Płowdiw – bułgarskie miasto z rzymskimi pozostałościami

Sierpień był szalonym miesiącem. Najpierw wybrałam się na 5 dni do Bułgarii (o której teraz będzie tu mowa), a po powrocie, już następnego dnia leciałam do Finlandii (wcześniejsze posty). Nie byłam tym zestresowana-wręcz przeciwnie- lubię gdy dużo się dzieje 🙂 Jedyne co, to musiałam uważnie przepakować się pamiętając, że różnica temperatur między obydwoma krajami wynosiła ok. 15 C 😉 Dziś zaczniemy od relacji z Płowdiw – bułgarskiego miasta z rzymskimi pozostałościami.

Migawki z Płowdiw

Krótki pobyt w Bułgarii spędziłam dość aktywnie. Już drugiego dnia wybyłam na wycieczkę do Płowdiw (Plovdiv) znajdującego się 2 godziny drogi (autokarem) od Sofii. Jest to drugie największe pod względem liczby mieszkańców oraz jedne z najstarszych miast w Bułgarii.

Miasteczko jest bardzo urocze i jest w nim dużo zieleni. Poza tym posiada ciekawą Starówkę (bardzo przypominała mi klimatem Nesebyr, w którym byłam rok wcześniej) oraz wiele butików, sklepów i restauracji z atrakcyjnymi cenami 🙂 Jest tu bardzo tanio !

A tu pewna ciekawostka – jak widzicie poniżej, pewne stare bułgarskie domki zostały tak skonstruowane, że górne piętro z okiennicami odstaje. Dlaczego ? A to dlatego, że Bułgarię często najeżdżali Turcy. Bułgarzy, aby się uratować, konstruowali swoje domy w ten sposób, aby w razie niebezpieczeństwa móc wyskoczyć przed intruzów, którzy dobijali się do drzwi.

Płowdiw położone jest wśród siedmiu wzgórz zwanych tepe.

Rzymska spuścizna

Najciekawszą częścią miasta z pewnością jest miejsce, gdzie znajdują się antyczne budowle wykonane przez Rzymian, którzy przejęli ten teren w 46 r. ! Chwilami miałam wrażenie jakbym znalazłam się we Włoszech… Amfiteatr przedstawiony poniżej został odkryty przez przypadek (!), w 1972 roku. Archeolodzy odnaleźli na fryzie inskrypcję, która rzecze, że budowla powstała w czasach cesarza Trajana, panującego w latach 98-117.

Gotowi na więcej ? To teraz zabiorę Was w bułgarskie góry…

One Comment

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *