Niezwykłe łódzkie podwórka i kamienice

Łódź jest dla mnie jak przysłowiowe pudełko czekoladek, gdyż nigdy nie wiem na co w niej trafię. A póki co trafiam na interesujące miejsca, o których z dumą opowiadam. Tym razem chciałabym pokazać Wam ciekawe i nietuzinkowe łódzkie podwórka oraz kamienice. Zapraszam 🙂

Łódzkie podwórka i kamienice

Kiedy bywam na mieście, z żywym zainteresowaniem zaglądam w bramy, tudzież łódzkie podwórka. Zazwyczaj są one dla mnie pewnego rodzaju tunelem, który prowadzi do zupełnie innej rzeczywistości… Wymiary te są różne- czasem bajkowe, czasem surrealistyczne, niekiedy retrospektywne, ale zawsze JAKIEŚ. Uwielbiam to. Lubię być zaskakiwana. Lubię miejsca z charakterem, a tu, w  Łodzi ich nie brak.

Podwórka

Zaczarowane Podwórko – Piotrkowska 211

O zaczarowanym podwórku pisałam w osobnym poście, dlatego też odsyłam Was tu.

Pasaż Róży – Piotrkowska 3

Bardzo fajny projekt, mieszczący się na Piotrkowskiej, tuż przy placu Wolności. Równie ciekawa jest historia tej inicjatywy, a mianowicie:

„Pasaż Róży”, jako tytuł projektu dla miasta Łodzi i jako fraza, ma dla mnie dwojakie znaczenie. Z jednej strony jest to nawiązanie do lokalizacji projektu – wąskiego podwórka na tyłach kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. Podwórko to ma stać się pasażem, przejściem do ul. Zachodniej, dokąd życie z Piotrkowskiej ucieka w stronę zespołu Manufaktury. Jest to idea zbudowania specjalnego miejsca – traktu, i tym samym przekierowania ludzkiej obecności i uwagi. Z drugiej strony Pasaż Róży obrazuje drogę, jaką przeszła moja córeczka Róża, od niewidzenia, do – widzenia.” źródło

Księży Młyn

Osiedle małych, uroczych czerwonych kamienic znajdujących się w pobliżu loftów Scheiblera. Uwielbiam to miejsce, ponieważ jest tam dużo zieloni, panuje względny spokój, a co więcej jest ono klimatycznie „oderwane” od nowoczesnej rzeczywistości.

Narodziny Dnia – Więckowskiego 4

Najnowsza łódzka inicjatywa artystyczna, która powstała w tym roku, dzięki programowi „Mia100 Kamienic”. Twórcą „Narodzin Dnia” jest światowej sławy rzeźbiarz i malarz- Wojciech Siudmiak. Mężczyzna tak oto powiedział o swoim dziele:

„– Bardzo mi zależało, żeby ta dekoracja była czymś pozytywnym dla mieszkańców, żeby była połączona z ich życiem codziennym. Dlatego kolory pacy są nieagresywne, pastelowe, a przesłanie całości jest pozytywne i ma być dla mieszkańców kamienicy inspiracją do budowania pozytywnego dnia – powiedział artysta podkreślając unikalny sposób wykonania dzieła przez fabrykę Ceramika Tubądzin, która przygotowała płyty z grafiką.” źródło

Kamienica pod Gutenbergiem – Piotrkowska 86

Nazwa kamienicy nawiązuje do Jana Gutenberga, którego posąg  znajduje się w jej wnętrzach. Obiekt został wybudowany w 1893 roku w stylu eklektycznym z bogato zdobioną fasadą, w tym charakterystycznymi smokami.

Klatki schodowe

Klatka schodowa – Piotrkowska 

Tę klatkę schodową odkryłam przez przypadek. Zrobiła ona na mnie ogromne wrażenie, za sprawą przepięknych malunków oraz witraży.

Podsumowanie

A czy Wy znacie albo kojarzycie inne ciekawe podwórka i kamienice znajdujące się w Łodzi albo w Waszym mieście?

2 Comments

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *