Pałac Schönbrunn , cesarska widokówka Wiednia

Niepozorny obiekt koloru żółtego, wybudowany między XVII-XVIII na zlecenie cesarza Leopolda I, to Pałac Schönbrunn , cesarska widokówka Wiednia . Jego powierzchowny widok kryje ogrom bogatych wnętrz. Przestrzeń dookoła obiektu jest ogromna i odpowiednio zaaranżowana. Wokół pałacu znajduje się m.in: oranżeria, palmiarnia, labirynt, ogród, Zoo oraz przepiękna fontanna Neptuna a także Gloriette, skąd zobaczymy cudowną panoramę na część Wiednia.

DSCN8954

DSCN8968

DSCN8995

Jak już zdążyłam napomknąć wnętrza cesarskiej posiadłości budzą zachwyt! Pałac Schönbrunn posiada wiele tematycznych sal, lecz nie we wszystkich znajdują się meble, niemniej jednak same dekoracje ścian (pozłacane, z lustrami, z freskami itd. ) sprawiają, że szczęka dosłownie opada.
Niestety nie można robić zdjęć w środku, choć palce swędzą by sięgnąć po aparat i uwiecznić chociażby salę balową czy tę, w której 6letni Mozart grał koncert. Imponujący był również pokój niebieski oraz z motywami wschodnimi.

Życie księżniczki Sissi

Będąc w Pałacu i mając przy sobie audio przewodnika posłuchać można m.in: ciekawostek z życia Elżbiety Bawarskiej zwanej „Sissi”. Odkąd ta kobieta stała się świadoma swojej urody, bardzo dbała, by zawsze dobrze wyglądać; w związku z tym jej toaleta poranna trwała 3 h, z czego same mycie i czesanie włosów to 2 h(podczas których uczyła się węgierskiego lub czytano jej mity greckie)!!! Elżbieta stosowała także ścisłe głodówki, tzn. jadła jeden posiłek dziennie. Przy wzroście 172 cm ważyła między 46-49 kg, a słynęła z niezwykle szczupłej talii.

DSCN8996

DSCN9005

DSCN9008

DSCN9012

DSCN9015

DSCN9019

DSCN9024

Ta piękna cesarzowa Austrii nie miała łatwego życia. Niezbyt chętna małżeństwu wyszła za Franciszka Józefa w wieku 16 lat i urodziła mu 5 dzieci (warto wspomnieć, że po porodzie dzieci zostały jej odebrane, a wychowywane były przez jej teściową ), z czego jedna z córek zmarła w bardzo młodym wieku, a jedyny syn popełnił samobójstwo.

DSCN9042

DSCN8986

DSCN9134

DSCN9148

DSCN9176

Od momentu śmierci syna, aż do kresu swojego życia Elżbieta nosiła żałobę. Kiedy skończyła 30 lat zakazała się fotografować, a twarz zaczęła zasłaniać woalem. Mimo głębokiej żałoby cesarzowa pielęgnowała swoje pasje; dużo podróżowała, jeździła konno, uprawiała gimnastykę oraz uczyła się języków. Sissi tuż po śmierci syna rzekła te oto słowa :
„Ja także chciałabym umrzeć od maleńkiej ranki w sercu, przez którą moja dusza mogłaby ulecieć. I chciałabym, by stało się to daleko od tych, których kocham”. 
Tak też się stało. Kobieta zginęła w 1898 roku w Genewie z rąk mężczyzny, który ugodził ją pilnikiem prosto w serce.
Franciszek Józef, mąż Cesarzowej, rzekł wkrótce po jej śmierci :
„Była to wyjątkowa kobieta, chluba mojego tronu i życia”.

DSCN9194

DSCN9191

Kończąć notatkę niezbyt optymistycznym akcentem, pragnę zachęcić Was do zapoznania się bliżej z życiorysem Elżbiety Bawarskiej. Była to naprawdę ciekawa postać.

A jeśli chodzi o stolicę Austrii, to wkrótce pokażę Wam Wiedeń w słonecznej oraz kolorowej odsłonie 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *