Co warto zobaczyć na Starym Mieście w Tallinie

Dawno, dawno temu, podczas mojego pobytu na stypendium naukowym w Helsinkach, postanowiłam skorzystać z okazji (bliskiej odległości) i udać się w rejs do stolicy Estonii. Był to sierpień  2010 roku, zatem cofniemy się nieco w czasie i opowiem Wam co warto zobaczyć na Starym Mieście w Tallinie 😉 .

Pamiętam, że na tę wycieczkę zostałam namówiona przez moją współlokatorkę z akademika. Trochę się wahałam, bo jako studentka, do tego bez pracy, nie miałam za bardzo pieniędzy. Jednak w ostatniej chwili zmieniłam zdanie stwierdzając, że taka okazja może się nie powtórzyć, a ja jakoś sobie dam radę (i dałam!). Zatem zakupiłyśmy z koleżanką w biurze Eckerö Line bilety za 20 euro w obie strony i na drugi dzień, bardzo wcześnie rano, wyruszyłyśmy w stronę portu na nasz statek płynący do Tallina…

Ależ byłam zachwycona ta podróżną! Przez większość drogi siedziałam na szalupie przymocowanej do statku i obserwowałam mijane po drodze maleńkie wysepki. Upajałam się widokiem otwartej przestrzeni morza, nad którą szybowały krzykliwe mewy. Niebo tego dnia było niezwyłe.

W końcu, z daleka ujrzałam nieśmiało pojawiający się na horyzoncie Tallin…

Między byłym ZSRR a Skandynawią …

Estonia to państwo, które powstało po I Wojnie Światowej, jednak całkowitą wolność odzyskało w 1994 roku. Za sprawą silnych wpływów Danii oraz Szwecji na kraj, Estończycy czują się Skandynawami, choć tak naprawdę najbliżej spokrewnieni są z Finami. Były prezydent Estonii-Toomas Hendrik Ilves- powiedział kiedyś, że „Estonia to postsocjalistyczny kraj skandynawski”.

Zwiedzanie

Ze względu na ograniczony czas (około 6 h) postanowiłam skupić się na eksplorowaniu Starego Miasta. Już od pierwszej chwili ujrzenia tej części Tallina byłam zachwycona!

Stare Miasto poruszyło moją sentymentalną stronę natury, gdyż automatycznie zaczęłam myśleć o warszawskiej Starówce, którą wprost ubóstwiam. Podobnie jak w Warszawie, tak i w Tallinie, są kolorowe kamienice. Jest też brukowa kostka wśród wąskich uliczek i mury, czyli wszystko to, co działa na wyobraźnię. Uwielbiam Starówki, a ta niewątpliwie skradła moje serce!

Co warto zobaczyć na Starym mieście w Tallinie ?

Tallińska Starówka skrywa wiele ciekawych miejsc, przesiąkniętych historią, jak chociażby basztę oraz mury obronne miasta, które zapewne pamiętają zamierzchłe czasy…

Centrum Starówki to oczywiście Ratusz Miejski, którego początki sięgają XIV wieku.

A tuż przy placu ratuszowym znajduje się kościół Ducha Świętego, na którym widnieje ciekawy zegar.

Chodząc po Starym Mieście warto zadzierać głowę wysoko,ale nie dlatego, że jest się brunetką 😉 tylko dlatego, że można zobaczyć ciekawe rzeczy…

Dumą serca Tallina jest m.in.: Sobór św. Aleksandra Newskiego, mieszczący się w sąsiedztwie z siedzibą Parlamentu. Jest tu także wykonana na ulicy róża wiatrów.

Świątynia oraz wspomniane powyżej atrakcje położone są na wzgórzu Toompea, skąd rozpościera się ciekawy widok na panoramę miasta.

Dobrą perspektywę na miasto zobaczymy również wchodząc na basztę.

Poza tym warto po prostu, zupełnie bez celu, pokręcić się po zaułkach Starego Miasta Tallina. W każdym kącie znajdziecie coś ciekawego- uroczy sklepik, misternie zdobione drzwi, samochód pomalowany w barwy flagi Estonii…

Ja w ten sposób trafiłam do klasztoru Dominikanów z XIII wieku. Bardzo magiczne miejsce, a zwiedzając je od środka dowiemy się np.: o życiu zakonników. Co więcej, będziemy mogli podziwiać uroczą biblioteczkę, a także zobaczymy tajemniczy filar energetyczny, uważany za źródło zdrowia fizycznego i duchowego.

Niestety, czas zwiedzania dobiegał końca. Na statek wróciłam bardzo zadowolona ze swojej decyzji, że jednak postanowiłam popłynąć w rejs, a także uradowana, iz mogłam zobaczyć kolejne ciekawe miejsce na mapie świata. Natomiast Finowie, którzy płynęli z nami, powrócili na szalupę z ogromnymi łupami alkoholowymi, bowiem w Estonii napoje wyskokowe są dużo tańsze, niż w ich ojczystym kraju 😉 .

4 Comments

  1. motowłóczykij

    Do Tallina zamiaruję się wybrać od jakiegoś czasu , a to za sprawa (póki co wirtualnego) kolegi z forum motocyklowego -TONNYego , który zaprasza na odwiedziny . Kto wie , może niebawem się uda wyruszyć w tamtą stronę ?
    Czas pokaże , widać że warto 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *