Kazimierz Dolny atrakcje – co warto zobaczyć i gdzie zjeść.

Kazimierz Dolny to miasto, które według mnie, każdy chociaż raz powinien odwiedzić i zwiedzić. Dlaczego? Ponieważ jest ono piękne i ma swój niepowtarzalny charakter na skale pozostałych polskich aglomeracji. A co jest w nim takiego wyjątkowego? Przede wszystkim renesansowy rynek, misternie zdobione kamieniczki, ruiny zamku, drewniano-kamienne chatki oraz przepływająca przez miasto rzeka Wisła. Dodatkowo, na urok miasta składają się także wszędobylskie galerie i wystawy malarskie. Zapraszam Was na relację z weekendowej wyprawy do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. W niniejszym poście podpowiem co trzeba tam zobaczyć oraz gdzie polecam zjeść. Gwarantuję, że będziecie zadowoleni z mojego zestawienia!

Kazimierz Dolny atrakcje

Kazimierz Dolny – Informacje podstawowe, nazwa miasta i inne ciekawostki

Kazimierz Dolny znajduje się w województwie lubelskim, nad Wisłą. Jego początki sięgają XII wieku, jednakże miasto istniało wtedy pod inną nazwą, a mianowicie „Wietrzna Góra”. Dopiero siostry norbertanki, które otrzymały tę ziemię od księcia Kazimierza Sprawiedliwego, postanowiły zmienić jej nazwę na cześć darczyńcy. Co więcej, także król Kazimierz Wielki miał wpływ na dzieje tej ziemi, bowiem to właśnie on nadał tej osadzie prawa miejskie.

Kazimierz Dolny Rynek

W Kazimierzu Dolnym nie brakuje żydowskich akcentów, takich jak synagoga czy ściana płaczu. A wszystko to za sprawą osadnictwa ludności żydowskiej w XIV wieku, która na przełomie XIX i XX wieku stanowiła połowę ludności tego miasta.

Ponadto, Kazimierz nad Wisłą zwie się „Mekką Artystów”, bowiem na początku XX wieku miasto weszło w „wiek sztuki”. Znaczy to, że właśnie wtedy przybywali tam na plenery profesorowie oraz studenci z uczelni artystycznych.

Kazimierz Dolny

Cyganki w Kazimierzu Dolnym

Większość głównych rynków w Polsce ma coś, co wpisuje się w ich wizerunek. Przykład? W Krakowie są to gołębie, we Wrocławiu krasnoludki, natomiast w Kazimierzu Dolnym Cyganki. Otóż cygańskie kobiety można spotkać na rynku kazimierskim, gdzie, delikatnie mówiąc, oferują swoje wróżbiarskie usługi.

Obserwowałam Cyganki przez jakiś czas siedząc na lemoniadzie w ogródku „U Radka”, kiedy to jedna z nich podeszła do ogrodzenia. Otóż próbowała namówić mnie na wróżbę, a gdy odmówiłam, mięła jakieś „klątwy” pod nosem, żeby mnie wystraszyć. To akurat jest ich stała zagrywka, więc nie przejmujcie się, jeśli Was to spotka. A jeśli jesteście zabobonni, to polecam wyposażyć się w czarny turmalin ;-).

Kazimierz Dolny zwiedzanie – atrakcje turystyczne

Kazimierz Dolny – Rynek Główny

Kazimierz Dolny rynek

Kazimierz Dolny rynek

Kamienica Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów

Kazimierz Dolny Kamienica Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów

Jatki drewniane na Małym Rynku

Jatki Kazimierz Dolny

Baszta i ruiny zamku

Góra Trzech Krzyży

Synagoga

Ściana Płaczu i cmentarz żydowski

Kazimierz Dolny Ściana Płaczu

Kazimierz Dolny Ściana Płaczu

Kazimierz Dolny Ściana Płaczu

Kazimierz Dolny Ściana Płaczu

Stara Chata

Wąwóz Korzeniowy

Bulwar wiślany i rejsy statkiem

Gdzie zjeść w Kazimierzu Dolnym

Zielona Tawerna

Restauracja znajduje się nieopodal rynku kazimierskiego, w bardzo zielonym zakątku, który przypomina wejście do… Tajemniczego Ogrodu! Och, jak tam jest pięknie! Podwórko jest po prostu zielone, rosną na nim drzewa oraz bujne krzewy i piękne kwiaty, zaś wnętrza zachowane są w stylu sielskim i można znaleźć sobie tam przytulny kącik (zaraz przy uroczym okienku). Jeśli zaś chodzi o jedzenie, to jest on wyśmienite! Wspaniałe obiady, i niesamowite desery. Koniecznie tam zajrzyjcie!

Zielona Tawerna Kazimierz Dolny restauracja

Zielona Tawerna Kazimierz Dolny restauracja

Zielona Tawerna Kazimierz Dolny restauracja boczniaki

Zielona Tawerna Kazimierz Dolny restauracja

Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa

Restauracja znajduje się tuż przy wejściu do Wąwozu Korzeniowego i jest zachowana w stylu hippie. Otrzymacie tam wyszukane, ale naprawdę smaczne potrawy, desery jak i napoje, a co najważniejsze, wszystko jest ekologiczne!

Pozostałe warte polecenia restauracje w Kazimierzu Dolnym to:

  • U Fryzjera
  • Restauracja Artystyczna
  • Bajgel

Kazimierz Dolny – informacje praktyczne

Jak długo przebywałam?

Od piątku do niedzieli.

Gdzie się zatrzymałam?

Hotel Balia SPA&Wellness.

Czym dojechałam?

Samochodem.

Kazimierz Dolny wydarzenia 

Nadchodzące wydarzenia w Kazimierzu Dolnym możecie śledzić na tej stronie.

Co zobaczyć w okolicy Kazimierza Dolnego

Puławy

W drodze powrotnej polecam zajrzeć do Puław, a w szczególności do zespołu pałacowego Czartoryskich.

Mam nadzieję, że moja notatka posłuży Wam za inspirację na spędzenie uroczego, ciekawego i smacznego weekendu w Kazimierzu Dolnym.

Summary
Kazimierz Dolny - atrakcje turystyczne. Co zobaczyć i gdzie zjeść.
Article Name
Kazimierz Dolny - atrakcje turystyczne. Co zobaczyć i gdzie zjeść.
Description
Kazimierz Dolny to miasto, które według mnie, każdy chociaż raz powinien odwiedzić i zwiedzić. Dlaczego? Ponieważ jest ono piękne i ma swój niepowtarzalny charakter. A co jest w nim takiego wyjątkowego?
Author

6 Comments

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *