Włodarz – największe podziemie Kompleksu „Riese” w Górach Sowich

Jeśli interesuje Cię tematyka II Wojny Światowej, to koniecznie musisz wybrać się w Góry Sowie i zwiedzić Włodarz – największe podziemie Kompleksu „Riese”.

Włodarz – podziemne tunele w Górach Sowich

Góry Sowie do dziś skrywają wiele tajemnic z okresu II Wojny Światowej. W jakich celach stworzone zostały tunele oraz hale w górach? Czemu miały służyć? Czego jeszcze nie odkryliśmy?
Do dziś trwają na ten temat spekulacje. Oficjalnie miało to być miejsce, gdzie produkowano i przechowywano broń. Nieoficjalnie mówi się, że we wciąż nieodkrytych komnatach (które najprawdopodobniej znajdują się pod gruzami budynków wysadzonych przez Armię Czerwoną) istnieją skarby, cenne dzieła oraz dokumenty z planami dalszych działań Hitlera.
Miałam przyjemność, a zarazem szczęście przypadkowo spotkać człowieka, który kiedyś był przewodnikiem po Włodarzu. Powiedział wiele interesujących rzeczy, których głośno się nie mówi. Swoje wywody zakończył ciekawą konkluzją, a mianowicie : „Matka, która wydała swoje dziecko, dobrze je ukryła”.

Aby wejść do podziemia fabryki, poza uiszczeniem opłaty 😉 należy założyć kask oraz coś ciepłego, ponieważ we wnętrzach panuje chłód i wilgoć.

DSCN9063
DSCN9064

DSCN9076

A co jest w środku? Mnóstwo korytarzy, po których oprowadza przewodnik opowiadając o faktach, które udało się ustalić historykom. W pomieszczeniach znajdują się znalezione sprzęty, takie jak: amunicja, broń itp. Ponadto są tam również hale zalane wodą- niektóre dostępne dla turystów (zwiedzanie na łódce), a inne wciąż niedostosowane do wizytacji.

DSCN9085

DSCN9173

DSCN917

Riese znaczy „olbrzym”

Kompleks Riese jest naprawdę ogromny. Poza wnętrzami, które zostały wykute w górach, to także bunkry usytuowane w lesie.

DSCN9099

 

DSCN9103

DSCN9104

DSCN9106

Niektóre wejścia do budynków były sprytnie umiejscowione- zauważcie, że dachy obrasta trawa i drzewa. W ten sposób samoloty latające nad górami miały problem by cokolwiek zlokalizować.

DSCN9112

DSCN9115

DSCN9120

DSCN9134

DSCN9183

Przyznam, że podczas zwiedzania Włodarza miałam ciarki na całym ciele. Nie tylko historia, ale także miejsce wywołało we mnie niepokój. Zupełnie jakby coś wisiało w powietrzu… Jest jeszcze tyle niezbadanych obiektów (jaki był ich cel?), niedostępnych korytarzy, nieodnalezionych rzeczy… W lesie wciąż leżą worki z cementem, a wokół tego tajemniczego kompleksu panuje dziwna aura. Mówi się, że te rejony są pilnie strzeżone przez wojsko. Czego jeszcze nie wiemy o Górach Sowich?

Jeśli jesteście fanami aktywnego wypoczynku, a zarazem głodni w odkrywanie ciekawych miejsc oraz poszerzenie swojej wiedzy z zakresu historii, to z całego serca polecam odwiedzić ten rejon Sudetów! Każdy znajdzie tu coś dla siebie- od malowniczych tras po lekcje historii, które każdy Polak (i nie tylko) powinien znać.

Spokojnie! To jeszcze nie koniec 🙂 W następnym poście pokażę okolice miejsc, w których byłam, i które również warto zobaczyć!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *