Tum, Wietrzychowice i pola słoneczników

Kiedy pogoda sprzyja, a koniec tygodnia zapowiada się wolny, z chęcią pakuję plecak i ruszam na jednodniowe wycieczki. Po pierwsze nie obciążają portfela, po drugie są dobrą motywacją, aby spędzić czas na świeżym powietrzu, a po trzecie pozwalają lepiej poznać miasto czy okolice. Dziś będzie o podróżach z cyklu pomysł na weekend – Tum, Wietrzychowice i pola słoneczników.

Tum

Tum jest wsią, która leży ok.3 km od Łowicza. Jej nazwa nawiązuję do tumu, słowa którym dawniej określano katedrę, tudzież kolegiatę. Otóż faktycznie w tej małej mieścinie znajduje się kolegiata z 1161 roku. Jest to jedna z najstarszych budowli na terenie Polski, a w środku spoczywają relikwie św. Wojciecha.

A na murach katedry zobaczyć możemy to :

Legenda mówi, że pierwotnie kolegiata znajdowała się w Łęczycy, co nie podobało się Diabłowi Borucie. Pewnego dnia Boruta chwycił swymi pazurami sakralny budynek i przeniósł go do Tumu. Tak naprawdę „ślady szponów szatana” są zjawiskiem dość często występującym w zabudowaniach z tamtego okresu.

Obok katedry znajduje się uroczy drewniany kościółek parafialny.

Pola słoneczników

W drodze z Tumu do Wietrzychowic natknęliśmy się na przecudowne pola słoneczników. Takie miejsce widziałam kiedyś w dzieciństwie, u mojej dalekiej rodziny. Pamiętam jak biegałam między tymi pięknymi roślinami, zrywałam dojrzałe łebki, a potem musiałam chować się coby mi, delikatnie mówiąc, ciotka wpierd*** nie spuściła. Fajne czasy 😛

Wietrzychowice

Wietrzychowice znajdują się w województwie kujawsko-pomorskim, tuż niedaleko granicy z łódzkim. Jest to niezwykłe miejsce, klimatem przypominające Miejsce Mocy na Podlasiu. Otóż w lesie znajdują się megalityczne grobowce sprzed 5500 lat. Obszar ten jest rezerwatem archeologicznym, na którym głównie bada się owe szkieletowe cmentarzysko. W kurhanie nr 5 odkryto kości należące do dwóch mężczyzn : jednego ok. 35 lat, a drugiego ok. 50. Poza tym znaleziono naczynia gliniane, ułamki ceramiki oraz granitową gałkę maczugi.

I co sądzicie o takim wypadzie na weekend ? Lubicie takie małe wycieczki czy wolicie konkretne, długoterminowe wyjazdy poza Polskę?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *