Świątynia na skarpie – Pura Luhur Uluwatu

Uluwatu słynie nie tylko z tego, że jest mekką surferów, ale również za sprawą jednej z siedmiu morskich świątyń, a mianowicie Pura Luhur Uluwatu, której nazwa znaczy „coś boskiego pochodzenia na skalnym końcu lądu”.

Wstęp do świątyni jest sprawą groszową, poza tym trzeba założyć sarong, który zakryje nasze nogi (bezpłatnie można je otrzymać tuż przy kasie). Wybieram jeden i ruszam… Nim przekroczę bramę, czytam, by uważać na małpy, które znajdują się na terenie świątyni – wyrywają okulary, kapelusze, a nawet wiszące kolczyki…

Tłumów na szczęście nie ma, więc w niektórych zakątkach można zaznać samotności. Zbliżam się do kamiennego murku i stamtąd już mam widok na świątynię.

Świątynia na skarpie

Świątynia jest jedną z najstarszych budowli na Bali- powstała w XI wieku i ma również swoją historię. Pokrótce: pewnego dnia zawędrował tu pewien hinduski kapłan i wybrał świątynię na miejsce swojego ziemskiego spoczynku.

Idąc dalej nagle słyszę za sobą krzyk jakiegoś mężczyzny. Spłoszona, odwracam się gwałtownie i widzę jak osobnik goni małpę, która właśnie ukradła mu okulary przeciwsłoneczne 😀

Małpy – złodziejki

Jeszcze kilka kroków do przodu i oto objawia mi się prawdziwy małpi gaj…

Oczywiście po raz pierwszy w życiu widziałam wolno żyjące małpy 🙂

Następnie idę zobaczyć świątynię od drugiej strony. Widoki są równie ciekawe.

Do samej świątyni na klifie wejść nie można, natomiast wokół jest kilka innych, sakralnych miejsc, które warto zobaczyć.

Kręcąc się wokół sanktuariów napotkałam znak, który nie kojarzy nam się dobrze, a mianowicie :

Swastyka. Nie tak dawno symbol nazizmu, zaś niegdyś symbol słońca i szczęścia.

Zmęczona, spocona (niewyobrażalny upał!) nieopodal znalazłam miejsce na odpoczynek- knajpę. Na stole wylądowała micha z jedzeniem oraz woda kokosowa serwowana przez tą Panią :

I to tyle jeśli chodzi o atrakcje Uluwatu, zatem ruszamy dalej … 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *