Białowieża – co zobaczyć w krainie Żubrów?

Białowieża – co zobaczyć w krainie Żubrów na Podlasiu? Zapraszam na artykuł!

Białowieża - co zobaczyć w krainie Żubrów na Podlasiu?

Podlasie to doskonały pomysł na wyjazd w Majowy weekend! Byłam tam już jakiś czas temu, ale wspomnienia tego miejsca są wciąż intensywne, gdyż Białowieża oraz jej okolice zrobiły na mnie ogromne wrażenie! Ale od początku..

Nocleg koło Białowieży na Podlasiu

Mieszkaliśmy we wsi Planta, u bardzo miłych gospodarzy, którzy robili wyśmienite nalewki i smaczne przetwory. Nie chwalili się tym dopóty, dopóki nie doszło do wypadku jaki mieliśmy na kajakach… Państwo uraczyli nas butelką z napojem procentowym, co byśmy się nie pochorowali po kąpieli w lodowatej wodzie. Pomogło 🙂 I w związku z tym, na zaś 😉 zakupiliśmy kilka zacnych towarów z ich domowej wytwórni 🙂 .

Białowieża – co zobaczyć i robić w krainie Żubrów na Podlasiu?

AKTYWNY WYPOCZYNEK: KAJAKI I ROWERY

W naszej bazie wypadowej była możliwość wypożyczenia kajaków i rowerów, z czego oczywiście skorzystaliśmy. O wycieczkach rowerowych będzie za chwilę, a jeśli chodzi o spływ kajakowy, to urządziliśmy sobie taki na rzeczce Narewka. Polecam!

BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY – WYCIECZKA ROWEREM

W drodze do Białowieskiego Parku Narodowego przez przypadek natknęliśmy się na opuszczony cmentarz żydowski znajdujący się w lesie. Podobno przed II Wojną Światową większość osób zamieszkująca tutejsze rejony była pochodzenia żydowskiego.

Ścieżka rowerowa po Parku Narodowym jest prosta i przyjemna, a do tego bardzo malownicza. Od czasu do czasu robiliśmy krótkie postoje, by zjeść przekąski w otoczeniu pięknej natury. Podczas jednego odpoczynku udało się nam zobaczyć dziko żyjące żubry! 🙂

Białowieża - co zobaczyć? Białowieski Park Narodowy

TURYSTYCZNA KOLEJ WĄSKOTOROWA

Niegdyś jedna z najdłuższych kolei wąskotorowych w Polsce, wybudowana w czasach I Wojny Światowej na potrzeby przywożenia wyciętych drzew z serca Puszczy. Natomiast dziś to wielka atrakcja turystyczna umożliwiająca zobaczenie dzikiej przyrody porastającej Park. Trasa rozpoczyna się w Hajnówce, a kończy w Topiło (12 km)- a podczas przejażdżki jest co podziwiać! (ścieżka edukacyjna, składająca się z przystanków m.in: Skansen kolejki wąskotorowej, Rezerwat „Głęboki Kąt”, Podtopiona dolina, Liściasty drzewostan i innych).

Białowieża - co zobaczyć? Kolej wąskotorowa

PARK PAŁACOWY W BIAŁOWIEŻY

Białowieża- centrum życia turystycznego. Warto zajrzeć do parku pałacowego, by zobaczyć m.in stare dęby oraz najstarszy budynek w mieście, czyli dworek myśliwski.

Białowieża - co zobaczyć? Park Pałacowy w Białowieży

MAJESTATYCZNE CERKWIE

Czyli to, co zaraz za żubrami najbardziej kojarzy się z tym rejonem. Niestety, nie widziałam tych najbardziej osławionych, poza Soborem św. Trójcy w Hajnówce:

Białowieża - co zobaczyć? Cerkwie

oraz inne, przypadkowo napotkane:

Białowieża - co zobaczyć? Cerkwie

PODLASKIE KOLOROWE DOMKI

Kolejna atrakcja, wpisująca się w pejzaż tego uroczego zakątka Polski- drewniane chatki o różnych kolorach. Przepięknie wpasowują się w klimat tego miejsca 🙂 .

MIEJSCE MOCY

O Miejscu Mocy napisałam osobną notatkę i tam też Was odsyłam: Miejsce Mocy i kurhany.

Białowieża - co zobaczyć? Miejsce Mocy

Białowieża – co zobaczyć w krainie Żubrów? Podsumowanie

I to byłoby na tyle jeśli chodzi o Białowieżę oraz jej okoliczne atrakcje 🙂 .

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.