Święta woda w Pura Tirta Emplu

Pura Tirta Emplu to druga balijska świątynia (zaraz po Tirtagangga), która mnie urzekła. Wybudowana została w X wieku, wokół gorącego źródła. Wierni przybywają tu, by zażyć rytualnej kąpieli, poprzedzonej złożeniem ofiary oraz modlitwą.

Co tak bardzo mnie się spodobało w Pura Tirta Emplu ? Może to, że uległam jakiejś mistycznej atmosferze? Na pewno miejsce to miało w sobie coś magicznego i energetycznego, co bardzo skupiło moją uwagę oraz myśli.

Święta woda

Usiadłam grzecznie z boku, tak, by nikomu nie przeszkadzać, ani nie rozpraszać, i obserwowałam obrządki wiernych. Ludzie ustawieni byli w kolejce do wybranego źródła, skąd tryskała woda. Najpierw kładli ofiarę ( „miseczkę”/”pudełko” wykonane z jakiegoś liścia, a w środku najróżniejsze rzeczy typu: ryż, kwiaty, kadzidełka itd), a następnie składali wysoko ręce i oddawali się medytacji- zastygali w miejscu na kilka minut, po czym kilka razy zanurzali głowę pod fontanną.

W dalszej części świątyni nie można było wchodzić w mokrym ubraniu, a dodatkowo kazano wiązać włosy. Zanim przeczytałam tabliczkę, już szedł w moją stronę sympatyczny pan niosąc gumkę recepturkę 🙂

Kiedy wychodziłam ze świątyni zaczepiła mnie pewna pani, która sprzedawała banany. Była tak natarczywa, że dla świętego spokoju kupiłam od niej owoce. Nie żałuję, bo były naprawdę dobre !

Myślałam,że to jest szczyt napastliwości, ale szybko zmieniłam zdanie, gdy weszłam w pobliską uliczkę ze sklepikami… Sprzedawczynie dosłownie szarpały mnie za ręce, prowadząc do swych przybytków, a potem zagradzały drogę usilnie namawiając do kupienia czegokolwiek. Oczywiście trzeba było się targować, czego po prostu nie cierpię . W tym miejscu radzę mieć rozmienione pieniądze, tak, by dawać odliczoną sumę, inaczej nie wydadzą reszty, a nakłaniać będą do wzięcia jeszcze jednej rzeczy.

Tak też świątynię Pura Tirta Emplu opuściłam lżejsza o grzechy i pieniądze…

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *