Lipno – miasto Poli Negri

” Lipno ? A gdzie to w ogóle jest ? I co tam może być ciekawego?”– usłyszałam mówiąc o swoich weekendowych planach. ” Lipno to miasto Poli Negri”– odparłam. „Kogo?”– zapytał osobnik. „Pola Negri”-powtórzyłam ze spokojem, po czym dodałam: „Jedyna, dotychczas, polska aktorka, która rzuciła Hollywood na kolanach. Nie znasz?”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

dscn0019

14064066_10155431003339466_7669968144969306889_n

dscn0023

dscn0027

Ja też nie znałam do czasu, aż wybrałam się na musical „Polita”, który kompletnie powalił mnie na kolana. Wtedy właśnie zaczęła się moja fascynacja tą aktorką kina niemego. Kupiłam chyba wszystkie możliwe książki na temat życia i twórczości artystki. Poza tym staram się śledzić informacje dotyczące Poli na bieżąco. Jestem wprost oczarowaną nią! Moje ulubione filmy z Politą to „Sumurun” oraz „Żółty paszport”.

Kilka słów o Poli Negri

No dobrze, ale co jest tak niezwykłego w tej Lipniczance? Otóż już sam życiorys aktorki przypomina film i jest godny wyreżyserowania, a mianowicie : niegdyś uboga dziewczyna, niezbyt lubiana przez rówieśników, przy tym słaba uczennica, ciężko pracowała od najmłodszych lat, by pomóc samotnej matce po tym jak aresztowano jej ojca. Pola, ucząc się w szkole baletowej, a następnie teatralnej,  bardzo szybko została dostrzeżona przez odpowiednie osoby z branży, dzięki swojej niezłomności, a przede wszystkim talentowi. Uzdolnienia Poli to wspaniały spadek genów po obu rodzicach: z jednej strony zaradność, konsekwencja i wytrwałość po mamie, a z drugiej dusza artystyczna po tacie. Dziewczyna wiedziała czego chce. Nie poddała się nawet wtedy, kiedy po zachorowaniu na gruźlicę, jej kariera tancerki została całkowicie przekreślona. To właśnie tamtego sądnego dnia zadecydowała, że zostanie aktorką, przybierając pseudonim artystyczny Negri (po swojej ulubionej poetce- Adzie Negri). Kariera Poli potoczyła się błyskawicznie- w szkole teatralnej prędko nadrobiła program nadganiając, a następnie wyprzedzając rówieśników oraz szybko stanęła na deskach teatru, by za chwilę sprawdzić się przed kamerą. Zadebiutowała w filmie „Niewolnica Zmysłów” w 1914 roku. Wkrótce potem wyjechała do Niemiec, a parę lat później do Ameryki, którą z miejsca rzuciła na kolana. Aktorka była dwa razy zamężna, a do tego znana ze swoich licznych romansów, m.in.: z Rudolfem Valentino oraz Charlie Chaplinem.

To, co mnie najbardziej ujęło w Poli, to jej niezłomna siła charakteru, wiara oraz hart ducha. Mimo ciężkiego dzieciństwa (zapoczątkowanego aresztowaniem ojca), które niezaprzeczalnie musiało być niezbyt stabilnym fundamentem życiowym, nie straciła determinacji i zacięcia w walce o marzenia- wiedziała czego chce, więc brnęła na przód pomimo różnych potyczek życiowych. Dlatego właśnie ta artystka jest moją idolką oraz motywacją, w każdej dziedzinie życiowej.

dscn0035

dscn0039

dscn0040

Lipno i spełnione marzenie

Jednym z moich marzeń było wybrać się do miasta urodzenia Apolonii Chalupiec- i udało się ! W sierpniu Przyjaciele zabrali mnie na wycieczkę do Lipna. To właśnie tam znajduje się Izba Pamięci artystki oraz bulwar jej imienia artystycznego. Ponad to, na ratuszu widnieje rzeźba aniołka/trębacza wykonana w 1878 przez ojca Poli – Jerzego Chalupca.

dscn0089

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Izba Pamięci to w zasadzie dwa malutkie pomieszczenia, w których są zdjęcia, plakaty oraz gazetki związane z gwiazdą, a także różne przedmioty. Większość rzeczy osobistych aktorki wciąż znajduje się w Ameryce, gdzie Polita dożyła swoich ostatnich dni. Tam też została pochowana.

dscn0074

Czułam się ogromnie wzruszona, a zarazem szczęśliwa, będąc w Izbie Pamięci. Słuchałam ciekawych rzeczy dotyczących Poli, opowiadanych przez Panią Dorotę Łańcucką (serdecznie dziękuję za specjalne otwarcie muzeum oraz poświęcony czas) i rozkoszowałam się atmosferą kina Nawojka, w którym znajduje się wspomniana Izba.

13934664_10155431003119466_2802523870256646451_n

dscn0064

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W taki oto sposób rozpoczęłam cykl, który nazwałam „Śladami Poli Negri”- zamierzam zobaczyć jeszcze kilka innych miejsc związanych z Apolonią Chalupiec, i mam nadzieję, że już wkrótce wyruszę w trasę 🙂

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *