
Dolny Śląsk – atrakcje, które musisz zobaczyć!
Dolny Śląsk to jedno z najciekawszych województw w Polsce, kryjące w swoim rejonie wiele ciekawych miejsc, o których dziś chciałabym wspomnieć. Zapraszam!
Dolny Śląsk – atrakcje, które musisz zobaczyć!
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Nietuzinkowa atrakcja Dolnego Śląska, a mianowicie zbiorniki wodne o niesamowitych kolorach: niebieskim, żółtym, purpurowym i zielonym.
Mój osobny post o Kolorowych Jeziorkach.
Rezerwat Błędne Skały
Ten malowniczy labirynt, utworzony naturalnie z bloków skalnych (!), znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Z pewnością, będąc w tym miejscu, łatwiej jest uwierzyć w krążącą legendę, niż w to, że Matka Natura sama stworzyła coś tak niesamowitego.
Wodospad Kamieńczyk
Kaskada znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
Góra Ślęża
W województwie Dolnośląskim, 30 km na południowy zachód od Wrocławia, znajduje się Masyw Ślęża potocznie zwany Górą Ślęża. Jest to łatwa i przyjemna górka do wejścia, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę ze zdobywaniem wierzchołków. Co więcej, to także jeden ze szczytów zawartych w projekcie Korona Gór Polski oraz niezwykle ważne miejsce dla Słowian.
Włodarz – Największe Podziemia projektu RIESE
Projekt Riese (Olbrzym) to nazwa największego kompleksu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego m.in.: w Górach Sowich.
Gościniec Perła Zachodu
Tuż koło Jeleniej Góry, nad jeziorem Modrym, znajduje się gościniec Perła Zachodu. Usytuowany on został tuż nad krawędzią urwiska, tym samym tworząc linię brzegową zbiornika wodnego. To obiekt z ponad 85 letnią tradycją. W przeszłości miejsce to zwane było „Ścieżką Poetów”, „Ścieżką Nimf”, „Gibraltarem”, a nawet „Helikonem”, gdyż był to jeden ze szlaków turystycznych, obfitujących w liczne restauracje, z których jedynym zachowanym do dziś obiektem jest właśnie Perła Zachodu.
Kaplica Czaszek w Kudowie Zdrój
To zabytek sakralny, który znajduje się w Kudowie Zdrój, i choć jest on niewielki, to mimo wszystko robi ogromne wrażenie. Z pewnością warto przytoczyć tu historię tego obiektu. Otóż pewnego dnia, ksiądz Wacław Tomaszek, przechadzając się nieopodal parafii, zauważył w skarpie koło dzwonnicy, ludzkie kości. Z czasem okazało się, że jest ich tam naprawdę dużo. Najprawdopodobniej, ofiarami byli uczestnicy Wojny Trzydziestoletniej oraz chorzy na panującą wtedy cholerę. Ksiądz nakazał wydobyć wszystkie szczątki, oczyścić je i ustawić w kaplicy, tworząc ossuarium.
Kościół Wang w Karpaczu
Obiekt został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii, w miejscowości Vang, nad jeziorem Vangsmjösa. Przez wiele lat służył on mieszkańcom, lecz niestety z biegiem czasu stał się zbyt mały, by pomieścić wszystkich. Stąd właśnie zaistniała potrzeba by go rozbudować. Sprawa była dość kosztowna, dlatego ostatecznie wystawiono go na sprzedaż, a za zarobione pieniądze planowano wybudować nową, większą świątynię. Nabywcą okazał się pruski król Fryderyk Wilhelm IV. Obiekt rozebrano na części i w 1841 roku przywieziono do Szczecina. Początkowo kościół miał stanąć w Berlinie, ale ostatecznie władca postanowił by umieścić go w Karkonoszach, na zboczu Czarnej Góry.
Zamki na Dolny Śląsku
Zamek Bolków
Kojarzy mi się przede wszystkim z imprezą Castle Party (największy festiwal muzyki gotyckiej w Europie). Powstał w połowie XIII wieku z rozkazu księcia Bolesława II Łysego, znanego również jako Rogatkę- pseudonim nadany ze względu na „rogaty” charakter właściciela. Po śmierci księcia, budową zamku zajął się Bolek I Surowy i to właśnie za jego czasów powstała charakterystyczna wieża wyróżniająca tę budowlę. Ma ona 25 m oraz klinowy kształt.
Zamek Czocha
Znajduje się w miejscowości Leśna, nad zalewem Leśniańskim. Wybudowany został w latach 1241-1247 z rozkazu czeskiego króla Wacława II i na początku pełnił funkcję warowni. Pierwszym właścicielem zamku był biskup miśnieński von Weisenow, później Agnieszka- córka Wacława II oraz książę piastowski – Henryk Jaworski. Zamek posiadał jeszcze wielu innych gospodarzy, w związku z czym był wielokrotnie przebudowywany. Dodatkowo, w 1793 wybuchł tu pożar, co ostatecznie dopełniło zmian w tej budowli.
Dolny Śląsk noclegi
Dolny Śląsk atrakcje – podsumowanie
I jak podoba Wam się Dolny Śląsk i jego atrakcje? Co jeszcze waszym zdaniem warto zobaczyć w tym województwie? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!
Dolny Śląsk znany jest z fantastycznych zamków i pałaców. Idealne miejsca dla fanów historii 🙂