Zamek Czocha – mroczne tajemnice średniowiecznej budowli

Zamek Czocha znajduje się w miejscowości Leśna, nad zalewem Leśniańskim. Wybudowany został w latach 1241-1247 z rozkazu czeskiego króla Wacława II i na początku pełnił funckję warowni. Pierwszym właścicielem zamku był biskup miśnieński von Weisenow, później Agnieszka- córka Wacława II oraz książe piastowski – Henryk Jaworski. Zamek posiadał jeszcze wielu innych gospodarzy, w związku z czym był wielokrotnie przebudowywany. Dodatkowo, w 1793 wybuchł tu pożar, co ostatecznie dopełniło zmian w tej budowli.

Smutne historie kobiet zamieszkujących zamek

To, co najbardziej pociąga nas w zamkach, to związane z nimi podania oraz legedny. Jak każdy inny, tak i zamek Czocha posiada swoją historię, w tym przypadku związaną z nieszczęśliwymi kobietami oraz ich duchami.

Pierwszą nieszczęśnicą była zamieszkująca zamek w XV wieku- Gertruda. Kobieta często kłóciła się ze swoim bratem, aż w końcu nasłała na niego rozbójników, za co została publicznie ścięta na zamkowym dziedzińcu. Mówi się, że jej dusza nadal błądzi po zakamarkach warowni.

Inna legenda dotyczy niewiernych żon, które swój żywot kończyły w studni. Pierwszą historią jest przypadek również Gertrudy- niewiernej żony Krzysztofa. Krzysztof ożenił się z dziewczyną, ze względu na jej majątek, a kiedy wyszło na jaw, że jest ona biedna, rozczarowany mężczyzna często opuszczał zamek. Samotan Gertruda szukała pocieszenia w ramionach innych, czego konsekwencją była ciąża. Upokorzony Krzysztof wrzucił żonę do studni. Ponoć do dziś słychać jęki dochodzące z jej dna…

Kolejną ofiarą studni była niejaka Urlika- żona posła często wyjeżdzającego w interesach. Kobieta także nawiązała romans pod nieobecność męża i urodziła nieślubne dziecko. Poseł dowiedziawszy się o czynie Urliki, utopił ją w studni a dziecko zamurował w ścianie, pod kominkiem. Duch kobiety po dziś dzień krąży po zamku szukając syna.

Duchy lub ich głosy możesz także spotkac na moście przed zamkiem. To własnie tam w XVII wieku pomost zawalił sią pod kondyktem żałobników.

Jednym z właścicieli zamków był niejaki Ernst Gütschow. Jego żoną została Anna- kobieta, która zdecydowała się na małżeństwo ze względu na majątek Niemca. Pewnej nocy żona Ernsta dała ponieść się negatywnym emocjom, za co została strącona do lochu. Jej smutny duch podobno pojawia się w jednej z zamkowych sypialni.

Zamek a II Wojna Światowa

Podczas II Wojny Światowej Niemcy utworzyli na Zamku Czocha tajny ośrodek wywiadu, gdzie dzięki specjalnej maszynie odczytywali radzieckie szyfry. Ogólnie uważa się, że w tej warowni zostały ukryte skarby zdobyte na froncie wojennym. Jaka jest prawda? Nie wiadomo.

Zamek dziś

Zamek Czocha udostępniony jest zwiedzającym. Ponad to działa tu hotel, więc dla nieustraszonych jest możliwość wynajęcia noclegu :-). Na terenie zamku znajduje się sala tortur, restauracja oraz sala balowa. Co roku organizowane są najróżniejsze imprezy, np. takie jak : dni średniowiecza, sylwester, nocne zwiedzanie itd. Warto wiedzieć, że zamek oraz tereny wokół słuzyły za plener podczas filmów oraz teledysków.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *