Ślęża – tajemniczy szczyt w Koronie Gór Polski

W województwie Dolnośląskim, 30 km na południowy zachód od Wrocławia, znajduje się Masyw Ślęża potocznie zwany Górą Ślęża. Jest to łatwa i przyjemna górka do wejścia, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę ze zdobywaniem wierzchołków. Co więcej, to także jeden ze szczytów zawartych w projekcie Korona Gór Polski oraz niezwykle ważne miejsce dla Słowian, o czym napiszę więcej w dalszej części postu. Zapraszam!

Masyw Ślęża

Szczyt Ślęża to najwyższy punkt Masywu Ślęża i Przedgórza Sudeckiego.  Jego wysokość wynosi 718 m n.p.m. Jak już powyżej wspomniałam, wierzchołek ten należy do Korony Gór Polski, a także do Korony Sudetów Polski i Korony Sudetów.
Jeśli chodzi o nazwę góry, to najprawdopodobniej wzięła się ona od starosłowiańskiego słowa „ślęg” oznaczającego tereny bagniste, mokre, tudzież spowite mgłą. Ponadto, istnieją również przypuszczenia, że słowo „ślęg” było inspiracją dla nazw takich jak: Ślęza (rzeka), Ślężanie (plemię), a nawet Śląsk. Z kolei inne hipotezy zakładają, że przydomek Ślęża pochodzi od celtyckiego słowa „sulis” określającego słońce. Jako ciekawostkę dodam, że dawniej górę nazywano Sobótką, co mogło być nawiązaniem do pogańskiej tradycji palenia ognisk z okazji Nocy Kupały.

ślęża tajemnice

ślęża tajemnice

Góra Ślęża – miejsce mocy i tajemnic

Mówi się, że jest to Góra Bogów, tak zwany polski Olimp, gdzie niegdyś Słowianie oddawali cześć pogańskim bóstwom. Zresztą, już pierwsze wzmianki o Ślęży na to wskazują. Poniżej cytat z zapisków biskupa Thietmara z Mersburga z 1071 roku :
„Owa góra wielkiej doznawała czci u wszystkich mieszkańców z powodu swego ogromu oraz przeznaczenia, jako że odprawiano na niej pogańskie obrzędy” .
Poza tym, na Ślęży odkryto fragmenty kamiennych wałów oraz tajemnicze posągi pochodzące z okresu ok. 700-400 lat p.n.e.. Co ciekawe, na każdej z rzeźb (grzyb, niedźwiedź, postać z rybą, mnich) widnieje znak ukośnego krzyża. Prawdopodobnie jest to krzyż garbo nawiązujący do kultu słońca. Ponadto, Ślężę zalicza się do polskich miejsc mocy ze względu na wzmożoną aktywność energetyczną panującą w jej obrębie.

ślęża tajemnice

ślęża tajemnice

ślęża tajemnice

ślęża tajemnice

Ślęża – Korona Gór Polski, szlaki i parking

Ślęża to jeden z 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Jest malowniczy i niewymagający, a na wierzchołek prowadzi kilka szlaków. W związku z powyższym, chciałabym zaproponować Wam trasę, która według mnie jest najbardziej urokliwa. Dlatego jeśli nie śpieszycie się, a przy okazji interesuje Was podziwianie walorów rezerwatu przyrody góry Ślęża, to spacer polecam rozpocząć od Przełęczy Tąpadło. Tam też jest parking.

Niebieski szlak na Ślężę z Przełęczy Tąpadło

Z początku będziecie szli ścieżką, przez którą ciągną się trzy szlaki: niebieski, zielony (na prawo) oraz żółty (na lewo). My wybraliśmy pierwszą opcję ze względu na jej urozmaicony charakter, co zresztą możecie zobaczyć na zdjęciach robionych w drodze na szczyt. Mówi się, że najbardziej wymagającym odcinkiem na szlaku niebieskim jest Skalna Perć, ale moim zdaniem to gruba przesada.

ślęża niebieski szlak

ślęża niebieski szlak

ślęża niebieski szlak

ślęża niebieski szlak

Trasa na szczyt przy odpowiednim tempie zajmie Wam około 1,5 h (mniej więcej 4,5 km), niemniej warto spokojnie i niespiesznie przejść ten szlak. Widoki po drodze są naprawdę ładne!

Ślęża Skalna Perć

Ślęża Skalna Perć

Ślęża Skalna Perć

Na szczycie Ślęża znajdują się takie obiekty jak:

– Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego
– Kościół Pod Wezwaniem Najświętszej Marii Panny
– Rzeźba niedźwiedzia.
– Wieża widokowa
– Krzyż Milenijny

Z powrotem proponuję wrócić szlakiem żółtym, który jest łatwy i szybki.

Ślęża wieża telewizyjna

ślęża kościół

ślęża rzeźba niedźwiedź

ślęża krzyż milenijny

Ślęża wieża telewizyjna

Ślęża – pieczątka i zdjęcie do książeczki Korona Gór Polski

Punkt określający szczyt i wysokość Ślęży znajduje się na ścianie kościoła po prawej stronie głównych drzwi.

Jeśli zbieracie pieczątki do książeczki Korona Gór Polski, to stempel znajdziecie w następujących lokalizacjach:

– Schronisko na Ślęży
– Kościół na Ślęży
– Schronisko Pod Wieżycą
– Sklep spożywczy Astra w Tąpadłach
– Ślężański Zamek Górka (turystyczna pieczątka) – tylko po wcześniejszym umówieniu się na zwiedzanie
– Punkt gastronomiczny na Przełęczy Tąpadła przy wejściu na szlak
– Sklepik z pamiątkami regionalnymi (budka obok serków) na przełęczy Tąpadła
– Pensjonat „Mieszko i Jagienka”, który znajduje się przy wejściu na szlak na przełęczy Tąpadła, po stronie nowego parkingu. Pensjonat nieco schowany w głąb, między drzewami.

ślęża panorama

ślęża panorama

ślęża panorama

Pozostałe szlaki prowadzące na Ślężę

Inne propozycje tras według kilometrów i czasu:

1. Szlak żółty – Przełęcz Tąpadło – ok. 3 km | 1:20 h,
2. Szlak czerwony z Sobótki – ok. 5,5 km | 2 h,
3. Szlak niebieski z Sobótki – ok. 6 km | 2:30 h.

Summary
Ślęża - tajemniczy szczyt w Koronie Gór Polski
Article Name
Ślęża - tajemniczy szczyt w Koronie Gór Polski
Description
Masyw Ślęża lub Góra Ślęża, określana także mianem polskiego Olimpu, to nie tylko jeden z 28 szczytów zaliczanych w Koronie Gór Polski, ale także jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w naszym kraju.
Author
Publisher Name
Ślęża - tajemniczy szczyt w Koronie Gór Polski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *