Góra Witosza w Bułgarii – piękne widoki i rześkie powietrze

Będąc w Sofii koniecznie wybierzcie się w góry.  Po pierwsze to doskonała panorama na stolicę Bułagrii, a po drugie góra Witosza to gwarancja bliskiego kontaktu z naturą.

Dzień był cudowny, więc postanowiliśmy wybrać się z bratem na spacer. Koniec końców skończyło się na wjechaniu na wyciągu, ponieważ strasznie dokuczała mi astma, a oprócz tego nie miałam odpowiedniego obuwia.

Uprzedzam, że bułgarskie wyciągi straszą… Nie trzeba czytać na tablicy informacyjnej, że kondygnacja ta pochodzi z lat 80 i do tej pory nie była jakoś specjalnie restaurowana.. Zardzewiałe krzesła z barierkami oraz skrzypienie lin przyśpieszyło mój metabolizm jak nigdy. Szczęśliwie dojechałam na górę ;-D

Góra Witosza w Bułgarii

Najwyższym szczytem góry jest Czarny Wierch (2290 m n.p.m.), a większa część masywu należy do Parku Narodowego Witosza. Poza obrębem chronionych terenów zbieraliśmy różne zioła, z których mój brat przygotowuje wywary, m.in. najprawdziwszą słowiańską herbatę.

Z góry dobrze widać panoramę Sofii. W nocy to musi być wspaniały widok…

Miejsce to cieszy się ogromną popularnością wśród fanów narciarstwa oraz snowboardu. W zimie zaczyna się tu prawdziwe szaleństwo, a ceny nie są takie straszne :-).  Góra Witosza to nie tylko doskonałe miejsce na podziwianie panoramy miasta leżącego w dole, ale i prawdziwy cud natury. Jest tu tak piękna roślinność, a do tego rześkie powietrze, że chciałoby się zostać dłużej.

Do wątku Bułgarii jeszcze wrócę, gdyż mam jeszcze kilka ciekawych miejsc do pokazania, a które widziałam już wcześniej. Ale póki co wciąż pozostajemy w obecnym roku i tym razem porywam Was do słonecznej Italii. To tam spędziłam moje STE urodziny 😉

2 Comments

 1. jacek

  Byłem na Czernym Wyrchu w 1970 roku mając 23 lata . Widok na Sofie a zwłaszcza na złotą kopułę cerkwi Aleksandra Newskiego jest niesamowity. Gdy jest skąpana w słońcu to majestat widoku istna bajka.J.G

  Reply
  1. Voyaga Author

   Akurat na tamten szczyt nie dotarłam, ale dziękuję za wskazówkę – chętnie zobaczyłabym złotą cerkiew z góry- to musi być naprawdę niesamowity widok 🙂 Pozdrawiam!

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *