Arkadia – park romantyczny w Województwie Łódzkim

Jest takie wyjątkowe miejsce w Województwie Łódzkim, które przenosi w czasie pobudzając wyobraźnię oraz sentymentalną naturę człowieka. Tym miejscem jest Arkadia – park romantyczny.

Arkadia - park romantyczny w województwie łódzkim

Arkadia – historia parku romantycznego

Już sama nazwa wioski nawiązuje do krainy szczęśliwości, o której pisali poeci, a park jest jej swoistym zobrazowaniem. Ten ogród w stylu angielskim został założony przez Helenę Radziwiłłową, z domu Przeździecką, zaś projektantem był Szymon Bogumił Zug.

Księżna pracowała nad upiększaniem i dopracowywaniem raju od 1777 aż do swojej śmierci, w 1821. Efekty jej poczynań możemy podziwiać do dziś, gdyż park przetrwał w stanie niemal nienaruszonym.

Arkadia – zabytki

Urocze jest to miejsce, bowiem cicho i spokojne tam. Latem, gdy zieleń nabiera soczystości a światło rzuca iskrzące się poświaty z pomiędzy drzew, odnosi się wrażenie, jakby znalazło się w jakiejś baśni. Świątynia Diany, w stylu klasycystycznym, jest najważniejszym budynkiem tego miejsca. Wspierają ją cztery kolumny jońskie. Natomiast w środku znajdują się kolekcje sztuki antycznej, którą z zamiłowaniem kolekcjonowała Helena.

Świątynia Diany w Arkadii

Świątynia Diany w Arkadii

Świątynia Diany w Arkadii

Świątynia Diany w Arkadii

Świątynia Diany w Arkadii

Obiektem, który poniekąd reklamuje Arkadię jest Akwedukt. Konstrukcja malowniczo odbija się w przepływającej pod nią rzece Łupi, co tworzy ciekawy efekt wizualny.

Akwedukt Arkadia

W parku znajduje się również Przybytek Arcykapłana, zdobiony detalami architektonicznymi oraz rzeźbami, a tuż koło niego Mur z Hermami.

Przybytek Arcykapłana Arkadia

Innymi ciekawymi obiektami są Dom Gotycki i Grota Sibilli. Warto również zwrócić uwagę na Dom Murgrabiego, który do złudzenia przypomina wspomniany już wcześniej Przybytek Arcykapłana. Do tej budowli przylega Łuk Kamienny.

Arkadia Park Romantyczny – cennik i informacje praktyczne

Park znajduje się nieopodal Łowicza. Z Warszawy dojedziemy trasą A2 (zjazd – węzeł Skierniewice, na rondzie 3 zjazd na Nieborów). Zaś z Łodzi prowadzi trasa A2 (zjazd – węzeł Skierniewice, na rondzie 3 zjazd na Nieborów).

Ceny przedstawiają się następująco:

  • 16 zł  – normalny
  • 10 zł  – ulgowy
  • 1 zł    – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat

Jeśli natomiast zdecydujemy się połączyć zwiedzanie Arkadii z pobliskim Nieborowem (tak zwany bilet łączony):

  • 28 zł  – normalny
  • 16 zł  – ulgowy
  • 2 zł    – dzieci i młodzież (ucząca się) 7–26 lat

Parking gminny znajduje się przed wejściem do Ogrodu i jest bezpłatny.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Arkadii.

Gdzie zjeść niedaleko Arkadii?

Jeśli zgłodniejecie po intensywnym zwiedzaniu, to proponuję zajrzeć do Oberży Pod Złotym Prosiakiem. Jedzenie jest wyśmienite!

Arkadia – Park Romantyczny – Podsumowanie

Ciekawe miejsce, zwłaszcza na randkę lub po prostu ucieczkę przed cywilizacją. Jeśli będziecie w łódzkim, koniecznie wybierzcie się do Arkadii oraz Nieborowa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.