Eisenstadt – Królewskie Wolne Miasto w Dolnej Austrii

Około 70 km na południe od Wiednia, tuż przy granicy z Węgrami znajduje się miejscowość Eisenstadt. Miasteczko to określa się mianem stolicy  najmłodszego kraju związkowego Austrii, zwanego Burgenland. Zobaczcie jak ładne jest te Królewskie Wolne Miasto w Dolnej Austrii.

Wycieczka do Eisenstadt

Do Eisenstadt dotarłam późnym popołudniem, kiedy wszelkie możliwe obiekty do zwiedzania były już zamknięte. Jednakże mimo późnej pory bardzo chciałam przejść się po miasteczku, aby przekonać się co sprawia, że coraz więcej turystów ściąga w te strony. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że Burgenland jest bardzo atrakcyjnym rejonem, którego głównym pejzażem są malownicze wzgórza i jeziora. Co więcej, bliskość granicy z Węgrami jest dodatkowym atutem miejsca.

Perełką Eisenstadt jest zamek obronny Esterházych . Warownia została wybudowana w XIII i najpierw należała do rodziny Kaniszai, następnie Habsburgów (1445), aż w końcu przejęta została przez węgierski ród Esterházy. Do najciekawszych pomieszczeń w zamku należą:

  • sala Haydna, słynąca ze znakomitej akustyki
  • sala empirowo-klasycystyczna, także o charakterze koncertowym.

Niewątpliwie urokliwe są uliczki miasta, które zdobią piękne kamienice.

W miasteczku mieszkał wspomniany wcześniej z nazwiska Franz Joseph Haydn, kompozytor muzyki poważnej zaliczany do wielkiej trójki, obok Mozarta i Beethovena.

W miasteczku znajduje się także dzielnica żydowska:

i przepiękny barokowy kościół Bergkirche.

Jeśli wybierasz się do Austrii, koniecznie odwiedź Eisenstadt.

Tymczasem porywam Was do kolejnego ciekawego miejsca w tym kraju… Ciekawi? Do przeczytania wkrótce!

___________________________________________________________

Moje inne posty o Austrii :

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *