Helsinki w jeden dzień – co zobaczyć w stolicy Finlandii

Helsinki w jeden dzień mogą być nie lada wyzwaniem, gdyż oprócz tego, że na pewno zobaczymy główne atrakcje, to raczej nie uda nam się wczuć w klimat tego miasta. A warto!

Finlandia. Niektórzy nigdy nie rozumieli (być może nadal nie rozumieją) mojej fascynacji tym krajem. Cóż. Nie muszą 🙂 Historia jest długa, bogata w różne wątki i nie zaczęła się od miłości do człowieka, a muzyki! Trwa już ponad 14 lat, rzecz jasna z kryzysami, niemniej jednak nie umarła, a to chyba znak, że to uczucie na całe życie 🙂 W ciągu ostatnich 5 lat miałam różne przygody związane z Finlandią- jej kulturą oraz ludźmi, i niestety były one dość negatywne.. Myślałam, że to skutecznie pozbawi mnie jakichkolwiek sentymentów do tego państwa, lecz nic z tego! Mój tegoroczny, krótki pobyt w Helsinkach uświadomił mnie, że nic się nie zmieniło, a wręcz przeciwnie- nadal jest pięknie 🙂

Helsinki w jeden dzień

Oto zestawienie miejsc, które moim zdaniem warto zobaczyć będąc w Helsinkach:

Katedra Tuomiokirrko

Piękna i majestatyczna śnieżnobiała katedra o zielonej kopule, górująca nad miastem. Znajduje się ona na placu Senaatintori, w sąsiedztwie z pomnikiem Cara Mikołaja II.

Temppeliaukio

Kościół wykuty w skale, który słynie z niesamowitych koncertów, a wszystko to za sprawą bardzo dobrej akustyki panującej we wnętrzu.

Dworzec Główny

Prawdziwy majstersztyk, choć nie do końca pasujący do otoczenia, w którym się znajduje. Niemniej warty uwagi.

Kauppatori

Targ handlowy, gdzie oprócz świeżych ryb, owoców i warzyw kupimy lokalne wyroby, produkty oraz pamiątki. Zaleca się uważać na latające nad targiem mewy, bowiem wyrywają i kradną jedzenie.

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej

Cerkiew usytuowana na ogromnym kamieniu, nieopodal portu. Polecam odwiedzić to miejsce o zachodzie słońca, gdyż widoki na miasto (a w szczególności na Tuomiokirrko) o tej porze zapierają dech w piersiach!

Suomenlinna

Wyspa, która niegdyś pełniła funkcję twierdzy obronnej miasta. Obecnie miejsce to zamieszkiwane jest przez ludzi, którzy żyją tu w małych kamienicach bądź drewnianych, kolorowych chatkach. Uroczy rejon, w którym Helsińczycy lubią piknikować.

Fontanna Havis Amanda

Symbol Helsinek przedstawiający nagą nimfę wodną.

Park Sibeliusa

Jean Sibelius to słynny fiński kompozytor, ojciec narodowego stylu w muzyce krajowej.

Torni

Hotel, a zarazem bar i restauracja mieszcząca się w najwyższym budynku w Helsinkach. Wspaniały widok na miasto. Polecam!

I to byłoby na tyle jeśli chodzi o zestawienie najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w jeden dzień. Pozdrawiam 🙂

One Comment

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *