Antwerpia – atrakcje w mieście Rubensa

Antwerpia to miejsce, które zazwyczaj odwiedza się przy okazji pobytu w Brugii, dlatego też skorzystałam z tej możliwości i wybrałam się tam pociągiem. Cóż, zapowiadało się ciekawie, ponieważ jest to miasto Rubensa, do tego portowe i kojarzone z diamentami.

Antwerpia – atrakcje portowego miasta

Kolejowa Katedra w Antwerpii

Imponujący dworzec kolejowy, skąpany w złocie i misternych zdobieniach.

Kolejowa Katedra w Antwerpii

Kolejowa Katedra w Antwerpii

Diamentowa dzielnica – Antwerpia

Diamentowa, ponieważ znajdują się na niej sklepy z biżuterią. Co więcej, na jej ulicach można spotkać przechadzających się co i rusz ortodoksyjnych Żydów.

Diamentowa dzielnica w Antwerpii

Rzeźba ręki w Antwerpii

Nawiązuje do nazwy miasta. Otóż Antwerpia znaczy tyle co „rzucanie ręką„- stąd ponoć wzięła się legenda o Olbrzymie, który pomieszkiwał nad rzeką Skaldą. Pobierał on opłaty od każdego statku, który wpływał do portu. Jeśli ktoś się sprzeciwił, wtedy Olbrzym odcinał mu prawą rękę. Pewnego dnia znalazł się śmiałek imieniem Brabo, który zadał kłam postępowaniu Olbrzyma skazując go na tą samą torturę, którą praktykował wobec przybyszów. Odciętą kończynę bohater wrzucił do rzeki.

Pomnik Rubensa w Antwerpii

Choć ten flamandzki malarz nie urodził się w Antwerpii, to jednak mieszkał tam od 10 roku życia aż do swojej śmierci. Tymczasem w mieście możemy zobaczyć nie tylko jego pomnik, ale także dom.

Pomnik Rubensa w Antwerpii

Rynek Główny Antwerpia

Zobaczymy tam gotycki kościół Najświętszej Marii Panny.  Tuż przy wejściu głównym znajduje się pomnik Budowniczych, a po środku placu monumet Nello i Patrasche, którego nie sposób pominąć. Otóż rzeźba ta nawiązuje do smutnej historii chłopca, który przygarnął bezpańskiego psa. Ja o tym tu pisać nie będę, więc odsyłam Was na inny blog, w celu zapoznania się z tą opowieścią.

Rynek Główny w Antwerpii

Rynek Główny w Antwerpii

Rynek Główny w Antwerpii

Grote Markt Antwerpia

Tam mieści się fontanna wspomnianego już wcześniej bohatera – Brabo, oraz ratusz z poutykanymi flagami. Pstre kolory jak sukienki M. Rodowicz! Atmosfery dopełnił odbywający się festyn. Wszędzie ubrania, błyskotki, pamiątki i jedzenie.

Grote Markt Antwerpia

Dom Mięsa w Antwerpii

Niegdyś budynek rzeźników, obecnie muzeum instrumentów muzycznych.

Dom Mięsa w Antwerpii

Zamek Het Steen

Średniowieczna warownia, która jest najstarszym budynkiem w Antwerpii.

Zamek Het Steen

Dzielnica chińska w Antwerpii

Dzielnica chińska w Antwerpii

Podsumowanie

Antwerpia była dla mnie wielkim rozczarowaniem. Liczyłam, że chociaż zamek nadrobi wcześniejszy brak entuzjazmu, ale niestety. Być może moim błędem było to, że nie odwiedziłam żadnego muzeum- ale muzeów to ja nie lubię i nie sądzę, że odratowałyby oblicze tego miasta, według mnie nudnego oraz mało ciekawego. Niemniej warto było pojechać, by wyrobić własną opinię. Ciekawa jestem Waszych wrażeń?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.