Wodospady Parco Grotta Cascata Varone

Po wycieczce do średniowiecznego Tenno wyruszyliśmy w kierunku powrotnym, w drodze zatrzymując się przy kolejnym miejscu, które bardzo chciałam zobaczyć- a mianowicie wodospady Parco Grotta Cascata Varone .

Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym spadaniem

Ponoć miejscem tym zauroczył się sam Owidiusz, który wypowiedział powyższe słowa. Nie wiem jak to wyglądało za jego czasów, ale obecnie teren ten jest ogrodzony, a wstęp płatny (5 euro) 😉 .

Przekraczając bramę, mijać będziemy formacje skalne wraz ze zdobiącą to miejsce śródziemnomorską florą. Klimatu dopełnia muzyka poważna, puszczana z głośników ukrytych wśród zieleni. Dziwnie czułam się słuchając „Lacrimosy” Mozarta w tym otoczeniu…

Kompleks grot skalnych powstał w wyniku działania wody spływającej z jeziora Teno i liczy sobie ok. 20 000 lat. Skały mają ok. 100 metrów, a wewnątrz są specjalnie oświetlone. Istnieją tam dwie jaskinie- pierwsza Grotta Inferiore, położona na wysokości 55 metrów oraz Grotta Superiore znajdująca się 40 metrów wyżej.

Wybierając się tu, dobrze jest mieć coś nieprzemakalnego, czym również ochronimy nasze ciało przed przenikającym chłodem. Miejsce to należy do bezpiecznych, ponieważ wodospady możemy podziwiać z tak zwanych tarasów. Huk jest niesamowity, a woda bardzo mocno tryska.

Jak mnie się podobało to miejsce? Cóż.. Przyznam, że balijskim wodospadom ciężko będzie dorównać 😉 Niemniej muszę zacząć od tego, że na zwiedzanie Parco Grotta Cascata Varone miałam tylko 30 minut, ponieważ przybyłam przed zamknięciem. Zatem oglądałam wszystko w biegu. Muzyka w połączeniu z szumem wody wprawiała w poczucie niepokoju, ale to było akurat ciekawe doświadczenie 🙂 Mniejszy wodospad nie zrobił na mnie wrażenia, natomiast większy wzbudzał adrenalinę we krwi i problem z oddychaniem. Musiałam co jakiś czas oddalać się, bo nie mogłam złapać równego oddechu (najprawdopodobniej dlatego, że jestem astmatykiem). Ogólnie miejsce małe, kameralne, więc jeśli trafi się na dużą wycieczkę, można się zniechęcić- zwłaszcza, że korytarze oraz metalowe mostki są wąskie.

Ale jak już kilkakrotnie wspominałam- o wszystkim należy przekonać się na własnej skórze 🙂 Pozdrawiam, i do następnej notatki 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *