Ciekawostki o Finlandii + zdjęcia z pobytu w Helsinkach

Przygotowałam dla Was ciekawostki o Finlandii i zdjęcia z pobytu w Helsinkach. Mam nadzieję , że się spodoba 🙂

O tym jak znalazłam się w Helsinkach

Marzenia się spełniają! Przekonałam się o tym, kiedy poinformowano mnie, że jestem jedną z osób typowanych do uzyskania stypendium naukowego ze Stowarzyszenia Polsko-Fińskiego. To właśnie tam, w dawnej siedzibie przy ulicy Senatorskiej w Warszawie, chodziłam na lekcje języka. W moich najśmielszych snach nie oczekiwałam, że dostanę taką nagrodę, choć z perspektywy czasu uważam, że dużo serca i pasji włożyłam w temat związany z Finlandią. To mi się po prostu zwróciło 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Katedra Tuomiokirrko
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Plac Senatiintori z widokiem na pomnik cara Aleksandra II

Zatem w połowie lata wyruszyłam do Helsinek, gdzie mieszkałam i uczyłam się fińskiego 4 razy w tygodniu na Politechnice. Miałam też dużo czasu, by eksplorować miasto, ale nie tylko! Znajomi zabrali mnie do Parku Narodowego Nuuksio, a sama popłynęłam promem do Tallinna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dworze Rautatieasema w Helsinkach
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pomnik robotników
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Inna perspektywa na katedrę Tuomiokirrko

Ciekawostki o Finlandii

W niniejszym poście chciałabym podzielić się z Wami ciekawostkami dotyczącymi tego niezwykłego kraju, a przy okazji wpleść migawki z tamtego okresu. Gotowi? No to zaczynamy ! 🙂

NAZWA KRAJU – cały świat określa to państwo mianem Finlandia/Finland/Finn, podczas gdy jego mieszkańcy nazywają swój kraj Suomi. Skąd w ogóle te przydomki? Suomi wywodzi się od słów: Sou– bagno oraz mi (od słowa maa)- kraj lub ziemia, zatem znaczy to tyle co bagienny kraj- i faktycznie, w Finlandii jest bardzo dużo bagien, torfowisk oraz mokradeł. A dlaczego Finlandia? Mówi się, że nazwa ta wywodzi się od francuskich słów „Fin de Lande”, czyli koniec świata, co w pewnym sensie ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

KRAINA TYSIĄCA JEZIOR– pod tym względem Finlandia nie ma sobie równych, natomiast będąc dokładnym- na terytorium tego państwa znajduje się 187 888 jezior !

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Śpiące lwy przy mojej uczelni
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nowoczesne fińskie podwórka

PRAWA KOBIET– Finlandia jako pierwszy europejski kraj udzielił kobietom prawo do głosowania w 1906 roku.

ZORZA POLARNA– pradawne legendy fińskie mówią o lisie polarnym, który biegając po północnym niebie trącał swoim ogonem gwiazdy, a z nich sypał się pył, który dziś zwiemy właśnie zorzą polarną 🙂 (revontulet)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Suomenlinna
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Suomenlinna

MUMINKI– autorką książki o Muminkach jest Tove Jansson, fińska pisarka szwedzkojęzyczna. Warto wiedzieć, że opowieść o trollach zawiera pewne odniesienia do II Wojny Światowej. Jako ciekawostke wspomnę, że w Finlandii, niedaleko miasta Turku, znajduje się wyspa Naantali, na której powstała Dolina Muminków. Miejsce to traktowane jest trochę jak Las Vegas- ochotnicy mogą wziąć tam ślub udzielany przez samego Włóczykija 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Włóczykij na lotnisku Vatnaa

ŚWIĘTY MIKOŁAJ– Zmartwię Was… Postać św. Mikołaja, kojarzącego nam się z rozdawaniem prezentów dla grzecznych dzieci, to wymysł radiowca- niejakiego Markusa Rautio, który czerpał inspirację z podań o biskupie Mikołaju z Turcji. W latach 20 ubiegłego wieku Fin spopularyzował nową wersję legendy wiążącą Mikołaja z miejscem o nazwie Korvatunturi- wzgórzu w kształcie ucha, położonym na północno-wschodnich rubieżach Finlandii (według podań właśnie to ucho miało wysłuchiwać dziecięcych życzeń i przekazywać je świętemu Mikołajowi). Obecnie siedziba oraz fabryka tego korpulentnego pana z brodą znajduje się w Rovaniemi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
okolice akademika
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
okolice akademika

ALKOHOL– W Finlandii panuje prohibicja, tzn. wszelkie napoje procentowe kupisz w godzinach od 9-21.

JĘZYK I GRAMATYKA– fiński wywodzi się z rodziny języków ugrofińskich, do których należą m.in.: węgierski(!) i estoński. Fiński (nie finlandzki !!!!) oraz szwedzki to obecnie języki urzędowe w Finlandii. Warto wiedzieć, że w fińskim nie ma rozróżnienia na rodzaj męski i żeński, jest tylko forma osoby trzeciej- ono, a w gramatyce występuje aż 18 przypadków, zaś słowo „nie” odmienia się przez osoby.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Fontanna Havis Amanda
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ogród botaniczny

FINOWIE– mówi się, że rdzennymi mieszkańcami Finlandii są Lapończycy. Historycy założyli również tezę, że zza Uralu przywędrowały ludy, które doszły do Europy środkowej- wtedy podzieliły się one na dwie grupy- jedna poszła na południe, na tereny dzisiejszych Węgier, a druga na północ, „spychając” rodowitych Finów na daleką północ.

FINLANDIA NIE JEST CZĘŚCIĄ SKANDYNAWII–  po pierwsze Kraina Tysiąca Jezior nie należy do państw germańskich, a po drugie nie leży na półwyspie skandynawskim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Park Sibeliusa
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Park Sibeliusa

I jak Wam się podoba? Ile z tych nowinek wiedzieliście, a co Was zaskoczyło? 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *