Drezno atrakcje – co zobaczyć na Starówce

Drezno, zwane „Florencją Północy”, odwiedziłam przy okazji pobytu na Dolnym Śląsku. Spędziłam w nim pół dnia, a to według mnie stanowczo za mało, aby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca jakie oferuje to miasto. Jako, że główne atrakcje Drezna znajdują się w centrum, tam też się udałam. Chciałam zobaczyć jak wygląda barokowa Starówka nad Łabą .

Drezno atrakcje

Drezno atrakcje

Drezno atrakcje

Śródmieście od razu wywarło na mnie wrażenie. Pełno tam ciekawych zabytków, klimatycznych kamienic, bogatych oraz wyszukanych zdobień niektórych budynków. A w dole spokojnie płynąca Łaba, nad którą chętnie odpoczywają zarówno mieszkańcy jak i turyści.

Drezno atrakcje- co zobaczyć na Starówce nad Łabą

Kościół Marii Panny w Dreźnie

Pierwszym obiektem, na który szczególnie zwróciłam uwagę był Kościół Marii Panny doszczętnie zburzony (jak większość budynków w Dreźnie) w czasie II Wojny Światowej. Pewien fragment kościoła zachował się. Można zobaczyć go na tyłach świątyni, zaś reszta dobudowywana była z piaskowca jeszcze do niedawna. Ostatecznie budowla została ukończona i udostępniona zwiedzającym dopiero w 2005 roku.

Kościół Marii Panny w Dreźnie

Mozaika „Orszak Królewski”

Zagłębiając się w zakamarki Starówki z pewnością natkniemy się na porcelanową mozaikę zwaną „Orszak królewski” . Jest to długie malowidło ścienne, które ma ok. 100 metrów długości i 10,5 wysokości. Mieści się  w gmachu Langer Gang, który oddziela dziedziniec dawnej królewskiej rezydencji. Co ciekawe, dzieło przetrwało atak bombowy!

Mozaika "Orszak Królewski" w Dreźnie

Mozaika "Orszak Królewski" w Dreźnie

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie

Idąc wzdłuż ściany z malowidłem dojdziemy do placu, na którym stoi piękna Katedra Świętej Trójcy z XVIII wieku z zachowaną wieżą oraz większością rzeźb sprzed II Wojny Światowej.

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie

Panorama Barokowej Starówki w Dreźnie

Jeśli chcecie zrobić dobre zdjęcia barokowego centrum, to proponuję przejść mostem na drugą stronę Łaby, na bardziej zielone tereny.

DSC00334

DSC00337

DSC00361

Yenidze

Z kolei budynek poniżej, zwany Yenidze, jawił mi się jako Meczet… I trochę się zdziwiłam, bo o ile faktycznie był wzorowany na muzułmańskiej świątyni, o tyle początkowo była to fabryka tytoniu, a dziś jest to biurowiec!

Yenidze Drezno

Drezno Nocą

Nocny spacer po najpiękniejszym mieście Saksonii jest czymś, co trzeba koniecznie zrobić! Drezno o zmierzchu nabiera niezwykłej magii i sprzyja romantycznym schadzkom nad rzeką Łabą. Trochę się naczekałam na włączenie latarni. Wędrowałam tu i ówdzie, niecierpliwie spoglądając na zegarek. Nie wiedziałam, o której rozbłysną światła. Po prostu było już późno, a droga powrotna trochę zajmowała… W końcu wybiła 20:40 i nieśmiało zamigotały lampy. „Hurra!” krzyknęłam w duchu łapiąc za aparat.

Nocny klimat Drezna skojarzył mi się z Paryżem. Uważam, że jest tu równie romantycznie co w stolicy Francji, więc śmiało można przyjeżdżać na weekendowe randki, a nawet zaręczyny ;-). Znacie może kogoś, kto oświadczył się swojej drugiej połówce w tym miejscu?

Czemu by nie usiąść w którejś z knajp nad Łabą i z kieliszkiem wina napawać wzrok pięknem Drezna? A wszystko to w akompaniamencie ulicznych grajków.

Co jak co, ale Drezno najpiękniej wygląda wieczorem 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.