Park romantyczny w Arkadii

Jest takie wyjątkowe miejsce w województwie łódzkim, które przenosi w czasie pobudzając wyobraźnię oraz sentymentalną naturę człowieka . Tym miejscem jest Park Romantyczny w Arkadii , wsi położonej nieopodal Łowicza.

Ogród romantyczny w stylu angielskim

Już sama nazwa wioski nawiązuje do krainy szczęśliwości, o której pisali poeci, a park jest jej swoistym zobrazowaniem. Ten ogród w stylu angielskim został założony przez Helenę Radziwiłłową, z domu Przeździecką, zaś projektantem był Szymon Bogumił Zug.

Księżna pracowała nad upiększaniem i dopracowywaniem raju od 1777 aż do swojej śmierci, w 1821. Efekty jej poczynań możemy podziwiać do dziś, gdyż park przetrwał w stanie niemal nienaruszonym.

Urocze jest to miejsce. Ciche, spokojne. Latem, gdy zieleń nabiera soczystości a światło rzuca iskrzące się poświaty z pomiędzy drzew, odnosi się wrażenie, jakby znalazło się w jakiejś baśni. Świątynia Diany, w stylu klasycystycznym, jest najważniejszym budynkiem tego miejsca. Wspierają ją cztery kolumny jońskie. Natomiast w środku znajdują się kolekcje sztuki antycznej, którą z zamiłowaniem kolekcjonowała Helena.

Obiektem, który poniekąd reklamuje Arkadię jest Akwedukt. Konstrukcja malowniczo odbija się w przepływającej pod nią rzece Łupi, co tworzy ciekawy efekt wizualny.

W parku znajduje się również Przybytek Arcykapłana, zdobiony detalami architektonicznymi oraz rzeźbami, a tuż koło niego Mur z Hermami.

Innymi ciekawymi obiektami są Dom Gotycki i Grota Sibilli.

Warto również zwrócić uwagę na Dom Murgrabiego, który do złudzenia przypomina wspomniany już wcześniej Przybytek Arcykapłana. Do tej budowli przylega Łuk Kamienny.

Jak widzicie na zdjęciach, roślinność jest dość gęsta, a tutejsze budowle cudnie wkomponowują się w jej charakter. Musi tu być przepięknie na jesieni, kiedy drzewa oraz bluszcz zaczynają zmieniać kolory.

Ciekawe miejsce, zwłaszcza na randkę lub po prostu ucieczkę przed cywilizacją. Jeśli będziecie w łódzkim, koniecznie wybierzcie się do Arkadii oraz Nieborowa, o którym napiszę wkrótce…

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *