Wyspa Bali – co warto zobaczyć i spróbować

Wyspa Bali w Indonezji to jedno z najpiękniejszych zakątków świata, które odwiedziłam i do którego chciałabym jeszcze kiedyś wrócić. Na podstawie mojej podróży na tę indonezyjską wyspę przygotowałam dla Was zestawienie co warto zobaczyć i spróbować na Bali. Zapraszam 🙂

Wyspa Bali – co warto zobaczyć

Świątynie

Pura Luhur Uluwatu

Świątynia jest jedną z najstarszych budowli na Bali, albowiem powstała w XI wieku, a z kolei jej nazwa oznacza: „coś boskiego pochodzenia na skalnym końcu lądu”. Co więcej, z Pura Luhur Uluwatu związana jest legenda o pewnym hinduskim kapłanie, który zawędrował w tamte strony i wybrał to miejsce na swój ziemski spoczynek.

Pura Ulun Danu Bratan

Ten sakralny obiekt został zbudowany na cześć bogini mórz zwanej Danu. Świątynia znajduje się na wysokości ok. 1500 m n.p.m. nad jeziorem Bratan.

Pura Luhur Lempuyang

Jeden z najstarszych kompleksów świątyń na wyspie, inaczej zwany bramą do nieba, w którego skład wchodzi aż 7 obiektów. Co więcej, przy dobrej pogodzie można zobaczyć stamtąd wulkan Agung.

Tirtagangga

Bardzo atrakcyjne oraz ciekawe miejsce odpowiadające balijskiej buddyjsko-hinduistycznej koncepcji kosmosu, obrazującej się w podzieleniu miejsca na trzy następujące poziomy, a mianowicie:

  1. Swah, zamieszkiwany przez Bogów,
  2. Bwah, świat ludzi,
  3. Bhur, miejsce demonów.

Pura Tirta Emplu

Kolejna balijska świątynia, która mnie urzekła. Otóż wybudowana została w X wieku, wokół gorącego źródła. Istotnie, wierni przybywają tam, aby zażywać rytualnej kąpieli, poprzedzonej złożeniem ofiary oraz modlitwą.

Grobowce Gunung Kawi

Megalityczne grobowce królewskie pochodzące z XI wieku. Znajdują się w malowniczej dolinie, pośród przepięknych tarasów ryżowych i wspaniałej roślinności.

Pura Tanah Lot

Jedna z najczęściej fotografowanych świątyń na Bali. Bezsprzecznie, wygląda urzekająco, ponieważ jest usytuowana na skale, za którą rozpościera się nieboskłon. Poza tym, ogromne wrażenie robią rozbijające się o kamień fale, które tworzą niezwykły nastrój temu sakralnego obiektu.

Pozostałe atrakcje na Bali

Tarasy Ryżowe

Z czym kojarzy Wam się Azja? Mnie m.in.: z tarasami ryżowymi, których i na Bali nie brak.

Plaża w Uluwatu

To była moja ulubiona plaża, ponieważ podobało mi się jej otoczenie składające się z majestatycznych skał i zieleni. Prawie codziennie podziwiałam tam surferów oraz zachody słońca.

Wodospady

Najpiękniejsze miejsce na całej wyspie to według mnie wodospad Sekumpul oraz wodospad Lemukih.

Zachody słońca

Bali słynie również ze spektakularnych zachodów słońca. Bez wątpienia, był to najpiękniejszy zmierzch jaki przyszło mi kiedykolwiek oglądać!

Co warto spróbować na Bali

Balinese SPA

Masaż oraz kąpiel w kwiatach, to jest po prostu coś, czego nie może zabraknąć na Twojej liście TO DO na Bali. Polecam, gdyż jest to niezwykle relaksujący rytuał w atrakcyjnej cenie! Po zabiegu poczujesz się po prostu bosko i rześko 🙂

Modlitwy i obrządki Balijczyków

Podczas gdy większa część Indonezji zdominowana jest przez islam, na Bali wyznaje się hinduizm. Praktycznie wszędzie na wyspie unosi się charakterystyczny zapach kadzidełek, dochodzący z domu oraz kapliczek. Polecam przyjrzeć się rytuałom oraz obrządkom Balijczyków, ponieważ według mnie jest to bardzo interesujące zjawisko.

Jedzenie

Paradoksalnie, najsmaczniejsze jedzenie na jakie trafiłam na Bali było to kupowane na ulicy. Ponad to, nie zdarzyło mi się nim zatruć, w przeciwieństwie do dań serwowanych w restauracji…

Na koniec dodam, że Bali po prostu warto odwiedzić, gdyż jest to naprawdę niesamowite miejsce, obfitujące w wiele ciekawych atrakcji, a do tego jest tam bardzo tanio!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *