Toruń, czyli gotyk na dotyk

Piękna letnia pogoda sprzyja weekendowym wojażom. Szukasz pomysłu na weekend? Koniecznie wybierz się do najpiękniejszego miasta w województwie kujawsko-pomorskim! Toruń , bo o nim mowa, ma wiele do zaoferowania: od spaceru klimatycznymi uliczkami wśród gotyckiej zabudowy, po kosztowanie wybornych pierników i podziwianie zachodzącego słońca nad Starówką. Ale po kolei 🙂

Toruń- gotyk na dotyk

Wszystko co najciekawsze mieści się na Starówce, która 1997 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To właśnie tu zobaczymy największą liczbę kamienic w stylu gotyckim w całej Polsce, a jest ich 300! Jednym z najpiękniejszych toruńskim zabytków jest bez wątpienia Krzywa Wieża. Jest z nią związana pewna legenda, a mianowicie: „W toruńskim zamku mieszkało 12 Krzyżaków. Wśród nich jeden był szczególnie urodziwy. Podczas spaceru po mieście zakochał się od pierwszego wejrzenia w pewnej toruniance. Zapomniał, że jest zakonnikiem i często spotykał się z mieszczką w staromiejskich zaułkach. Gdy zostali zauważeni przez mieszkańców, po Toruniu szybko rozeszła się plotka o ich romansie. Oboje kochankowie zostali ukarani. Sąd toruński skazał dziewczynę na 25 batów wymierzonych jej przy Bramie św. Jakuba na Nowym Mieście. Z kolei przełożony Krzyżaka nakazał mu wybudowanie wieży obronnej, która byłaby odchylona od pionu tak, jak jego życie odchylone było od reguły zakonnej. Rycerz wybudował Krzywą Wieżę, odchyloną od pionu o 1,4 m. Do dziś przypomina nam ona o niegodnym występku rycerza-zakonnika. Jest niejako symbolem grzechu.”*

W Toruniu nie brakuje gotyckich kościołów. Tutaj jeden z ciekawszych, Kościół św. Jakuba.

W toruńskich zakamarkach

Warto zboczyć w uliczki lub pokręcić się po obrzeżach, gdyż można trafić na fajne murale i nie tylko.

Miasto Mikołaja Kopernika

Toruń przede wszystkim kojarzony jest z postacią Mikołaja Kopernika. To właśnie tu, w 1473 roku przyszedł na świat ten wybitny Polski astronom, twórca teorii heliocentryzmu. Oczywiście znajduje się tu jego dom, a także pomnik, w którego tle stoi Ratusz Staromiejski.

A skoro Mikołaj Kopernik, to nie mogło zabraknąć Planetarium! Warto wybrać się na jeden z kilku seansów jakie ma w swoich repertuarze to miejsce.

Spacerem po toruńskiej Starówce

To, co mnie najbardziej zaskoczyło podczas spaceru po toruńskiej Starówce, to znajdujący się tam areszt śledczy . Mieści się on niedaleko Planetarium. Jak na tak kryminalistyczne miejsce, jest to budynek o ciekawym kształcie oraz oknach. Areszt powstał w 1853 roku, a ciekawostką jest, że do 1949 wykonywano tu karę śmierci. Obecnie przebywają tu tymczasowo aresztowani mężczyźni.

Mniej szokującym, lecz równie ładnym budynkiem jest gmach Teatru  „Baj” kształtem przypominający drewnianą szafę. Jest naprawdę imponujący!

Kolejnym ciekawym obiektem, bez wątpienia są ruiny Zamku Krzyżackiego, pochodzące z XIII wieku. Nieopodal znajduje się fantastyczny hotel 1231.

Toruńskie rzeźby

W mieście Kopernika spotkamy Flisaka z żabami, osiołka, piękną Przekupkę oraz Mieszczkę.

Z Torunia koniecznie trzeba przywieźć pierniki! Prawie na każdym kroku spotkamy sklepy, w których zaopatrzymy się w te łakocie. Moje ulubione? Oczywiście te z nadzieniem truskawkowym 🙂

W mieście znajduje się również Muzeum Piernika, ale to temat na osobny post, przy innej okazji 😉

Zachód słońca i panorama Torunia

Jeśli chcecie zobaczyć panoramę Starówki toruńskiej, koniecznie wybierzcie się na drugą stronę Wisły, na wysokości Starego Miasta. Cudowny widok, zwłaszcza o zachodzie słońca. Spędziłam tam niezapomniane chwile!

Weekendowy wypad do Torunia można spokojnie połączyć z innymi, wartymi uwagi miejscami w województwie kujawsko-pomorskim. O Lipnie była już mowa, więc czas na Ciechocinek, a później podpowiem Wam gdzie brać nocleg w okolicy 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *