Pura Tanah Lot – świątynia na morzu

Pura Tanah Lot to jedna z najczęściej fotografowanych świątyń na Bali. Wygląda pięknie: usytuowana na skale, za którą rozpościera się nieboskłon. Do tego te rozbijające się o kamień fale… Mogłabym rzec, że to bardzo romantyczne miejsce, ale… No właśnie. Jest kilka ale…

Pura Tanah Lot i komercja

Wokół świątyni jest zbyt wielki rozgardiasz: stragany, sklepiki, gdzieniegdzie handlarze usiłujący wpiąć kwiatka we włosy lub oferujący usługi fotograficzne (tzn. : bierze aparat klienta i chodzi za nim po całej wyspie robiąc zdjęcia..). A przede wszystkim tłumy ludzi – tak, to była zdecydowanie najbardziej oblegana świątynia jaką do tej pory widziałam.

dscn0101

dscn0113

Tanah Lot w dosłownym tłumaczeniu oznacza „skałę na morzu”. Zbudowana została w XVI wieku przez hinduskiego kapłana Bawu Rawuh ( znanego jako Danghyang Nirartha), który przybył na Bali z Jawy Wschodniej w celu propagowaniaeligii hinduistycznej. To właśnie Danghyang Nirartha umocnił pozycję hinduizmu na wyspie. Jednak zanim to się stało, inny lokalny przywódca religijny zwany Bendesa Beraban tak bardzo obawiał się rywala, że nakazał mu opuścić okolicę Tanah Lot. Nirartha usłuchał rozkazu, ale przedtem zebrał wszystkie swoje siły, podniósł wielki kamień, i przeniósł jak najdalej mógł, do morza, a następnie zbudował na nim świątynię. Potem przekształcił swój szal w węże mające pilnować świątyń. Ujrzawszy, czego dokonał jego konkurent, Bendesa Beraban był zachwycony i sam przyjął nowoprzybyłą religię.Po dziś dzień węże morskie (czarne w żółte paski) zamieszkują jaskinie pod skałą.

To tutaj miał być ten najpiękniejszy… najcudowniejszy… najbardziej wyczekiwany zachód słońca. I co ? I to …

dscn0104

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

dscn0113

Zrobiło się ciemno, a potem spadł deszcz. Przemoknięta niczym kura schowałam się do pobliskiej restauracji z widokiem na świątynie. Tutaj z kolei rozczarowałam się jedzeniem.

To była ostatnia świątynia, którą zobaczyłam na Bali… Ale spokojnie, to jeszcze nie koniec relacji z tej podróży 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *