Co warto zobaczyć w Wiedniu

Stolica Austrii jest doskonałym miejscem na spędzenie przedłużonego, a do tego aktywnego  weekendu. Na podstawie mojej ostatniej podróży przygotowałam dla Was post o tym, co warto zobaczyć w Wiedniu . Zapraszam 🙂

W Wiedniu na pewno nie będziecie się nudzić, ponieważ to miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania. Czy słońce, czy deszcz z pewnością znajdziecie się coś do zrobienia czy zobaczenia. Ja odwiedziłam Wiedeń w październiku, więc nie było już ani ciepło, ani zbytnio pogodnie, jednak nie stanowiło to żadnej przeszkody w zwiedzaniu- po prostu plany dostosowałam do aury.

Co warto zobaczyć w Wiedniu ?

Kolorowa kamienica Hundertwasserhaus

Więcej o niej napisałam w tym poście.

Katedra św. Szczepana

Jedna z najpiękniejszych sakralnych budowli w Europie, stylu gotyckim, pieszczotliwie określana mianem „Steffi”.

Pałac Hofburg i muzeum Sisi

Jeśli interesuje Cię życie rodów Habsburgów, a w tym Elżbiety Bawarskiej, to jest to miejsce godne odwiedzenia. W tym imponującym kompleksie zobaczysz nie tylko rzeczy, które należały do królów, ale także repliki sukien oraz przyborów osobistych księżniczki Sisi. W pobliżu znajduje się park Volksgarten,w którym mieści się pomnik Elżbiety, i który słynie  z przepięknych krzewów różanych.

Pałac Schönbrunn

Skoro o królach mowa, to nie sposób pominąć wspaniałego pałacu Schönbrunn, zbudowanego w stylu barokowym, niegdyś służącego za letnią rezydencję rodu Habsburgów. Kryje on w swoich wnętrzach niesamowite pomieszczenia (np.: sala lustrzana, sala chińska, pokój milionowy), których niestety nie można fotografować, jednak uwierzcie mi, że zapamiętacie je na długo. Po zwiedzeniu komnat królewskich polecam spacer wokół pałacu, m.in.: ścieżką prowadzącą do fontanny Neptuna oraz na Gloriette, skąd rozpościera się cudowny widok na Wiedeń.

Park Stadtpark i Burggarten

Bardzo ładne parki, w których stoją monumenty istotne dla słuchaczy muzyki poważnej. W pierwszym z nich znajduje się złoty pomnik Johanna Straussa oraz zegar kwiatowy, zaś w drugim pomnik Mozarta.

Parlament

Gmach parlamentu został wybudowany w stylu antycznym. Zdobią go kolumny, rzeźby, płaskorzeźby oraz majestatyczny posąg Ateny.

Ratusz

Pod tym neogotyckim budynkiem, pełniącym funkcję siedziby władz miasta, odbywają się liczne wydarzenia, chociażby takie jak: jarmarki czy lifeball. Nocą budynek wygląda naprawdę romantycznie.

Biblioteka Narodowa

Biblioteka, przynależącą do Hafburgu, to prawdziwa perełka, którą koniecznie trzeba odwiedzić. Miejsce to z pewnością zachwyci wszystkich entuzjastów książek 🙂 .

Stock im Eisen Nail Tree

Mało kto wie, że nazwa placu Stock-im-Eisen pochodzi od pnia drzewa ulokowanego właśnie w tym miejscu, na rogu kamienic. Historia reliktu sięga mniej więcej XVI wieku, a wiąże się z nim legenda o czeladnikach, którzy wyruszając na poszukiwanie pracy, wbijali w drzewo gwóźdź. Tym gestem chcieli zapewnić sobie przychylność losu.

Informacje praktyczne:

  1. Jeśli planujecie jechać do Wiednia samochodem, to pamiętajcie, żeby zorientować się w kwestii parkowania. Niestety, nie jest to takie łatwe, ani tanie. Więcej informacji znajdziecie tu.
  2. Zamiast kupowania pojedynczych wejściówek do wybranych muzeów, najlepiej i najekonomiczniej jest zaopatrzyć się w kartę zniżkową w Informacji Turystycznej. Taki druczek to nie tylko możliwość rabatu na bilety wstępu, ale także okazja do darmowego poruszania się komunikacją miejską po Wiedniu.
  3. Jeśli chodzi o stołowanie się, to według mnie najlepiej szukać restauracji poza centrum, w takich w których jadają Austriacy. Tanią i smaczną alternatywą będą uliczne budki, gdzie zakupimy bułki z kiełbaskami. Koszt ok. 3 euro.

Gdybyście mieli jakieś pytania to piszcie 🙂 .

___________________________________________________________

Moje inne posty o Austrii :

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *