Lipno – tam, gdzie urodziła się Pola Negri

„Lipno? A gdzie to w ogóle jest? I co tam może być ciekawego?”– usłyszałam mówiąc o swoich weekendowych planach. „Lipno to miasto, gdzie urodziła się Poli Negri”– odparłam. „Kto?”– zapytał osobnik. „Pola Negri”– powtórzyłam ze spokojem, po czym dodałam: „Jedyna, dotychczas, polska aktorka, która rzuciła Hollywood na kolana. Nie znasz?”.

Gdzie urodziła się Pola Negri? Lipno

Ja też nie znałam do czasu, aż wybrałam się na musical „Polita”, który kompletnie powalił mnie na kolana. To właśnie wtedy zaczęła się moja fascynacja tą aktorką kina niemego.

Lipno – tam, gdzie urodziła się Poli Negri

Sam życiorys aktorki przypomina film i jest godny wyreżyserowania. A mianowicie: niegdyś uboga dziewczyna, niezbyt lubiana przez rówieśników, przy tym słaba uczennica, ciężko pracowała od najmłodszych lat, by pomóc swojej samotnej matce po tym jak aresztowano jej ojca. Pola, ucząc się w szkole baletowej, a następnie teatralnej, bardzo szybko została dostrzeżona dzięki swoim talentom. Otóż uzdolnienia Poli to wspaniały spadek genów po obu rodzicach: z jednej strony zaradność, konsekwencja i wytrwałość po mamie, a z drugiej dusza artystyczna po tacie. Poza tym dziewczyna od początku wiedziała czego chce. Nie poddała się nawet wtedy, kiedy po zachorowaniu na gruźlicę, jej kariera tancerki została całkowicie przekreślona. To właśnie tamtego sądnego dnia zadecydowała, że zostanie aktorką, przybierając pseudonim artystyczny Negri (po swojej ulubionej poetce- Adzie Negri). Potem kariera Poli potoczyła się błyskawicznie i szybko udało jej się stanąć na deskach teatru. Następnie zadebiutowała w filmie „Niewolnica Zmysłów” w 1914 roku. Wkrótce potem wyjechała do Niemiec, a parę lat później do Ameryki, którą z miejsca rzuciła na kolana. Aktorka była dwa razy zamężna, a do tego znana ze swoich licznych romansów, m.in.: z Rudolfem Valentino oraz Charlie Chaplinem.

Gdzie urodziła się Pola Negri? Kino w Lipnie

Za co cenię Polę Negri?

To, co mnie najbardziej ujęło w Poli, to jej niezłomna siła charakteru, wiara oraz hart ducha. Mimo ciężkiego dzieciństwa (zapoczątkowanego aresztowaniem ojca), które niezaprzeczalnie musiało być niezbyt stabilnym fundamentem życiowym, nie straciła determinacji i zacięcia w walce o marzenia- wiedziała czego chce, więc brnęła na przód pomimo różnych potyczek życiowych. Dlatego właśnie ta artystka jest moją idolką oraz motywacją, w każdej dziedzinie życiowej.

Gdzie urodziła się Pola Negri? Izba Pamięci

Lipno i spełnione marzenie

Jednym z moich marzeń było wybrać się do miasta urodzenia Apolonii Chalupiec- i udało się! W sierpniu Przyjaciele zabrali mnie na wycieczkę do Lipna. To właśnie tam znajduje się Izba Pamięci artystki oraz bulwar jej imienia artystycznego. Ponadto, na ratuszu widnieje rzeźba aniołka/trębacza wykonana w 1878 przez ojca Poli – Jerzego Chalupca.

Gdzie urodziła się Pola Negri? Bulwar w Lipnie

Izba Pamięci to w zasadzie dwa malutkie pomieszczenia, w których są zdjęcia, plakaty oraz gazetki związane z gwiazdą, a także różne przedmioty. Większość rzeczy osobistych aktorki wciąż znajduje się w Ameryce, gdzie Polita dożyła swoich ostatnich dni. Tam też została pochowana.

Gdzie urodziła się Pola Negri? Tablica

Lipno – tam, gdzie urodziła się Pola Negri. Podsumowanie

Czułam się ogromnie wzruszona, a zarazem szczęśliwa, będąc w Izbie Pamięci. Słuchałam ciekawych rzeczy dotyczących Poli, opowiadanych przez Panią Dorotę Łańcucką (serdecznie dziękuję za specjalne otwarcie muzeum oraz poświęcony czas) i rozkoszowałam się atmosferą kina Nawojka, w którym znajduje się wspomniana Izba. Bardzo cieszę się, że odwiedziłam Lipno!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.