamienic. Warto zwrócić uwagę.

7. Pasaż Róży – jeden z piękniejszych zaułków Piotrkowskiej, gdzie znajdują się kamienice ozdobione kawałkami luster.

8. Manufaktura – coś dla wielbicieli zakupoholiczów. Na terenie dużo fajnych knajp, np. Whiskey in the Jar, Taverna Pepe Verde, Galicja.

9. Cmentarz Stary – no dobra.. co może być ciekawego na cmentarzu, miejscu, które kojarzy się ze smutkiem i zadumą? W zasadzie nic, ale… ten cmentarz jest wyjątkowy. Polecam spacer.

10. Góra Rudzka i Las Ruda-Popioły – jedne z moich ulubionych miejsc. Góra Rudzka oferuje ciekawe widoki na panoramę Łodzi oraz tor saneczkowy 🙂 z kolei u podnórza góry znajduje się las, w którym stoją stare wille, niegdyś należace do fabrykantów.

11. Stacja Radegast– pomnik zagłady mieszkańców Litzmannstadt Ghetto.

Przyznam, że nie lada wyzwaniem było dla mnie napisanie tej notatki. Po pierwsze jest tak wiele miejsc do wymienienia, a po drugie o niektórych nie da się powiedzieć w jednym, góra dwóch zdaniach nie pokazując przy tym zdjęć z różnych perspektyw czy nie zagłębiając się w szczegóły. Dlatego też myślę, że wrócę do pewnych wątków w osobnych postach 🙂

Jeśli mielibyście jakieś pytania dotyczące Łodzi, służę pomocą 🙂

4 Comments

 1. Byłam w Łodzi raz i mimo sceptycyzmu wielu osób, z którymi rozmawiałam Łódź wydała mi się miastem ciekawym, podnoszącym się z ruin, w którym jest wiele do odkrycia 🙂 Byłam tam jesienią, muszę wybrać się wiosną tak jak mówisz:)

  Reply
  1. Voyaga Author

   Zazwyczaj osoby, które krytykują to miasto zaczynają i kończą zwiedzanie Łodzi na… Piotrkowskiej. I to jest błąd.
   Serdecznie zapraszam do Boatcity- mam nadzieję, że wskazówki się przydadzą 🙂

   Reply
 2. Zwykle w Łodzi bywam raz w roku i widzę jak się zmienia. Większość z wymienionych miejsc widziałam ale muszę nadrobić zaległości w temacie parków. Z tych widziałam tylko Park Źródliska.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *