Pałac Schönbrunn , cesarska widokówka Wiednia

Niepozorny obiekt koloru żółtego, wybudowany między XVII-XVIII na zlecenie cesarza Leopolda I, to Pałac Schönbrunn , cesarska widokówka Wiednia . Jego powierzchowny widok kryje wszelkie bogactwa wnętrza. Przestrzeń dookoła obiektu jest ogromna i odpowiednio zaaranżowana. Znajdują się tam m.in: oranżeria, palmiarnia, labirynt, ogród, Zoo oraz przepiękna fontanna Neptuna a także Gloriette, skąd zobaczymy cudowną panoramę wokół pałacu.

DSCN8954

DSCN8968

DSCN8995

Jak już zdążyłam napomknąć wnętrza cesarskiej posiadłości budzą zachwyt! Pałac Schönbrunn posiada wiele tematycznych sal , nie we wszystkich znajdują się meble, niemniej jednak same dekoracje ścian (pozłacane, z lustrami, z freskami itd. ) sprawiają, że szczęka dosłownie opada.
Niestety nie można robić zdjęć w środku, choć palce swędzą by sięgnąć po aparat i uwiecznić chociażby salę balową czy tę, w której 6letni Mozart grał koncert. Imponujący był również pokój niebieski oraz z motywami wschodnimi.

Życie księżniczki Sissi

Będąc w Pałacu i mając przy sobie audio przewodnika posłuchać można m.in ciekawostek z życia Elżbiety Bawarskiej zwanej „Sissi”. Ta kobieta odkąd stała się świadoma swojej urody, bardzo dbała, by zawsze dobrze wyglądać; w związku z tym jej toaleta poranna trwała 3 h, z czego same mycie i czesanie włosów to 2 h( podczas których uczyła się węgierskiego lub czytano jej mity greckie )!!! Elżbieta stosowała także ścisłe głodówki, tzn. jadła jeden posiłek dziennie. Przy wzroście 172 cm ważyła między 46-49 kg a słynęła z niezwykle szczupłej talii.

DSCN8996

DSCN9005

DSCN9008

DSCN9012

DSCN9015

DSCN9019

DSCN9024

Ta piękna cesarzowa Austrii nie miała łatwego życia. Niezbyt chętna małżeństwu wyszła za Franciszka Józefa w wieku 16 lat i urodziła mu 5 dzieci (warto wspomnieć, że po porodzie dzieci zostały jej odebrane,a wychowywane były przez jej teściową ), z czego jedna z córek zmarła w bardzo młodym wieku, a jedyny syn popełnił samobójstwo.

DSCN9042

DSCN8986

DSCN9134

DSCN9148

DSCN9176

Od tamtej pory aż do śmierci Elżbieta nosiła żałobę. Kiedy skończyła 30 lat zakazała się fotografować, a twarz zasłaniała woalem. Mimo to cesarzowa pielęgnowała swoje pasje; dużo podróżowała, jeździła konno, uprawiała gimnastykę oraz uczyła się języków. Sissi tuż po śmierci syna rzekła te oto słowa :
„Ja także chciałabym umrzeć od maleńkiej ranki w sercu, przez którą moja dusza mogłaby ulecieć. I chciałabym, by stało się to daleko od tych, których kocham”. 
Tak też się stało. Kobieta zginęła w 1898 roku w Genewie z rąk mężczyzny, który ugodził ją pilnikiem prosto w serce.
Franciszek Józef, mąż Cesarzowej, rzekł wkrótce po jej śmierci :
„Była to wyjątkowa kobieta, chluba mojego tronu i życia”.

DSCN9194

DSCN9191

Wkrótce pokażę Wam Wiedeń w słonecznej oraz kolorowej odsłonie 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *