Kościół Wang- skandynawska świątynia w Karpaczu

Na Dolnym Śląsku znajduje się dość nietuzinkowa atrakcja, a mianowicie kościół Wang- skandynawska świątynia w Karpaczu wybudowana przez samych Wikingów!

1

Ale chwila.. co skandynawski obiekt robi u nas?

Trochę historii

Otóż kościół został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii, w miejscowości Vang, nad jeziorem Vangsmjösa. Przez wiele lat służył on mieszkańcom, lecz niestety z biegiem czasu stał się zbyt mały, by pomieścić wszystkich. Stąd właśnie zaistniała potrzeba by go rozbudować. Sprawa była dość kosztowna, dlatego ostatecznie wystawiono go na sprzedaż, a za zarobione pieniądze planowano wybudować nową, większą świątynię. Nabywcą okazał się pruski król Fryderyk Wilhelm IV. Obiekt rozebrano na części i w 1841 roku przywieziono do Szczecina. Początkowo kościół miał stanąć w Berlinie, ale ostatecznie władca postanowił by umieścić go w Karkonoszach, na zboczu Czarnej Góry.

DSC00237

Wieża, która stoi obok kościoła została dobudowana nieco później, w celu zabezpieczenia drewnianego obiektu przed silnymi górskimi wiatrami.

DSC00223

2

Od czasów Średniowiecza w Norwegii zachowało się jedynie 28 podobnych świątyń oraz dwie poza skandynawskim krajem- jedna w Szwecji, a druga właśnie we wspomnianym Karpaczu.

Kościół Wang to dzieło przedstawiające prawdziwą sztukę skandynawskiego budownictwa sprzed 800 lat- materiałem jest nordycka sosna nasączona żywicą. Co więcej do budowy świątyni nie używano gwoździ, a kołków i zaciosów.

Niestety nie byłam w środku, natomiast uważnie przyglądałam się niemal każdemu fragmentowi budynku na zewnątrz. Sami zobaczcie, że to istny majstersztyk!

DSC00225

DSC00226

DSC00231

W ogóle ilekroć słyszałam o tym kościele, za każdym razem wydawało mi się, że nie ma on nic wspólnego z religią chrześcijańską. Zdziwiło mnie także to, że nasze radykalne głowy kościoła nie wpadły na pomysł przerobienia lub całkowitego usunięcia figurek smoków i innych, które zdobią świątynię. W końcu symbole te powszechnie uznawane są przez kler za znaki szatana 😉 Niemniej jednak dobrze, że żadne „święte ręce” nie popsuły tak znakomitej roboty norweskich rąk.

Na terenie kościoła znajduje się cmentarz. Pochowany jest tu m.in.: Tadeusz Różewicz, a także parafianie i turyści, którzy zginęli w górach.

DSC00232

DSC00235

3

Uważam, że świątynia Wang jest najpiękniejszym kościołem w całej Polsce i dodatkowo cieszy fakt, że mamy tak wspaniałą pozostałość po legendarnych Wikingach na naszych ziemiach. Koniecznie wybierzcie się do Karpacza, by zobaczyć tą niesamowitą budowlę! Warto!

2 Comments

  1. motowłóczykij

    Odwiedziłaś obiekt , który zapragnąłem odwiedzić już jako dziecko , a to za sprawą puuzli( z wizerunkiem tegoż właśnie kościoła ) ,które dostałem od gwiazdora 😀
    Kto wie , może w tym roku spełni się marzenie sprzed lat ? 🙂
    Pozdrawiam i czekam na dalsze relacje 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *