
Gdańsk, okrzyknięty światową stolicą bursztynu, to jedno z miast wchodzących w skład Trójmiasta (wraz z Gdynią i Sopotem). Ta aglomeracja słynie nie tylko z bursztynów, ale także dzięki swoim zabytkom oraz aspektom historycznym. To właśnie Gdańsk uznaje się za symboliczne miejsce wybuchu II Wojny Światowej. To również tam miał miejsce początek upadku komunizmu w Europie Środkowej. W niniejszej notatce chciałabym zaprezentować Wam co warto zobaczyć w Gdańsku. Zapraszam!
Światową stolicę Bursztynu odwiedziłam przy okazji pobytu w Mikoszewie. Zadziwiające jest to, jak bardzo zmieniłam postrzeganie Gdańska po długiej nieobecności w tym mieście oraz odbytych w międzyczasie podróżach po świecie. Kiedyś po prostu uznawałam Gdańsk za bardzo ładną aglomerację, ale nie było w tym głębszej refleksji. Natomiast teraz odnajduję w niej wspomnienia z wyprawy do Amsterdamu, stolicy wyspy Curacao, czyli Willemstadt, a nawet z podróży do Budapesztu.
Gdańsk – światowa stolica bursztynu
Czy wiedzieliście, że tak właśnie określa się to miasto, i to od czasów Starożytnych? Otóż istnieją zapisy, które wskazują na to, że już wtedy bursztyn dostarczany był z Gdańska aż do Rzymu. Ponadto, Gdańsk przez kilka wieków stanowił główny ośrodek europejskiego bursztynnictwa, jednak zmieniło się to wraz z pojawieniem się w mieście Zakonu Krzyżackiego. To właśnie zakonnicy doprowadzili do upadku rzemiosła bursztynniczego m.in.: zakazując obróbki bursztynu bez specjalnego pozwolenia, a tym, którzy robili to nielegalnie, groziły tortury, a nawet kara śmierci. Cały wyłowiony surowiec był odbierany rybakom, po czym wysyłany do Brugii i Lubeki, w których bursztyn miał ogromną wartość.
Dopiero król Władysław Jagiełło przerwał złą passę bursztynnictwa w kraju i zdjął z mieszkańców Gdańska obowiązek oddawania bursztynu w ręce władcy. W ten oto właśnie sposób, w Polsce, rozpoczął się renesans bursztynnictwa.
Gdańsk – co zobaczyć?
Kamienice w Gdańsku
Będąc na ulicy Długiej/Długim Targu i w sąsiednich uliczkach nie sposób nie zwrócić uwagi na znajdujące się tam kamienice. Są one kolorowe, pięknie zdobione, a wśród nich można odnaleźć zbytki, a mianowicie: Złotą Kamienicę (Długi Targ 41), Lwi Zamek (Długa 35) czy Stary Dom Ławy.
Fontanna Neptuna i Dwór Artusa w Gdańsku
Stojąca przed Dworem Artusa fontanna Neptuna, pochodząca z 1633 roku, jest symbolem Gdańska i jego związku z morzem. Kaszubi określają gdańskiego Neptuna mianem Krësztof, a legenda mówi, że każdy kto przyjedzie do Gdańska musi pocałować rzeźbę poniżej pleców 😉 . Jeśli zaś chodzi o Dwór Artusa, to dawniej było to miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, a później giełda. Natomiast dziś Dwór Artusa to budynek, który pełni funkcję Muzeum Gdańska.
Ulica Mariacka
Jedna z najciekawszych i najbardziej klimatycznych uliczek w Gdańsku, na której wystawiają się sprzedawcy lokalnej biżuterii. Co więcej, jest to też dobre miejsce na zrobienie sobie przystanku na kawę i ciastko. Z całego serca polecam dobre przekąski w Cafe Kamienica.
Park Oliwski im. Adama Mickiewicza
Przecudowne, pełne urokliwych zakątków miejsce, do którego polecam wybrać się na spacer.
Archikatedra Oliwska
Warto tam zajrzeć dla tych niesamowitych i majestatycznych organów, a także wygrywanych na nich koncertach.
100cznia
Jest to nietuzinkowe miejsce, chociażby ze względu na swoją unikatową zabudowę, bowiem powstała z…kontenerów! Na swój sposób 100cznia skojarzyła mi się z równie fenomenalnym i kultowym Szimpla Kert (Ruins Pub) w Budapeszcie. Jestem fanką takich prostych, surowych, a zarazem niepowtarzalnych i pomysłowych miejsc, w których można napić się i zjeść.
A Wy, co jeszcze dodalibyście do listy miejsc, które warto zobaczyć w Gdańsku?

Pamiętam, jak pojechałam do Gdańska i z radością odkryłam, że w Polsce można spotkać naprawdę super miasta, które bez problemu mogą konkurować z tymi w Europie Zachodniej! Piękne miasto, uwielbiam!
Tak, masz rację – mamy czym się chwalić i jest tych miejsc/miast naprawdę sporo 🙂