Łódzkie – co warto zobaczyć w centralnej Polsce

Łódzkie – mało kto wie ile pięknych i interesujących miejsc kryje się wokół Łodzi. W związku z tym postanowiłam stworzyć post o tym co warto zobaczyć w łódzkim- województwie, które według mnie jest mało doceniane. Zapraszam!

Łódzkie – co warto zobaczyć w centralnej Polsce

Łódź

Stolica województwa łódzkiego, przez jednych została naznaczona mianem miasta meneli, a przez innych doceniona za sprawą swojej nietuzinkowości. Niemniej, o tym co warto zobaczyć w Łodzi szczegółowo napisałam tu.

Pałac w Nieborowie

Ten barokowy pałac pochodzi z XVII wieku, a największego rozkwitu dostąpił za czasów rezydowania hetmana Ogińskiego oraz rodziny Radziwiłłów, o czym dowiecie się z osobnej notatki na moim blogu.

Park Romantyczny w Arkadii

Przepiękny ogród w stylu angielskim został założony przez Helenę Radziwiłłową, z domu Przeździecką. Niewątpliwie, robi ogromne wrażenie!

Zamek w Oporowie

Ta ceglana warownia w stylu gotyckim znajduje się niedaleko Kutna, a otacza ją przepiękny ogród.

Zamek Królewski w Łęczycy

Forteca została wzniesiona przez Kazimiera Wielkiego, najprawdopodobniej około XIV wieku. Warto wspomnieć, że według legend podziemia zamku zamieszkiwał sam Diabeł Boruta!

Zamek w Uniejowie

Dwór powstał w latach 1360-1365 i obecnie reprezentuje styl romantyczny. Godnym uwagi jest fakt, że w przyzamkowym ogrodzie można spotkać rzeźbę Białej Damy.

Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim

Jest to rezerwat przyrody, który swoją sławę zawdzięcza źródłom o niezwykłych kolorach.

Konewka

Nie lada gratka dla fanów historii, zwłaszcza tych, których interesuje historia II Wojny Światowej. Otóż w Konewce można zobaczyć kompleks schronów kolejowych datowanych na 1940 r.

Arboretum w Rogowie

Ogromny ogród, na terenie którego znajdują się najcenniejsze gatunki drzew oraz krzewów.

Agroturystyka Dwór Rzepiszew

Miejsce pełne uroku i magii, przeszyte duchem przeszłości, otoczone zielenią, a do tego o kameralnej atmosferze. Ten neoklasycystyczny dwór znajduje się we wsi Rzepiszew, ok.40 km na zachód od Łodzi i jest bardzo przyjemną bazą noclegową.

Pałac Biskupów Kujawskich w Wolbórzu

Rezydencja reprezentuje późny barok, a powstała w 1773 roku.

Piątek

We wsi Piątek znajduje się geometryczny środek Polski.

Lisie Pole

Polska mini Prowansja, albowiem w mieście Bieniądzice znajdziemy plantację lawendy prowadzoną przez uroczą dziewczynę o imieniu Hania.

Podsumowanie

I jak Wam się podoba województwo łódzkie? A może znacie jakieś inne ciekawe zakątki, o których tu nie wspomniałam, a które powinny znaleźć się na tej liście? Jeśli tak, to będę wdzięczna za podzielenie się nimi 🙂 .

4 Comments

 1. Aga, wielkie dzięki za ten wpis. Pochodzę z poznańskiego i do Łodzi wcale nie miałem aż tak daleko. To miasto i jego okolica jest dla mnie tak interesujące, że Twój wpis bardzo przyda mi się podczas planowania wizyty w tej okolicy… Dużo ciekawych fotografii, szczególnie ta na samym końcu wpisu 😉 😛

  Reply
  1. Voyaga Author

   Cześć Marcin, witaj na moim blogu! Dziękuję za Twój komentarz oraz miłe słowa 😉 Koniecznie zajrzyj do łódzkiego- tak jak piszesz, masz w miarę blisko, a co więcej, jest tu co robić i co zobaczyć. Jeśli miałbyś jakieś pytania, służę pomocą 🙂

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *