
Na początku listopada, w ramach święta Halloween, wybrałam się do… Rumunii! Właśnie podczas tej weekendowej ekspady udało mi się zobaczyć nie tylko Bukareszt, ale także wziąć udział w imprezie organizowanej na zamku Bran. W związku z tym zapraszam Was na notatkę o tym, co zobaczyć w stolicy Rumunii oraz na krótką relację z imprezy Halloween z oficjalnego zamku Draculi.
Bukareszt atrakcje – co zobaczyć w stolicy Rumunii
Hanul Manuc
Jest to najstarszy hotel w Bukareszcie (1801 rok), a zarazem jeden z ostatnich europejskich karawanserajów. W związku z tym warto dokładnie przyjrzeć się budowli zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, ponieważ jest ona bardzo unikatowa oraz wyjątkowa.
Stavropoleos Monastery
Niewątpliwie, jest to prawdziwa perełka, a tym samym jedna z najpiękniejszych świątyń w stolicy Rumunii.
Rzeźby Vlada Palovnika
Wład III Palownik to postać silnie kojarzona z Rumunią, aczkolwiek nie pod oficjalnym imieniem, tylko pod przydomkiem hrabia Dracula. Otóż władca ten był synem Włada II Diabła – członka Zakonu Smoka – i to właśnie tam nadano ojcu Włada III przydomek Diabeł (smok=drako, które przekształcono w drakul=diabeł), a jego samego nazwano Dracula, co oznacza syn diabła. A skąd miano Palownik? Ponieważ Wład III słynął z „widowiskowych”, wręcz „spektakularnych” pomysłów nabijania ludzi na pale. Pomniki tego żądnego krwi władcy Wołoszczyzny spotkamy przy Curtea Veche oraz przed muzeum Filipescu-Cesianu.
Pasaż Villacrosse i Victoria
Pierwszy przypomina mediolańską Galerię Vittorio Emanuele II oraz belgijski pasaż św. Huberta. Natomiast drugi jest najbardziej fotogenicznym miejscem w Bukareszcie.
Księgarnia Cărturești Carusel
Jedna z najpiękniejszych i najciekawszych architektonicznie księgarni w jakich kiedykolwiek byłam! Warto nadmienić, że gmach budynku mieści się w XIX wiecznej kamienicy w stylu neoklasycystycznym, a księgarnię potocznie zwie się „karuzelą światła”.
Parlament – Pałac Ceausescu w Bukareszcie
Na temat tego obiektu można powiedzieć wiele, wszakże jest on imponujących wymiarów (830 tysięcy m2) i posiada dużo pomieszczeń. W końcu jest tam 12 nadziemnych i 8 podziemnych kondygnacji (reasumując- 1100 sal, 2 podziemne parkingi, sala koncertowa). Obecnie budynek pełni funkcję siedziby parlamentu.
Restauracja Caru’ cu bere
Warto tam pójść nie tylko ze względu na wyśmienite dania, ale także przepiękne wnętrza.
Halloween na zamku Bran
Od kilku lat na oficjalnym zamku hrabiego Draculi organizowane są imprezy Halloween. Nie wiem jak było w poprzednich latach, natomiast w tym roku były trzy pakiety do wyboru: zwiedzanie warowni/+kolacja/+impreza. Ja zdecydowałam się na pakiet podstawowy, a mianowicie nocny tour po zamkowych komnatach. Z pewnością było to ciekawe doświadczenie, ale nie jakieś wyjątkowe.
Zamki i pałace w Transylwanii
Ponoć w Rumunii jest wiele pięknych oraz ciekawych zamków, jednak wciąż najpopularniejszym z nich jest zamek Bran. Otóż ta warownia zyskała popularność dzięki książce pt. „Dracula” Brama Stokera, w której została przedstawiona jako siedziba tej krwiożerczej postaci. Niemniej, według faktów historycznych Wlad III Palownik (na którym wzorowana była osoba hrabiego Draculi) prawdopodobnie nigdy nawet tam nie przebywał, a co więcej, jego oficjalną siedzibą był zamek Poenari.
W drodze z zamku Bran do Bukaresztu, udało się zobaczyć jeszcze dwa ciekawe obiekty, a mianowicie zamek Râșnov i pałac Peleş.
Zamek Râșnov
Pałac Peleş
Bukareszt – co zobaczyć w stolicy Rumunii – informacje praktyczne
Długość pobytu
Do Rumunii poleciałam na weekend. Od piątku wieczór do sobotniego popołudnia przebywałam w Bukareszcie, a potem pojechałam na zamek w Bran.
Dojazd i lot do Bukaresztu
Najpierw jechałam autem z Łodzi do Warszawy (namiar na parking przy lotnisku – Lider parking Okęcie), a z Warszawy do stolicy Rumunii dostałam się liniami Wizzair.
Noclegi w Bukareszcie i okolicach Zamku Bran:
- Bukareszt: Old City View Apartment
- Okolice Zamku Bran: Villa Tamara
Restauracja w Bukareszcie
Restauracja w okolicy zamku Bran
Jak się poruszałam po Rumunii?
Zaraz po wylądowaniu na lotnisku w Bukareszcie udaliśmy się do biura, w którym załatwialiśmy formalności związane z autem. Z perspektywy czasu uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdybyśmy samochód wzięli dopiero przed wyprawą do zamku Bran. Bowiem ciężko jest poruszać się po stolicy Rumunii autem, nie wspominając już o znalezieniu miejsca do zaparkowania.
Taki oto weekend spędziłam w Rumunii 🙂 mam nadzieje, że mój plan oraz wskazówki będą przydatne.