Bukareszt – co zobaczyć w stolicy Rumunii + halloween na zamku Bran

Na początku listopada, w ramach święta Halloween, wybrałam się do… Rumunii! Właśnie podczas tej weekendowej ekspady udało mi się zobaczyć nie tylko Bukareszt, ale także wziąć udział w imprezie organizowanej na zamku Bran. W związku z tym zapraszam Was na notatkę o tym, co zobaczyć w stolicy Rumunii oraz na krótką relację z imprezy Halloween z oficjalnego zamku Draculi.

Bukareszt atrakcje – co zobaczyć w stolicy Rumunii

Hanul Manuc

Jest to najstarszy hotel w Bukareszcie (1801 rok), a zarazem jeden z ostatnich europejskich karawanserajów. W związku z tym warto dokładnie przyjrzeć się budowli zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, ponieważ jest ona bardzo unikatowa oraz wyjątkowa.

Bukareszt - co zobaczyć - Hanul Manuc

Stavropoleos Monastery

Niewątpliwie, jest to prawdziwa perełka, a tym samym jedna z najpiękniejszych świątyń w stolicy Rumunii.

Bukareszt - co zobaczyć - Stavropoleos Monastery

Bukareszt - co zobaczyć - Stavropoleos Monastery

Rzeźby Vlada Palovnika

Wład III Palownik to postać silnie kojarzona z Rumunią, aczkolwiek nie pod oficjalnym imieniem, tylko pod przydomkiem hrabia Dracula. Otóż władca ten był synem Włada II Diabła – członka Zakonu Smoka – i to właśnie tam nadano ojcu Włada III przydomek Diabeł (smok=drako, które przekształcono w drakul=diabeł), a jego samego nazwano Dracula, co oznacza syn diabła. A skąd miano Palownik? Ponieważ Wład III słynął z „widowiskowych”, wręcz „spektakularnych” pomysłów nabijania ludzi na pale. Pomniki tego żądnego krwi władcy Wołoszczyzny spotkamy przy Curtea Veche oraz przed muzeum Filipescu-Cesianu.

Bukareszt - co zobaczyć - Vlad Palovnik pomnik

Bukareszt - co zobaczyć - Vlad Palovnik pomnik

Pasaż Villacrosse i Victoria

Pierwszy przypomina mediolańską Galerię Vittorio Emanuele II oraz belgijski pasaż św. Huberta. Natomiast drugi jest najbardziej fotogenicznym miejscem w Bukareszcie.

Bukareszt - co zobaczyć - Pasajul villacrosse

Bukareszt - co zobaczyć - Pasajul villacrosse

Bukareszt - co zobaczyć - Pasajul villacrosse

Bukareszt - co zobaczyć - Pasajul villacrosse

Bukareszt - co zobaczyć - Pasajul Victoria umbrele

Księgarnia Cărturești Carusel

Jedna z najpiękniejszych i najciekawszych architektonicznie księgarni w jakich kiedykolwiek byłam! Warto nadmienić, że gmach budynku mieści się w XIX wiecznej kamienicy w stylu neoklasycystycznym, a księgarnię potocznie zwie się „karuzelą światła”.

Bukareszt - co zobaczyć - Księgarnia Cărturești Carusel

Bukareszt - co zobaczyć - Księgarnia Cărturești Carusel

Parlament – Pałac Ceausescu w Bukareszcie

Na temat tego obiektu można powiedzieć wiele, wszakże jest on imponujących wymiarów (830 tysięcy m2) i posiada dużo pomieszczeń. W końcu jest tam 12 nadziemnych i 8 podziemnych kondygnacji (reasumując- 1100 sal, 2 podziemne parkingi, sala koncertowa). Obecnie budynek pełni funkcję siedziby parlamentu.

Bukareszt - co zobaczyć - Pałac Ceausescu

Restauracja Caru’ cu bere

Warto tam pójść nie tylko ze względu na wyśmienite dania, ale także przepiękne wnętrza.

Bukareszt - co zobaczyć - Caru' cu bere

Bukareszt - co zobaczyć - Caru' cu bere

Bukareszt - co zobaczyć - Caru' cu bere

Halloween na zamku Bran

Od kilku lat na oficjalnym zamku hrabiego Draculi organizowane są imprezy Halloween. Nie wiem jak było w poprzednich latach, natomiast w tym roku były trzy pakiety do wyboru: zwiedzanie warowni/+kolacja/+impreza. Ja zdecydowałam się na pakiet podstawowy, a mianowicie nocny tour po zamkowych komnatach. Z pewnością było to ciekawe doświadczenie, ale nie jakieś wyjątkowe.

Zamki i pałace w Transylwanii

Ponoć w Rumunii jest wiele pięknych oraz ciekawych zamków, jednak wciąż najpopularniejszym z nich jest zamek Bran. Otóż ta warownia zyskała popularność dzięki książce pt. „Dracula” Brama Stokera, w której została przedstawiona jako siedziba tej krwiożerczej postaci. Niemniej, według faktów historycznych Wlad III Palownik (na którym wzorowana była osoba hrabiego Draculi) prawdopodobnie nigdy nawet tam nie przebywał, a co więcej, jego oficjalną siedzibą był zamek Poenari.

W drodze z zamku Bran do Bukaresztu, udało się zobaczyć jeszcze dwa ciekawe obiekty, a mianowicie zamek Râșnov i pałac Peleş.

Zamek Râșnov

Pałac Peleş

Bukareszt – co zobaczyć w stolicy Rumunii – informacje praktyczne

Długość pobytu

Do Rumunii poleciałam na weekend. Od piątku wieczór do sobotniego popołudnia przebywałam w Bukareszcie, a potem pojechałam na zamek w Bran.

Dojazd i lot do Bukaresztu

Najpierw jechałam autem z Łodzi do Warszawy (namiar na parking przy lotnisku – Lider parking Okęcie), a z Warszawy do stolicy Rumunii dostałam się liniami Wizzair.

Noclegi w Bukareszcie i okolicach Zamku Bran:

Restauracja w Bukareszcie

Restauracja w okolicy zamku Bran

Jak się poruszałam po Rumunii?

Zaraz po wylądowaniu na lotnisku w Bukareszcie udaliśmy się do biura, w którym załatwialiśmy formalności związane z autem. Z perspektywy czasu uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdybyśmy samochód wzięli dopiero przed wyprawą do zamku Bran. Bowiem ciężko jest poruszać się po stolicy Rumunii autem, nie wspominając już o znalezieniu miejsca do zaparkowania.

Taki oto weekend spędziłam w Rumunii 🙂 mam nadzieje, że mój plan oraz wskazówki będą przydatne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.