Sofia w jeden dzień

Sofia w jeden dzień z pewnością przeniesie Was do czasów PRLU, których może nie każdy pamięta, a jeśli nawet, to powspomina patrząc na zdjęcia. Przy okazji tego postu podpowiem Wam jakie miejsca w stolicy Bułgarii warto zobaczyć. Zapraszam!

DSCN7374

Mój brat od kilku lat mieszka w Sofii. Korzystając z jego gościnności pojechałam, aby przekonać się jak teraz wygląda jego życie. Muszę przyznać, że choć stolica Bułgarii nie wypada jakoś wysoko w rankingach na najładniejsze miasto Europy, to jest ona uroczą aglomeracją, w której życie płynie spokojnie. Atutem są otaczające Sofię góry- doskonała alternatywa dla tych, którzy chcą mieć bliski kontakt z naturą.

DSCN0313-768x1024

DSCN7293

DSCN0315

Sofia w jeden dzień – co zobaczyć?

Cerkiew Sweta Nedelja

Wnętrza tej cerkwii zdobią przepiękne freski, ale również smutną historię, bowiem w 1925 roku miał tu miejsce zamach, podczas którego zginęło 150 osób.

DSCN7302

DSCN7296

DSCN7299

Katedra św. Aleksandra Newskiego

Jedno z najokazalszych sakralnych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Katedra, dzięki swojemu złotemu zadaszeniu, wygląda niesamowicie widziana z lotu ptaka.

DSCN7342

Rotunda św. Jerzego

Jeden z najstarszych obiektów w Bułgarii, pochodzący z IV wieku! Rotunda została zbudowana przez Rzymian, którzy najprawdopodobniej traktowali ją jako… łaźnię. Ten niewielki budynek był też meczetem, kościołem, a nawet miejscem kultu pogańskich zwyczajów w zamierzchłych czasach.

DSCN7310

DSCN7312

DSCN7318

Ogród Miejski

W ogrodzie miejskim znajduje się imponujący budynek zbudowany w stylu neoklasycystycznym, a  jest to Teatr Narodowy imienia Iwana Wazowa.

DSCN7324

DSCN7332

Pomnik Armii Czerwonej

Wiąże się z nim śmieszna historia, ponieważ jakiś czas temu młodzież postanowiła zrobić sobie przysłowiowe „jaja” i przerobić go z takiego :

DSCN7350

na taki 😀

Sofija_sovjeti_06

źródło : http://genijalno.hr/2014/08/rusi-ljubazno-mole-bugare-da-prestanu-sarati-po-sovjetskom-spomeniku/

Aktualnie w parku znajdują się kamery, gdyż sytuacja lubi się powtarzać (tylko bohaterowie się zmieniają 😉 ). Generalnie mieszkańcy Sofii są za tym, aby zburzyć monument.

Obrzeża Sofii

Jeśli chodzi o naturalne atrakcje Sofii, to tak jak już wcześniej wspominałam, miasto otoczone jest przez góry. Uważam, że warto wybrać się na górę Witoszy, o której poczyniłam osobny wpis. Jest to cudowne miejsce, z pięknymi widokami.

DSCN7383

DSCN7387

DSCN7404

Wybralibyście się do Sofii ?

2 Comments

 1. Ostatnimi czasy szukam wszelkich informacji o Sofii, ponieważ prawdopodobnie będę musiała się tam przeprowadzić na 3 lata i jestem przerażona tym faktem! Nie wyobrażam sobie tam mieszkać, ponieważ ja lubię rozwinięte miasta.
  Czy Twój brat ma pozytywne wrażenia o tej stolicy?

  Swoją drogą, również mam bloga o podróżach. Zapraszam 🙂 https://heartevelina.com

  Reply
  1. Voyaga Author

   Witaj Ewa! Mój brat mieszka tam już 5 rok i jest bardzo zadowolony. Ma ciekawą pracę, poznał fajnych ludzi, praktycznie co weekend gdzieś jeździ, a poza tym możesz posłuchać jego vlogów na temat życia w Bułgarii: https://www.youtube.com/channel/UCjiGRTRpWSR10pZfbzwQ95A

   Gdybyś chciała namiar na niego na FB, to napisz do mnie maila: voyagnieszka@gmail.com– myślę, że on będzie mógł Ci napisać dużo więcej istotnych informacji 🙂

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *