Bruksela – ekspresowe zwiedzanie stolicy Belgii

Bruksela. Stolica Belgii i Unii Europejskiej. Przyznam, że do ostatniej chwili wahałam się czy jechać tam na kilka godzin zwiedzania, czy jednak odpuścić i od razu udać się na lotnisko.  Ostatnie wydarzenia, a dodatkowo atmosfera panująca w Brukseli, nie zachęcały, ale.. Jeśli nie teraz, to kiedy?!

Dzień był chłodny i pochmurny. Na ulicach mijałam żołnierzy, patrole oraz co i rusz słyszałam karetki jeżdżące na sygnale. W metrze było bardzo dużo kobiet ubranych w hidżab. Obserwowałam je. Wszystkie wydawały się przygaszone, wręcz smutne. Jak na ironię losu posyłały mi podejrzliwe spojrzenia, jakbym miała im wyrządzić krzywdę.

Co zobaczyć w Brukseli ?

Plan miałam. Zwiedzanie odbyło się ekspresowo, bez chwili refleksji, ponieważ nie było dużo czasu. Oto co udało mi się zobaczyć w kilka godzin:

Grand Palace, czyli Wielki Plac

Faktycznie, imponujące miejsce. Piękne kamienice zdobione na złoto i gotycki ratusz z XV wieku robią wrażenie. Mnóstwo turystów oraz sklepów z pamiątkami w pobliskich uliczkach.

Manneken Pis

Czyli rzeźba siusiającego chłopca, symbol Brukseli.  Dlaczego akurat figurka załatwiającego potrzebę dziecka? Otóż jak legenda głosi, kiedyś wrogowie otoczyli miasto. Przygotowali oni ładunki wybuchowe. Kiedy je odpalili, dostrzegł to Julian- mały chłopiec, o którym tu mowa. To właśnie on ocalił miasto przed katastrofą, siusiając na lont.

Katedra św. Michała

Do złudzenia przypomina paryskie Notre Dame, tylko otoczenie (biurowce, ruchliwa ulica) psują klimat.

Pasaż św. Huberta

Ten z kolei jest bardzo podobny do galerii Vittorio Emanuele II znajdującego się w Mediolanie, choć bardziej brudny i mały.

Atomium

Atomium to ogromny model kryształu żelaza, powiększony 150 miliardów razy, o wysokości ponad 100 m. Znajduje się na obrzeżach Brukseli. Fajne miejsce na odpoczynek oraz ciekawe fotografie.

Post o Brukseli zamyka moją czterodniową wycieczkę do Belgii. Ale nie martwcie się, jest jeszcze sporo miejsc, o których będę tu pisać 😉 . Ciekawa jestem jak Wam  mijają wakacje? Byliście już gdzieś? A może dopiero wybieracie się? Chętnie poczytam o Waszych planach. Dawajcie znać w komentarzach 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *