Co warto zobaczyć w Łodzi

Łódź jest miastem, które z pewnością Cię zaskoczy. Z jednej strony wciąż zobaczysz tu ruiny i zgliszcza pozostałe po upadku przemysłu w latach 90 XX wieku. Z drugiej zastaniesz prężnie rozwijającą się aglomerację, przywracającą blask oraz świetność architekturze, której główną inspiracją był Paryż. Dziś ja, Warszawianka z urodzenia, Łodzianka za sprawą migracji 😉 opowiem co warto zobaczyć w Łodzi 🙂

Kiedy warto przyjechać do Łodzi? Przede wszystkim należy zacząć od tego, że pora roku ma znaczenie! Jeśli planujecie zwiedzać Łódź i chcecie docenić jej nietuzinkowość, koniecznie przyjedźcie tu wiosną, latem bądź wczesną jesienią (zima zabija urok i ducha każdego miasta). Nie dość, że metropolia wtedy tętni życiem, to na dodatek możecie mieć szczęście załapać się na jakąś ciekawą imprezę, jak np.: Light Move Festiwal .

Co warto zobaczyć w Łodzi ?

Pałace

Pałac Herbsta – znajdujący się obok loftów i Księżego Młyna- z zewnątrz skromny, w środku zaś imponujący, choćby za sprawą przepięknej sali lustrzanej. Warto także zajrzeć do ogrodu, który jest imponujący!

Pałac Poznańskiego – najokazalszy ze wszystkich obiektów w Łodzi. Pomieszkiwał w nim sam Izrael Poznański- właściciel fabryki, która została przerobiona na dzisiejszą Manufakturę.

Lofty

Imponujące, luksusowe budynki mieszkalne, przerobione ze starej fabryki. Ponoć cena kupna mieszkania w loftach to wydatek rzędu miliona polskich złotych. Czy warto? Ponoć mówi się, że cegły wciąż przesiąknięte są toksynami wykorzystywanymi niegdyś w tamtejszych zakładach.

Księży Młyn

Rozległa dzielnica, w której znajdował się zespół fabryk włókienniczych oraz obiektów towarzyszących, w tym budynków mieszkalnych (zamieszkiwanych przez pracowników i ich rodziny), straży pożarnej czy szkołę. Tak zwane miasto w mieście. Urocza, spokojna miejscówka, gdzie z przyjemnością chodzę na spacery. Nieopodal znajduje się dystyngowana restauracja Gronowalski oraz mój ukochany fryzjer Krystian Wojewoda Hair Desing. Polecam 🙂

 Parki

Jest wiele ładnych i ciekawych parków w Łodzi. Do moich ulubionych i tych, które bym poleciła, należą: Park Źródliska, Park Klepacza (zwłaszcza w marcu, kiedy kwitną cebulice syberyjskie), Park Ocalałych, Park Zdrowie.

Podwórka i kamienice

Niektóre łódzkie bramy (niektóre! bo generalnie trzeba uważać, gdzie się chodzi 😉 ) kryją piękne podwórka oraz kamienice. Do takich miejsc należą m.in.: Pasaż Róży,  podwórko przy Piotrkowskiej 211, podwórko przy ulicy Więckowskiego 4.

Szlakiem Murali

W Łodzi jest wiele fajnych, kolorowych malunków na ścianach kamienic. Warto zwrócić uwagę.

Cmentarz Stary

Co może być ciekawego na cmentarzu, miejscu, które kojarzy się ze smutkiem i zadumą? W zasadzie nic, ale… ten cmentarz jest wyjątkowy.

Góra Rudzka i Las Ruda-Popioły

Góra Rudzka oferuje ciekawe widoki na panoramę Łodzi oraz tor saneczkowy 🙂 z kolei u podnóża wzgórza znajduje się las, w którym stoją stare wille, niegdyś należące do fabrykantów.

Stacja Radegast

Pomnik zagłady mieszkańców Litzmannstadt Ghetto.

Wille

Co i rusz w centrum miasta, choć nie tylko, można natknąć się na imponujące stare apartamenty: jedne odrestaurowane, inne popadające w ruinę.

Dworzec Fabryczny

Chyba najładniejszy w całej Polsce 🙂 bardzo ciekawy projekt.

Surindustralle

Bardzo klimatyczna kawiarnio-galeria znajdująca się w jednej z bram na Piotrkowskiej.

Light Move Festival

Festiwal kinetycznej sztuki światła, która odbywa się na jesieni. Warto przyjechać i zobaczyć na własne oczy!

Przyznam, że nie lada wyzwaniem było dla mnie napisanie tej notatki. Po pierwsze jest tak wiele miejsc do wymienienia, a po drugie o niektórych nie da się powiedzieć w jednym, góra dwóch zdaniach nie pokazując przy tym zdjęć z różnych perspektyw czy nie zagłębiając się w szczegóły. Dlatego też myślę, że wrócę do pewnych wątków w osobnych postach 🙂

Jeśli mielibyście jakieś pytania dotyczące Łodzi, służę pomocą 🙂

___________________________________________________________

Moje inne posty o Łodzi:

8 Comments

 1. Byłam w Łodzi raz i mimo sceptycyzmu wielu osób, z którymi rozmawiałam Łódź wydała mi się miastem ciekawym, podnoszącym się z ruin, w którym jest wiele do odkrycia 🙂 Byłam tam jesienią, muszę wybrać się wiosną tak jak mówisz:)

  Reply
  1. Voyaga Author

   Zazwyczaj osoby, które krytykują to miasto zaczynają i kończą zwiedzanie Łodzi na… Piotrkowskiej. I to jest błąd.
   Serdecznie zapraszam do Boatcity- mam nadzieję, że wskazówki się przydadzą 🙂

   Reply
 2. Zwykle w Łodzi bywam raz w roku i widzę jak się zmienia. Większość z wymienionych miejsc widziałam ale muszę nadrobić zaległości w temacie parków. Z tych widziałam tylko Park Źródliska.

  Reply
 3. To miło, że nie tylko łodzianie przeprowadzają się do Warszawy, ale i odwrotnie 😀 Cieszy nas, że opisujesz Łódź w równie pochlebny sposób – wiele osób powinno nauczyć doceniać się jej piękno! Do miejsc wartych uwagi dodalibyśmy oczywiście prężnie rozwijające się Nowe Centrum Łodzi, a przede wszystkim imponujący Dworzec Łódź Fabryczna i pełne atrakcji dla osób w każdym wieku Centrum Nauki i Techniki EC1. Przydałoby się też więcej zdjęć murali – ich różnorodność na pewno zachęci więcej osób do odwiedzenia naszego miasta 🙂

  Reply
  1. Voyaga Author

   Cześć! Bardzo mi miło, że tu zajrzeliście 🙂 Łódź jets już dla mnie jak dom. I dziękuję za podpowiedzi- faktycznie, miejsca o których wspominacie zasługują na swoje miejsce w TOP polecanych. Pozdrawiam ciepło 🙂

   Reply
 4. Może w tym roku dotrę na Light Move Festiwal i wtedy na pewno skorzystam z Twoich podpowiedzi. W Łodzi byłam tylko raz na 1 dzień podczas Salonu Ciekawej Książki. Wtedy udało mi się zobaczyć tylko okolice Centralnego Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Kinematografii. Może tym razem uda się zobaczyć więcej.

  Reply
  1. Voyaga Author

   Z całego serca polecam! Naprawdę warto, i tak jak piszesz- przy okazji mogłabyś lepiej poznac to miasto. gdybys miała jakies pytania, służę pomoca 🙂 dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie w moje internetowe kąty! 🙂

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *