São Pedro da Afurada – wioska rybacka w okolicach Porto

Choć najczęściej odwiedzane okolice Porto to Aveiro i Braga, to jednak nie zdecydowałam się ich zobaczyć. Za to pojechałam do mało znanej wśród turystów wioski rybackiej- Afurada, która znajduje się po drugiej stronie rzeki Duoro. Zobaczcie tylko jak pięknie tam jest!

São Pedro da Afurada – wioska w okolicy Porto

São Pedro da Afurada (zdrobniale Afurada) jest tradycyjną wioską rybacką usytuowaną w mieście Gaia, koło Porto. Dokładnie znajduje się w pobliżu ujścia rzeki Douro do Oceanu Atlantyckiego. Patronem Afurady jest św. Piotr (São Pedro), dlatego też w dniu jego imienin, przypadających na dzień 29 czerwca, w wiosce odbywa się wielkie święto.

O Afuradzie dowiedziałam się od właściciela mieszkania, w którym nocowałam podczas mojego pobytu w Porto. Otóż mężczyzna polecał to miejsce z dwóch głównych powodów: po pierwsze dlatego, że życie w wiosce wygląda tak samo jak 50 lat temu. Po drugie jest tam wiele restauracji, w których serwują świeże, wyśmienite jedzenie (głównie ryby i owoce morza). Ja dodałabym jeszcze jeden argument, a mianowicie kolorową zabudowę wioski, w której jest dużo większe natężenie kafelków niż w samym Porto 😀 .

W tamtym rejonie życie toczy się na ulicy, co zresztą można szybko zaobserwować przebywając w Afuradzie. Głowami domów są kobiety i to właśnie one  podejmują najważniejsze decyzje, a także są osobami, do których członek rodziny może zwrócić się o poradę.

Spacerując ulicami Afurady mijałam wiele kobiet ubranych w fartuchy. Każda z nich dość energicznie poruszała się z punktu do punktu w różnych celach. Jedne robiły zakupy, drugie załatwiały coś z sąsiadkami, a jeszcze inne nosiły pranie. Nie zabrakło też takich, które po prostu odpoczywały 😉 .

Natomiast w tym samym czasie męska część społeczeństwa wysiadywała przed domami lub w restauracjach. I choć tacy panowie z zewnątrz mogą wyglądać na macho, to są to tylko pozory. Bowiem bardzo szybko weryfikują to ich kobiety, które nie boją się nawrzeszczeć na swoich mężczyzn, by w tej chwili wracali do domu. Wtedy taki delikwent w ogóle nie dyskutuje, tylko potulnie idzie do swojej pani.

Restauracje w São Pedro da Afurada

W wiosce życie płynie spokojnie, zagląda tam bardzo niewielu turystów, toteż jest to doskonałe miejsce na ucieczkę z zatłoczonego Porto. Będąc w Afuradzie warto pójść do którejś z miejscowych restauracji, aby skosztować wybornego jedzenia. Ja jadłam grillowane sardynki w Taberna do S. Pedro. Polecam!

To co, wybierzecie się do Afurady przy okazji pobytu w Porto? 🙂

Summary
Article Name
São Pedro da Afurada - wioska rybacka w okolicach Porto
Description
Jesli będziecie w Porto, to koniecznie wybierzcie się do pobliskiej Afurada, która znajduje się po drugiej stronie rzeki Duoro. 
Author

2 Comments

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *