Myheritage DNA test – opinia i moje pochodzenie etniczne

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym skąd pochodzą Wasi przodkowie? Jaka płynie w Waszych żyłach krew? Ja tak i dlatego wykonałam Myheritage DNA test, dzięki któremu odkryłam swoje etniczne pochodzenie. W niniejszej notatce opiszę na czym polega takie badanie, gdzie można kupić pakiet oraz ile kosztuje. Ponadto, przedstawię Wam moje wyniki. Zapraszam!

Myheritage DNA test – pakiet i badanie

Test otrzymałam w ramach prezentu gwiazdkowego od mojego brata, a wykonałam niespełna 2 miesiące później. Po prostu pewnego popołudnia usiadłam, rozpakowałam pakiet, w którym znajdowały się następujące rzeczy:

 • Instrukcja
 • Koperta zwrotna
 • Plasterek
 • 2 patyczki
 • 2 probówki

Zanim przystąpimy do testu, najpierw musimy zarejestrować (kto nie ma)/zalogować się (kto posiada) na konto MyHeritage, aby aktywować swój pakiet (wszystko jest opisane w instrukcji). Potem przechodzimy do pobrania wymazu z jamy ustnej z wewnętrznych stron policzków (po jednym patyczku na stronę), a następnie patyczki z materiałem genetycznym umieszczamy w probówkach. Na koniec nasze testy umieszczamy w kopercie zwrotnej i od razu możemy ją wrzucić do skrzynki pocztowej. Ja, żeby przyśpieszyć cały proces, dokupiłam znaczek. Na wyniki czekałam miesiąc (14.02.2020-16.03.2020).

Ile to kosztuje?

Generalnie test kosztuje 79 euro, jednak czasami można natknąć się na promocję i zamówić pakiet za 59 euro.

Kim jestem?

Mój brat zrobił sobie MyHeritage DNA test dużo wcześniej, w związku z czym mniej więcej obstawiałam czego mogę się spodziewać. Koniec końców byłam jednak zaskoczona! Otóż Jackowi wyszły następujące grupy etniczne:

 • 59.7% Bałt
 • 23.2% Europejczyk z Europy Wschodniej
 • 17.1% Bałkańczyk

a mnie:

 • 51.7% Europejka z Europy Wschodniej
 • 20.4% Bałtka
 • 13.9% Bałkanka
 • 9.0% Skandynawka
 • 5% Irlandka, Szkotka i Walijka

Według testu jestem czystej krwi Europejką, miksem kilku grup etnicznych ze Starego Kontynentu, lecz ze zdecydowaną przewagą wschodnich akcentów, co mnie nieco dziwi. Otóż byłam pewna, że w przeciwieństwie do mojego brata, będę miała przodujący wynik domieszki bałkańskiej. Dlaczego? Dlatego, ponieważ mam czarne kręcone włosy i ciemne zielone oczy, a to chyba dość mocno charakterystyczne cechy dla tamtejszych ludów, prawda?

Jednakże, największym zaskoczeniem jest płynąca w moich żyłach skandynawska i irlandzko-szkocko-walijska krew. Tego się kompletnie nie spodziewałam, więc teraz będę się mocno głowić z której linii (czy po matce czy po ojcu) przyszły te geny 😉 . W każdym razie przynajmniej już wiem skąd miałam takie ogromne ciągoty do Norwegii 😀 .

Natomiast jakość mojego podobieństwa do Jacka wygląda następująco:

 • 36,4% (2 577,3 cM)Wspólne DNA
 • 38Wspólne segmenty
 • 214,2‎ cM

(cokolwiek to znaczy….).

Niestety, nie jestem w stanie powiedzieć, na ile te testy są rzetelne, ponieważ nie mam zbyt dużej wiedzy o mojej rodzinie. Jedyne co mogę dodać, to tyle, że uważam, że ja i mój brat zdecydowanie odziedziczyliśmy „urodę” po rodzinie naszego ojca. A co Wy sądzicie o takim teście i czy poddalibyście się jemu? Dajcie koniecznie znać!

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1stargray
Aggregate Rating
5 based on 1 votes
Brand Name
Myheritage DNA
Product Name
Myheritage DNA test

9 Comments

  1. Michał Augustyniak

   Są wyniki.
   Tego się spodziewałem. U wnuka zabrakło grupy etnicznej z terenów Grecji (a jest 1/2 grekiem z Krety). Podejrzewam, że jest to spowodowane małą ilością osób zajmujących się genealogią a tym bardziej badaniami DNA.
   Mimo to fajna zabawa.

   Michał

   Reply
  1. Voyaga Author

   Mamy tych samych rodziców i nie mamy innych przodków – to, co różni mnie od brata, to dodatkowe u mnie grupy etniczne, czyli skandynawska i irlandzko-szkocko-walijska. Poza tym mamy identyczne wyniki (Europejczyk ze Wschodniej Europy, Bałt, Bałkańczyk), tylko o różnym procencie.

   Reply
  2. Tak na oko to jest to trochę bardziej skomplikowane. Dziedziczymy po rodzicach pewną część genów, które oni odziedziczyli po swoich rodzicach itd. Dodatkowo geny jednej rodziny mieszają się z genami drugiej. Koniec końców wniosek jest taki, że pula genów którą dziedziczymy może być istną mieszanką z wielu poprzednich przodków ale może być mniej różnorodna lub nawet dość jednorodna. Kwestia jak poszło losowanie w momencie poczęcia:) Można założyć, że jeśli brat i siostra są do siebie bardzo podobni to maja dość zbliżone geny, a jeśli znacznie się różnią to może oznaczać spory rozstrzał tychże genów. Jest inne badanie w którym pewna część genu jest przenoszona z ojca na syna bez zmian, tak samo matki na córkę, ale to inne badania i do innego celu służące.

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *