Gdańsk – co zobaczyć w światowej stolicy bursztynu

Gdańsk, okrzyknięty światową stolicą bursztynu, to jedno z miast wchodzących w skład Trójmiasta (wraz z Gdynią i Sopotem). Ta aglomeracja słynie nie tylko z bursztynów, ale także dzięki swoim zabytkom oraz aspektom historycznym. To właśnie Gdańsk uznaje się za symboliczne miejsce wybuchu II Wojny Światowej. To również tam miał miejsce początek upadku komunizmu w Europie Środkowej. W niniejszej notatce chciałabym zaprezentować Wam co warto zobaczyć w Gdańsku. Zapraszam!

Gdańsk deptak

Światową stolicę Bursztynu odwiedziłam przy okazji pobytu w Mikoszewie. Zadziwiające jest to, jak bardzo zmieniłam postrzeganie Gdańska po długiej nieobecności w tym mieście oraz odbytych w międzyczasie podróżach po świecie. Kiedyś po prostu uznawałam Gdańsk za bardzo ładną aglomerację, ale nie było w tym głębszej refleksji. Natomiast teraz odnajduję w niej wspomnienia z wyprawy do Amsterdamu, stolicy wyspy Curacao, czyli Willemstadt, a nawet z podróży do Budapesztu.

Gdańsk atrakcje

Gdańsk – światowa stolica bursztynu

Czy wiedzieliście, że tak właśnie określa się to miasto, i to od czasów Starożytnych? Otóż istnieją zapisy, które wskazują na to, że już wtedy bursztyn dostarczany był z Gdańska aż do Rzymu. Ponadto, Gdańsk przez kilka wieków stanowił główny ośrodek europejskiego bursztynnictwa, jednak zmieniło się to wraz z pojawieniem się w mieście Zakonu Krzyżackiego. To właśnie zakonnicy doprowadzili do upadku rzemiosła bursztynniczego m.in.: zakazując obróbki bursztynu bez specjalnego pozwolenia, a tym, którzy robili to nielegalnie, groziły tortury, a nawet kara śmierci. Cały wyłowiony surowiec był odbierany rybakom, po czym wysyłany do Brugii i Lubeki, w których bursztyn miał ogromną wartość.

Dopiero król Władysław Jagiełło przerwał złą passę bursztynnictwa w kraju i zdjął z mieszkańców Gdańska obowiązek oddawania bursztynu w ręce władcy. W ten oto właśnie sposób, w Polsce, rozpoczął się renesans bursztynnictwa.

Gdańsk – co zobaczyć?

Kamienice w Gdańsku

Będąc na ulicy Długiej/Długim Targu i w sąsiednich uliczkach nie sposób nie zwrócić uwagi na znajdujące się tam kamienice. Są one kolorowe, pięknie zdobione, a wśród nich można odnaleźć zbytki, a mianowicie: Złotą Kamienicę (Długi Targ 41), Lwi Zamek (Długa 35) czy Stary Dom Ławy.

Zabytkowe Kamienice

Zabytkowe Kamienice

Zabytkowe Kamienice

Zabytkowe Kamienice

Zabytkowe Kamienice

Fontanna Neptuna i Dwór Artusa w Gdańsku

Stojąca przed Dworem Artusa fontanna Neptuna, pochodząca z 1633 roku, jest symbolem Gdańska i jego związku z morzem. Kaszubi określają gdańskiego Neptuna mianem Krësztof, a legenda mówi, że każdy kto przyjedzie do Gdańska musi pocałować rzeźbę poniżej pleców 😉 . Jeśli zaś chodzi o Dwór Artusa, to dawniej było to miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, a później giełda. Natomiast dziś Dwór Artusa to budynek, który pełni funkcję Muzeum Gdańska.

Fontanna Neptuna i Dwór Artusa w Gdańsku

Ulica Mariacka

Jedna z najciekawszych i najbardziej klimatycznych uliczek w Gdańsku, na której wystawiają się sprzedawcy lokalnej biżuterii. Co więcej, jest to też dobre miejsce na zrobienie sobie przystanku na kawę i ciastko. Z całego serca polecam dobre przekąski w Cafe Kamienica.

Ulica Mariacka Gdańsk

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

Przecudowne, pełne urokliwych zakątków miejsce, do którego polecam wybrać się na spacer.

Park Oliwski Gdańsk

Park Oliwski Gdańsk

Archikatedra Oliwska

Warto tam zajrzeć dla tych niesamowitych i majestatycznych organów, a także wygrywanych na nich koncertach.

100cznia

Jest to nietuzinkowe miejsce, chociażby ze względu na swoją unikatową zabudowę, bowiem powstała z…kontenerów! Na swój sposób 100cznia skojarzyła mi się z równie fenomenalnym i kultowym Szimpla Kert (Ruins Pub) w Budapeszcie. Jestem fanką takich prostych, surowych, a zarazem niepowtarzalnych i pomysłowych miejsc, w których można napić się i zjeść.

100cznia Gdańsk

100cznia Gdańsk

100cznia Gdańsk

100cznia Gdańsk

100cznia Gdańsk

A Wy, co jeszcze dodalibyście do listy miejsc, które warto zobaczyć w Gdańsku?

Summary
Gdańsk atrakcje - co zobaczyć w światowej stolicy bursztynu
Article Name
Gdańsk atrakcje - co zobaczyć w światowej stolicy bursztynu
Description
Gdańsk atrakcje - zapraszam na wpis o atrakcjach oraz zabytkach znajdujących się w pieknym, klimatycznym i historycznym Gdańsku.
Author
Publisher Name
Gdańsk atrakcje - co zobaczyć w światowej stolicy bursztynu

Komentarze do “Gdańsk – co zobaczyć w światowej stolicy bursztynu”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.