Wycieczka samochodowa po Timna Park

Pustynia Nagew, oprócz cudownego Czerwonego Kanionu, kryje jeszcze jedną, niesamowitą perełkę zwaną Timna Park. Ten pustynny park krajobrazowy znajduje się 25 kilometrów na północ od Ejlatu, a zajmuje obszar 15 000 akrów! Miejsce to przyciąga nie tylko ze względu na twory Matki Natury, ale również za sprawą pozostałości z okresu starożytnego imperium Egiptu… Uwaga! Pozwólmy naszej wyobraźni działać…

Jak dotrzeć i jak zwiedzać Timna Park ?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że wejście na teren jest płatne (około 45 szekli). Timna Park można zwiedzić na kilka różnych sposobów, a mianowicie: pieszo, rowerami, samochodem. Jest też opcja noclegu. Jak wiecie z poprzedniej notatki, my wypożyczyliśmy auto na jedną dobę zakładając, że pół dnia poświęcimy na eksplorowanie kanionu, a resztę na park. Tak też uczyniliśmy.

Jednak teraz, z perspektywy czasu wiem, że tych dwóch miejsc nie należy łączyć w jedną wycieczkę, zwłaszcza jeśli chce się na spokojnie i nieśpiesznie zobaczyć Timna Park, który do małych nie należy. My dotarliśmy tam około 14.00 przez co mieliśmy tylko 2 h na zwiedzanie, ponieważ o 16.00 park jest zamykany.

Atrakcje w Timna Park

Przyznam, że od początku przygody w parku nie mogłam oderwać nosa od szyby. Najpierw z daleka podziwiałam kozy bezoarowe podjadające listki krzewów, a później WOWałam z zachwytu nad najróżniejszymi formacjami skalnymi, takimi jak Spiral hillGrzyb czy Sfinks.

Jednak dopiero Filary Salomona zdołały wyciągnąć mnie z klimatyzowanego samochodu, który stanowił błogą oazę w ten niesamowity upał.

Te skalne kolumny są naprawdę ogromne i żadna ludzka ręka nie przyczyniła się do ich wyglądu- wszystko to, co widać to efekt wpływu erozji na tutejsze piaskowce.

W Timna Park znajdowała się pierwsza na świecie, starożytna kopalnia miedzi. Do dziś można zobaczyć na terenie parku pozostałości szyb górniczych czy pieców z czasów imperium egipskiego. Miedź była pierwszym metalem używanym do wytwarzania m.in.: narzędzi domowych, broni, biżutrii i innych niezwykłych przedmiotów.

Następny przystanek naszej wycieczki zrobiliśmy w oazie, czyli nad jeziorkiem Agam Nehushtan. Tam otrzymaliśmy darmowe buteleczki, w które mogliśmy wsypać kolorowy piasek znajdujący się w skrzyniach. Fajna rozrywka i bardzo miła pamiątka w jednym 🙂 .

Po krótkiej przerwie ruszyliśmy dalej, w kierunku łuków.

Tak oto wyglądała moja wycieczka do Timna Park. Uważam, że auto było dobrym wyborem ze względu na upał, a także odległości. Jeśli macie w planach zwiedzić park oraz Czerwony Kanion, to koniecznie zacznijcie od kanionu- to doskonały apetizer przed prawdziwą pustynną przygodą w Timna Park. Polecam :-)!

A tutaj filmik mojego autorstwa. N`joy 🙂

To już ostatni post z serii izraelskich atrakcji mojego niedawnego pobytu w tamtych rejonach. Mam nadzieję, że się podobało. Planuję napisać notatkę o kontrolii na lotnisku w Izraelu, ale to już może innym razem. Teraz zabieram Was na ekspedycję po południowej Polsce… 🙂 .

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *