Wycieczka na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały

Sudety kryją w sobie wiele pięknych i cudownych miejsc. Ostatnio pisałam o Skalnym Mieście, a dziś będzie wycieczka na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały .

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m. ) to najwyższy szczyt Gór Stołowych, na który wspinaczka trwa około 40 minut do godziny. Trasa jest troszkę męcząca, bo prowadzi ostro w górę, ale kamienie na szczęście są wygodne do stąpania. Jednak to nie zmienia faktu, że należy mieć wygodne obuwie (czyt. buty trekingowe) ;).

DSCN9608

DSCN9547

Nagrodą za dotarcie na szczyt są piękne widoki z tarasów. To dobry moment by przycupnąć i podelektować się krajobrazem rozciągającym się wokół. Niewątpliwie uwagę przyciąga tablica upamiętniająca wejście Goethego. Bywał tu również przyszły prezydent USA – J.Q. Adams.

DSCN9551

DSCN9546

DSCN9560

DSCN9567

Po złapaniu oddechu ruszyłam dalej… Tuż obok Schroniska, tj. po jego lewej stronie znajduje się wejście do rezerwatu krajobrazowego, w którym zaczyna się prawdziwa przygoda! Wstęp jest oczywiście płatny i warty swojej ceny (ok. 10 zł). Tu podziwiać możemy różne formacje skalne, m.in : „Słonia”, „Małpoluda”. Wejdziemy też do miejsca zwanego ironicznie Piekiełko. Ciepło w nim nie jest, a wręcz przeciwnie- przez wilgotny mikroklimat oraz niską temperaturę często utrzymuje się tu śnieg, co zresztą uwieczniłam na zdjęciu :

DSCN9574

DSCN9579

DSCN9580

DSCN9584

DSCN9589

DSCN9582

DSCN9593

DSCN9599

DSCN9607

Szczeliniec Wielki to dobra wprawa przed wyprawą na Błędne Skały, które miejscami są niczym labirynt- i to do tego stopnia, że osoby bardzo wysokie lub przy kości będą musiały się czołgać lub szukać innego przejścia. Ja, choć mam filigranową posturę, również miewałam momenty kucania lub przechodzenia bokiem. Ale było zabawnie 🙂

(o)Błędne Skały

Według legend Błędne Skały (niegdyś Wilcze Doły) zostały stworzone przez Liczyrzepę, czyli Ducha Gór.

DSCN9609

DSCN9626

DSCN9639

DSCN9645

Ciekawe widoki, prawda? Serdecznie polecam wybrać się w Góry Stołowe, są naprawdę niesamowite! A teraz zmienimy nieco nastrój… Lubicie tajemnicze miejsca ? No to zapraszam na kolejny post 🙂

2 Comments

 1. motowłóczykij

  Od dziecka marzyłem aby je zobaczyć . Zaciekawiała mnie ich forma są jedyne w swoim rodzaju i nie schematycznie szpiczaste jak większość gór .
  Niestety miałem tylko okazję zerknąć na Szczeliniec z siodła mojego Iża 🙁 . Pewnikiem jest to , że na je odwiedzę ,dodatkowo Ty utwierdzasz mnie w przekonaniu ,że warto 🙂

  Reply
  1. Voyaga Author

   Wszystko przed Tobą 🙂 Przy okazji aktywnego wypoczynku, polecam również zapuścić się w bardziej historyczne rejony, jak Góry Sowie.
   Pozdrawiam ciepło ! 🙂

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *