Co warto zobaczyć na Starym Mieście w Tallinie ?

Dawno, dawno temu, podczas mojego pobytu na stypendium naukowym w Helsinkach, postanowiłam skorzystać z okazji, czyli bliskiej odległości, i udać się w rejs do stolicy Estonii. Był to sierpień  2010 roku, zatem cofniemy się nieco w czasie i opowiem Wam co warto zobaczyć na Starym mieście w Tallinie 😉 .

Pamiętam, że na tę wycieczkę zostałam namówiona przez moją współlokatorkę z akademika. Trochę się wahałam, bo jako studentka, do tego bez pracy, nie miałam za bardzo pieniędzy. Jednak w ostatniej chwili zmieniłam zdanie stwierdzając, że taka okazja może się nie powtórzyć, a ja jakoś sobie dam radę (i dałam!). Zatem zakupiłyśmy z koleżanką w biurze Eckerö Line bilety za 20 euro w obie strony i na drugi dzień, bardzo wcześnie rano, wyruszyłyśmy w stronę portu…

Ależ byłam zachwycona tym rejsem… Przez większość drogi siedziałam na szalupie zamocowanej na statku i obserwowałam mijane po drodze maleńkie wysepki, a później upajałam się otwartą przestrzenią morza, nad którą szybowały krzykliwe mewy. Niebo tego dnia było niezwyłe…

W końcu, z daleka ujrzałam nieśmiało pojawiający się na horyzoncie Tallin…

Między byłym ZSRR a Skandynawią …

Estonia to państwo, które powstało po I Wojnie Światowej, ale całkowitą wolność odzyskało w 1994 roku. Za sprawą silnych wpływów na kraj ze strony Danii oraz Szwecji, Estończycy czują się Skandynawami, natomiast najbliżej spokrewnieni są z Finami. Były prezydent Estonii- Toomas Hendrik Ilves- powiedział, że „Estonia to postsocjalistyczny kraj skandynawski”.

Zwiedzanie

Ze względu na ograniczony czas (około 6 h) postanowiłam skupić się na eksplorowaniu Starego Miasta. Już od pierwszej chwili ujrzenia tej części Tallina byłam zachwycona!

Stare Miasto niewątpliwie poruszyło moją sentymentalną stronę natury, gdyż automatycznie zaczęłam myśleć o warszawskiej Starówce, którą wprost ubóstwiam. Podobnie jak w Warszawie, tak i w Tallinie są kolorowe kamienice. Jest też brukowa kostka oraz wąskie uliczki, czyli wszystko to, co  porusza wodze wyobraźni. Uwielbiam Starówki, a ta z pewnością skradła moje serce!

Co warto zobaczyć na Starym mieście w Tallinie ?

Przede wszystkim zaczniemy od baszty oraz murów obronnych miasta, które przekroczymy, aby dostać się na Stare Miasto.

Centrum Starówki to oczywiście Ratusz Miejski, którego początki sięgają XIV wieku.

A tuż przy placu ratuszowym znajduje się kościół Ducha Świętego, na którym widnieje ciekawy zegar.

Chodząc po Starym Mieście warto zadzierać głowę wysoko, nie dlatego, że jest się brunetką 😉 tylko dlatego, że można zobaczyć ciekawe rzeczy…

Dumą serca Tallina jest również Sobór św. Aleksandra Newskiego, mieszczący się w sąsiedztwie z siedzibą Parlamentu. Jest tu także wykonana na ulicy róża wiatrów.

Świątynia oraz wspomniane wyżej atrakcje położone są na wzgórzu Toompea, skąd rozpościera się ciekawy widok na panoramę miasta.

Dobra perspektywa na miasto widziana jest też z baszty.

Poza tym warto po prostu, bez celu pokręcić się po zaułkach Starego Miasta Tallina.

Ja w ten sposób trafiłam do klasztoru Dominikanów z XIII wieku. Bardzo magiczne miejsce, a zwiedzając je od środka dowiemy się m.in.: o życiu zakonników. Co więcej, będziemy mogli podziwiać uroczą biblioteczkę, a także zobaczymy tajemniczy filar energetyczny, uważany za źródło zdrowia fizycznego i duchowego.

Niestety, czas zwiedzania dobiegał końca. Wróciłam na statek zadowolona ze swojej decyzji, że jednak postanowiłam popłynąć w rejs, a Finowie uradowani swoimi alkoholowymi zakupami, bo w Estonii napoje procentowe są dużo tańsze niż w ich ojczystym kraju 😉 .

4 Comments

  1. motowłóczykij

    Do Tallina zamiaruję się wybrać od jakiegoś czasu , a to za sprawa (póki co wirtualnego) kolegi z forum motocyklowego -TONNYego , który zaprasza na odwiedziny . Kto wie , może niebawem się uda wyruszyć w tamtą stronę ?
    Czas pokaże , widać że warto 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *