
Brugia na weekend to doskonały pomysł na wyjazd dla wszystkich osób, które szukają klimatycznego, romantycznego i obfitującego w liczne atrakcje miasta w Europie. Jest to belgijskie miasto, znajdujące się w północno-zachodniej części kraju, określane mianem Flandryjskiej Wenecji. Zresztą niebezpodstawnie, bowiem w Brugii jest wiele kanałów wodnych, po których można odbyć rejs gondolą. Natomiast nie ma co porównywać obu miast do siebie, gdyż każde z nich różni się i jest wyjątkowe na swój sposób. Zapraszam na post!
Flandryjska Wenecja jest bardzo romantyczna, i to tak bardzo romantyczna, że (jak to stwierdziłam w swoich myślach) : „sama sobie bym się tam oświadczyła!” 😉 .
Brugia – ciekawostki
Średniowieczna zabudowa w Brugii
Brugia to najdoskonalej zachowane miasto średniowieczne w zachodniej Europie. Co więcej, w 2000 roku została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, a jej urokliwe zakątki podziwiać możemy w filmie z Colinem Farrellem „In Bruges” (w polskim tłumaczeniu „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”).
Miasto na wodzie
Brugia przypomina trochę Amsterdam oraz Wenecję, a to właśnie za sprawą kanałów wodnych oraz pływających po nich gondolach.
Brugia atrakcje i zwiedzanie – co warto zobaczyć w Brugii w weekend
Wieża Beffroi
Znajduje się na dziedzińcu Starówki i jest doskonałym miejscem, z którego można zobaczyć panoramę miasta.
Koeleweimolen
Grote Mark w Brugii
Rynek główny to serce miasta, i to właśnie tam znajduje się większość atrakcji Brugii. Ponadto, mnóstwo tam restauracji, kawiarni oraz sklepów z pamiątkami i słynnymi, belgijskimi czekoladkami.
Beginaż w Brugii
To miejsce powstało w 1245 roku. Niegdyś beginaż zamieszkiwały beginki, czyli religijne kobiety, natomiast obecnie jest to kompleks prowadzony przez Benedyktynów.
Brugia – Jezioro miłości
A ściśle mówiąc szeroki kanał, wokół którego roi się od łabędzi i kaczek. W każdym razie, zbiornik znajduje się nieopodal beginażu, pośród wielkich klombów.
Most św. Bonifacego
Niezwykle urocza lokalizacja, która z miejsca skradła moje serce i poruszyła wyobraźnię. Wspomnę, że w to miejsce najlepiej wybrać się bardzo wcześnie rano lub bardzo późno, czyli około godziny 20.00, żeby ominąć rzesze turystów.
Rozenhoedkaai
Najbardziej rozpoznawalne i fotografowane miejsce w Brugii, czyli drzewo rosnące nad kanałem.
Brugia – jak dojechać
Najpierw leciałam linią Wizzair z Warszawy do Brukseli. Następnie ze stolicy Belgii do Brugii dostałam się pociągiem odjeżdżającym prosto z lotniska.
Brugia – ceny i przydatne informacje
- Waluta Euro – Brugia jest bardzo droga! Np.: zestaw panini+cola+gofr kosztuje 10 euro, za kawę zapłacimy około 4 euro.
- Bilety na autokar kupujcie odpowiednio wcześniej, bo u kierowcy zapłacicie 20 euro w jedną stronę ! Lepszym i szybszym rozwiązaniem, wg. mnie, jest pociąg oraz karta na kilka przejazdów dla dwóch osób za 77 euro (po 5 przejazdów na głowę).
- Językiem urzędowym w Belgii jest język francuski, ale bez problemu dogadacie się po angielsku.
- Belgowie są przemili i chętnie pomagają.
- Stołujcie się poza centrum.
- W Brugii warto spędzić co najmniej 2 dni, żeby w pełni i niespiesznie nacieszyć się atmosferą tego średniowiecznego miasta.
CO WARTO ZROBIĆ BĘDĄC W BRUGII?
- Spróbować piwa, frytek, gofrów i czekoladek 🙂
- Popłynąć w rejs kanałami (8 euro)
- Zobaczyć miasto nocą!
- Założyć kłódkę na któryś z mostków
- Oświadczyć się ukochanej/ukochanemu 🙂
- Napawać się atmosferą przy moście św. Bonifacego późnym wieczorem
- Urządzić piknik pod wiatrakami.
I jak Wam się podoba Brugia na weekend – spis atrakcji oraz informacje praktyczne, skorzystacie? Mam nadzieję, że tak, i że przy okazji również odwiedzicie Brukselę oraz Antwerpię.
