Londyn na weekend – typowe i nietypowe atrakcje turystyczne

Londyn – stolica Anglii i Wielkiej Brytanii. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Europie, zaraz po Moskwie i Stambule. Skuszona atrakcyjną ceną biletów lotniczych oraz trwających osławionych wyprzedaży w sklepach, postanowiłam odwiedzić Londyn na weekend.

Powstało już tak wiele artykułów oraz postów o atrakcjach turystycznych Londynu, że ciężko byłoby stać się pionierem w tym temacie. Niemniej, postanowiłam zrobić sobie samej wyzwanie, którego celem było zejście z utartego szlaku po to, aby odnaleźć niszowe, mało turystyczne londyńskie perełki. W niniejszym poście wspomnę o najbardziej popularnych atrakcjach stolicy Anglii, ale dodam także wzmiankę o tych mniej znanych miejscach. Zapraszam!

Co zobaczyć w Londynie – typowe atrakcje turystyczne

London Eye

Diabelski młyn, zwany również kołem milenijnym, powstał z okazji nowego tysiąclecia, podobnie jak The O2 oraz Millennium Bridge.

The National Gallery i Trafalgar Square

Słyszałam wiele pozytywnych opinii o National Gallery, lecz niestety nie miałam czasu, aby wejść do środka i przekonać się o jej świetności. Mimo to przyszłam na plac Trafalgar, na którym znajduje się muzeum, aby po prostu zobaczyć oba miejsca. Dodam, że nazwa skweru nawiązuje do morskiej bitwy pod Trafalgarem, którą zwyciężyła marynarka wojenna Wielkiej Brytanii.

Buckingham Palace

Londyńska rezydencja brytyjskich monarchów w stylu późno barokowym jest ponoć największym pałacem królewskim na świecie. To właśnie tam odbywają się uroczystości państwowe oraz oficjalne spotkania głów państw. Nieopodal pałacu znajduje się bardzo ładny park, w którym spotkamy m.in.: pelikany 🙂 .

Notting Hill

Cudowna, kolorowa dzielnica Londynu, która została rozsławiona dzięki komedii romantycznej o tym samym tytule, a także karnawałowi w stylu karaibskim odbywającym się co roku, w sierpniu.

Pub Churchill Arms

Ten nietuzinkowy lokal, ozdobiony kwiatami, znajduje się na dzielnicy Notting Hill.

Piccadilly Circus

Londyńska wersja amerykańskiego Times Square. Piccadilly Circus znajduje się przy teatralno-rozrywkowym rewirze, w zachodnim Londynie.

Co zobaczyć w Londynie – nietypowe atrakcje turystyczne

Mural przy markecie Borough Market

W Londynie jest mnóstwo ciekawej sztuki ulicznej, jednak ze względu na ograniczony czas postanowiłam przyjść akurat w to miejsce. Dlaczego? Bo według mnie ten mural jest niezwykle uroczy 🙂 .

Garden Lodge – czyli ostatnia rezydencja Freddiego Mercury

W Londynie mieszkało (i wciąż mieszka) wiele znanych osobistości. Jedną z nich był m.in.: Freddie Mercury. Pod wpływem przeczytanej nie tak dawno temu książki „Freddie i ja” oraz obejrzanemu filmowi „Bohemian Rhapsody” postanowiłam udać się pod dom wokalisty Queen. Choć Garden Lodge nie jest muzeum, i w ogóle nie da się wejść na jego teren, to miło było zobaczyć miejsce, w którym mieszkała legenda.

Cmentarz Highgate

Nekropolia o wyjątkowym klimacie i historii, znajdująca się na terenie rezerwatu przyrody, który pięknie wkomponowuje się w tamtejszy wiktoriański styl. Niewiele wzmianek znalazłam w języku polskim na temat tego cmentarza, a trochę się dziwię, bo według mnie miejsce to zasługuje na znalezienie się w TOP atrakcjach Londynu. Na temat Highgate sporządzę osobną notatkę.

Londyn na weekend – informacje praktyczne

  • Do Londynu wybrałam się w ostatni weekend stycznia
  • Leciałam liniami Ryanair z Łodzi
  • Z lotniska Londyn Stansted jechałam pociągiem do centrum miasta (bilety kupiłam przez internet)
  • Po Londynie poruszałam się metrem, korzystając z pożyczonej karty Oyster
  • Zakupy (ciuchy, kosmetyki) robiłam na Oxford Street
  • Pamiątki, które przywiozłam z Londynu to: herbatki, shortbready, magnesy, czekoladki Baileys, ręcznie malowane trampki.

Muszę przyznać, że Londyn zrobił na mnie ogromne wrażenie pod względem wielkości, ilości atrakcji oraz tętniącego w nim życia. I choć 2 dni to bardzo mało czasu, aby poznać to miasto, to i tak mam mega satysfakcję, że dałam radę zwiedzić kilka ważnych dla mnie miejsc, a do tego zrobić zakupy 😀 . Co więcej, bardzo cieszę się, że odwiedziłam cmentarz Highgate, który według mnie jest dużo bardziej interesujący i wartościowy niż oklepane londyńskie atrakcje typu: London Eye, London Bridge czy Big Ben.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *