Cmentarz Highgate w Londynie

Jak już wspominałam we wcześniejszym poście, o atrakcjach Londynu powstało wiele artykułów. Przeważnie w każdym z nich przeczytamy o tych samych punktach, które należy zobaczyć. Według mnie niektóre z nich (chociażby London Eye) są mało wartościowe, jednak z racji tego, że wpisały się na stałe w wizerunek stolicy Anglii, należy o nich wspomnieć. Too zresztą uczyniłam. Niemniej, jadąc do Londynu postanowiłam zrobić sobie samej wyzwanie. Otóż zeszłam z utartego szlaku po to, aby odnaleźć coś, co doda świeżości na mapie atrakcji tej brytyjskiej aglomeracji. Mając w pamięci rozmowę z koleżanką, która przez pewien czas mieszkała w Londynie, zdecydowałam odwiedzić miejsce, które mi kiedyś poleciła. Tym miejscem był cmentarz Highgate.

Wbrew pozorom nie jest to zwyczajna nekropolia. Miejsce to ma niezwykły charakter, a także ukrytą symbolikę, o której szczegółowo opowiem w dalszej części postu. Zapraszam!

Cmentarz Highgate w Londynie

Cmentarza Highgate – historia

W 1839 roku pewna londyńska firma usług pogrzebowych stworzyła cmentarz przypominający park, który miał służyć nie tylko do pogrzebów, ale także do wypoczynku zmęczonym brudem i spalinami Londyńczykom. Highgate niemal natychmiast stał się prestiżowym miejscem pochówku dla osób bogatych, które nie szczędziły pieniędzy na swoich nieżyjących bliskich budując im przepiękne nagrobki. Ta nekropolia reprezentuje styl epoki wiktoriańskiej i jest podzielona na dwie części: zachodnią oraz wschodnią. Co więcej, cmentarz znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, który nadaje mistycznego klimatu temu miejscu.

Cmentarz Highgate w Londynie

Część zachodnia Cmentarza Highgate 

Ta część cmentarza jest starsza, a co za tym idzie, bardziej reprezentacyjna. Prowadzi do niej niezwykła gotycka brama, w której znajduje się kasa. Tę stronę można zwiedzać tylko i wyłącznie w grupie, pod opieką przewodnika, w określonych godzinach.

Najbardziej charakterystycznymi miejscami na części zachodniej są m.in.: Aleja Egipska oraz Libańskie Koło. Ponadto jest tam wiele ciekawych i wartych uwagi monumentów.

Highgate cementary – grób Georga Michaela

A poniżej zdjęcie, które zrobiłam przypadkiem. Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że ten niski, niewielki biały krzyż po prawo, wokół którego rosną żółte kwiatki, to grób piosenkarza Georga Michaela.

Highgate cementary - grób Georga Michaela

Cmentarz Highgate – część wschodnia

Według mnie ta partia cmentarza nie robi takiego wrażenia, jak pierwsza, niemniej również warto na nią zajrzeć. Tę część nekropolii zwiedzicie bez przewodnika, a dzięki specjalnej mapce zdobytej w budce przy bramie wejściowej, traficie do najbardziej charakterystycznych nagrobków, jak np.: fortepian, książki, Syzyf.

W tej części cmentarza został pochowany m.in.: Karol Marks.

Symbolika nagrobków

Oto kilka przykładów symboli/figur, które można spotkać na cmentarzu. Każdy z nich ma swoje znaczenie, a mianowicie:

 • Złamana kolumna – znikomość, nietrwałość życia doczesnego
 • Wieniec – nieśmiertelność, zwycięstwo nad śmiercią
 • Uścisk dłoni – zjednoczenie po śmierci
 • Krzyż – wskrzeszenie
 • Urna – śmierć
 • Schody prowadzące do bramy – nadzieja, zmartwychwstanie, sprawiedliwy sąd i nieśmiertelność
 • Anioły – żałoba * źródło

Cmentarz Highgate – zwiedzanie i cennik

Zachodnią część cmentarza można zwiedzić tylko i wyłącznie w grupie, pod opieką przewodnika, w określonych godzinach. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tu.

Podsumowanie

Zatem jeżeli wybieracie się do Londynu i chcielibyście zejść z utartego szlaku atrakcji stolicy Anglii, polecam Wam wycieczkę na cmentarz Highgate.

Poniżej 3 minutowy vlog z cmentarza Highgate- zapraszam do obejrzenia!

Summary
Article Name
Cmentarz Highgate – niedoceniona londyńska perełka
Description
Cmentarz Highgate to jedna z atrakcji, której nie powinno zabraknąć na liście miejsc wartych zobaczenia w Londynie. Zapraszam na post.
Author

Komentarze do “Cmentarz Highgate w Londynie”

 1. motowłóczykij

  Akurat odpaliłem komputer , włączyłem Cemetery Gates (Pantera), wchodzę na Twój blog , a tu proszę – jakże pasujący post 😉
  Miejsce które pokazałaś , napawa mnie mistycyzmem . Nie jestem wierzący ,ale mimo wszystko ,takie miejsca budzą we mnie wewnętrzny respekt ,czasem niepokój .
  Przeglądając fotki z relacji ,tylko zdjęcie nagrobku w kształcie misia, wzbudziło we mnie przerażenie- serio .
  Nie mniej jednak , uważam ,że jeśli pojadę kiedyś do Londynu ,to na pewno odwiedzę tą nekropolię (zaraz bo Big Benie 😉 )

  Odpowiedz
  1. Voyaga Autor

   Ciekawy zbieg okoliczności z muzyką 🙂
   No, powiem Ci, że na mnie też zrobił największe wrażenie właśnie ten nagrobek z misiem… Niestety, śmierć nie wybiera…
   Btw- jeśli lubisz filmiki, to właśnie wrzuciłam króciutkiego vloga z tego cmentarza- możesz zobaczyć jak wygląda on na „żywo” (link na dole notatki).
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.