Curacao na własną rękę – informacje praktyczne i kosztorys

Zanim przejdę do szczegółów organizacji wyprawy na Curacao na własną rękę, na początku wspomnę, że ten kierunek nie należy do tanich. Ponadto, nie jest to destynacja obfita w atrakcje turystyczne, a z kolei na ulicach najczęściej spotkać można turystów-emerytów, niż młodych podróżników. Niemniej, jest to jedno z ciekawszych miejsc, jakie odwiedziłam, dlatego też chciałabym podzielić się informacjami praktycznymi na temat tego wyjazdu. Zapraszam!

CURACAO NA WŁASNĄ RĘKĘ – WPROWADZENIE

Bilety znalazłam przez stronę KLM i zabukowałam je na przełom marca i kwietnia.

Koszt za bilety (bez bagażu rejestrowanego): 3100 zł/os

POGODA NA CURACAO

Wyspa położona jest w tropikach, zaledwie 12° na północ od równika i ma ciepły, słoneczny klimat przez cały rok. Średnia temperatura wynosi około 27°C. Curacao, jako część Antyli Zawietrznych, geograficznie znajduje się poza Pasem Huraganu. Jednakże, na wyspie mogą występować silne wiatry, lecz rzadko stanowią zagrożenie.

O pogodzie i klimacie rozmawiałam także z mieszkańcami wyspy. Otóż każdy z nich zgodnie twierdził, że ta wyspa jest szczęśliwym miejscem, ponieważ nie występują na niej huragany, tsunami, mocne ulewy ani trzęsienia Ziemi.

CURACAO – INFORMACJE OGÓLNE

WIZY, DOKUMENTY POTRZEBNE NA CURACAO

Zabrałam ze sobą dowód osobisty, paszport, wizę oraz ubezpieczenie. Wiza dostępna jest za darmo na stronie:

https://edcardcuracao.com/

Tam należy ją uzupełnić, następnie wysłać na swojego e-maila, wydrukować i zabrać ze sobą. Zostanie nam ona odebrana na lotnisku w dniu wylotu. Jeśli zaś chodzi o opłatę wylotową, to została ona zniesiona. Podsumowując- nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów za wjazd czy wyjazd z tej wyspy.

Co do prawa jazdy, to wystarczy mieć to, którym posługujemy się na co dzień. Ruch na Curacao jest prawostronny.

WALUTA NA CURACAO

Walutą krajową jest Gulden Antylski (do kupienia jedynie na Curacao), ale bez problemu można tam płacić dolarami amerykańskimi (resztę otrzymacie w tej samej walucie lub w guldenach). Poza tym, nie ma się czego obawiać, gdyż mieszkańcy wyspy są bardzo uczciwi- ani razu nie przydarzyła mi się sytuacja, w której ktoś próbował oszukać mnie na pieniądzach.

INTERNET NA CURACAO

Z internetu korzystałam za pomocą Wi-Fi, który był dostępny nie tylko na terenie ośrodka wypoczynkowego, ale także w każdej restauracji, kawiarni i pubie.

PRZYKŁADOWE CENY NA CURACAO

BILETY WSTĘPU

  • Hato Caves 9$/os
  • Rezerwat Przyrody Shete Boka 10$/os
  • Plaże – poszczególne ceny znajdziecie w notatce Plaże na Curacao

JEDZENIE I PICIE

  • Obiad w restauracji 10-20$
  • Drink w pubie 5$
  • Kawa 3$

INNE

  • Wypożyczenie kajaku (wyprawa do Blue Room) 25 NAF/os
  • Leżak na plaży 2$
  • Likier Curacao 17$

JEDZENIE NA CURACAO

W daniach serwowanych na Curacao odnajdziemy smaki kreolskie, karaibskie, a nawet europejskie. Ceny w restauracjach są dość wysokie, dlatego śniadania i kolacje robiłam we własnym zakresie (w produkty zaopatrywałam się w sklepie), natomiast obiady jadłam w knajpach. Godną uwagi restauracją jest Plasa Bieu w Willemstad. Polecam ją z całego serca!

TRANSPORT NA CURACAO

Zanim wybierzecie się na Curacao, weźcie pod uwagę fakt, że choć wyspa nie należy do wielkich, to jednak warto pomyśleć jak będziecie się po niej poruszać. Bowiem są miejsca, z których ciężko się wydostać na pieszo. W związku z tym, my zdecydowaliśmy się wypożyczyć auto.

Kaucja: 200$

Koszt za dobę: 40$

CURACAO – INFORMACJE SUBIEKTYWNE

LOT NA CURACAO

Leciałam liniami KLM na trasie Warszawa – Amsterdam – Willemstad. Całkowity czas podróży wyniósł 16 h.

NOCLEG NA CURACAO

Mieszkałam w domku w Lagoon Ocean Resort, tuż przy Playa Lagun. Z pewnością, jest to miejsce bardzo spokojne i raczej kameralne. W dodatku, w pobliżu znajduje się mały kościół, lokalny sklep, biuro turystyczne oraz beach bar, gdzie można zjeść coś dobrego i napić się drinka.

Wybrałam to miejsce ze względu na piękne plaże oraz spokój (z dala od zgiełku stolicy i rzeszy turystów). Jednakże, drugą stroną medalu było to, że do wszelkich atrakcji turystycznych oraz dużych supermarketów miałam dość daleko. Z uwagi na te aspekty, zdecydowałam się na wypożyczenie samochodu.

MIESZKAŃCY CURACAO

Mieszkańcy Curacao to najmilsi ludzie na świecie! Otóż kogokolwiek z nich nie mijałabym na ulicy, to zawsze słyszałam pozdrowienie i widziałam uśmiech na twarzy. Co więcej, kilka razy udzielono mi bezinteresownej pomocy (np.: pewien pan specjalnie wsiadł w samochód, żeby pokazać jak dojechać do plaży Blue Bay). Mieszkańcy wyspy to w większości osoby czarnoskóre. Są oni przyjaźnie nastawieni do turystów, jednak zawsze warto mieć się na baczności.

WYCIECZKI

CENY ZA WYCIECZKI

Wykupiłam wycieczkę na pobliską, maleńką wyspę Klein Curacao. Bez wątpienia uważam, że to był strzał w 10! Mianowicie, bardzo podobała mi się sama przeprawa katamaranem, na którym było bardzo wesoło. Oczywiście, oprócz tego urzekła mnie przepiękna biała plaża na wysepce, cudowny kolor wody, która ją otaczała i żyjące w niej stworzonka.

  • Klein Curacao – 109$/os

Inne wycieczki, na które możecie się wybrać to:

  • Farma strusi i aloesu
  • Jeep Safari Tour
  • Rejsy o zachodzie słońca
  • Snurkowanie i nurkowanie
  • Stand up paddle
  • Objazdówka po wyspie

CURACAO – INFORMACJE DODATKOWE

ATRAKCJE NA CURACAO

Informacje o atrakcjach znajdziecie tu.

CO WARTO ZROBIĆ/SPRÓBOWAĆ BĘDĄC NA CURACAO

– likieru Curacao bądź drinka na bazie tego alkoholu

– nakarmić legwany przy barze Bahia (Playa Lagun)

– wybrać się w rejs na wyspę Klein Curacao

– popłynąć do Blue Roomu (koniecznie po godzinie 13.00!)

– skoczyć z klifu do morza

CO WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ NA CURACAO

  • Butelkę z filtrem (aby nie wydawać pieniędzy na wodę)
  • Kremy z filtrem (SPF50!)
  • Środek przeciw komarom (mugga)
  • Przejściówkę
  • Sprzęt do snurkowania
  • Elektrolity
  • Nakrycie głowy
  • Okulary przeciwsłoneczne

PODSUMOWANIE

Mimo, że był to kosztowny wyjazd i niezbyt obfity w atrakcje, to i tak wspominam go bardzo miło! Przede wszystkim wciąż jestem pod wrażeniem mieszkańców Curacao, których zapamiętałam jako serdecznych, pomocnych, a także pozytywnie nastawionych do świata ludzi.

Ponadto, bardzo zapadła mi w pamięć wyprawa na Klein Curacao, urocza kawiarnia Mundo Bizzaro, szalona wyprawa na kajaku do Blue Roomu oraz wieczory spędzane na tarasie domku, w którym mieszkałam.

Czy wróciłabym na Curacao? Nie. Uważam, że wykorzystałam mój pobyt w tamtym rejonie na maksa. Teraz interesuje mnie zobaczenie pozostałych państw wchodzących w skład wysp ABC- czyli Aruby i Bonaire.

Jeśli brakuje Wam jakiś informacji na temat wyprawy na Curacao na własną rękę, to śmiało piszcie pytania w komentarzach.  Postaram się odpowiadać na bieżąco oraz uzupełnić post o brakujące informacje.

Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️

Więcej ciekawych artykułów o Curacao znajdziesz tu.

Komentarze do “Curacao na własną rękę – informacje praktyczne i kosztorys”

  1. Monika

    Cześć super opowiedziałaś o Curacao , wybieramy się tam w tym roku na urlop dlatego mam pytanie ,znajdziemy tam przewodnika polskojezycznego ? Z góry dziękuję za odp. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Klaudia

    Hej! Mam pytanko: czy byłaś na wyspie sama czy z kimś? 🙂 Bo zastanawiam się, czy blond biała kobieta solo będzie tam bezpieczna 🙂 I czy po wyspie można poruszać się transportem publicznym czy tylko wynajem samochodu i wycieczki wchodzą w rachubę? Pozdrawiam

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.