Ślęża – który szlak wybrać?

Interesuje Cię góra Ślęża i zastanawiasz się, który szlak wybrać, aby wejść na jej wierzchołek? W artykule znajdziesz podpowiedź na to, jak najlepiej zaplanować trasę. Zapraszam!

W województwie Dolnośląskim, 30 km na południowy zachód od Wrocławia, znajduje się Masyw Ślęża potocznie zwany Górą Ślęża. Jest to łatwa i przyjemna górka do wejścia, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę ze zdobywaniem wierzchołków. Co więcej, to także jeden ze szczytów zawartych w projekcie Korona Gór Polski oraz niezwykle ważne miejsce dla Słowian, o czym napiszę więcej w dalszej części postu. 

Ślęża – ciekawostki

Szczyt Ślęża to najwyższy punkt Masywu Ślęża i Przedgórza Sudeckiego.  Jego wysokość wynosi 718 m n.p.m. Jak już powyżej wspomniałam, wierzchołek ten należy do Korony Gór Polski, a także do Korony Sudetów Polski i Korony Sudetów.
Jeśli chodzi o nazwę góry, to najprawdopodobniej wzięła się ona od starosłowiańskiego słowa „ślęg” oznaczającego tereny bagniste, mokre, tudzież spowite mgłą. Ponadto, istnieją również przypuszczenia, że słowo „ślęg” było inspiracją dla nazw takich jak: Ślęza (rzeka), Ślężanie (plemię), a nawet Śląsk. Z kolei inne hipotezy zakładają, że przydomek Ślęża pochodzi od celtyckiego słowa „sulis” określającego słońce. Jako ciekawostkę dodam, że dawniej górę nazywano Sobótką, co mogło być nawiązaniem do pogańskiej tradycji palenia ognisk z okazji Nocy Kupały.

Ślęża - ciekawostki

Ślęża - ciekawostki

Góra Ślęża i jej tajemnice

Mówi się, że jest to Góra Bogów, tak zwany polski Olimp, gdzie niegdyś Słowianie oddawali cześć pogańskim bóstwom. Zresztą, już pierwsze wzmianki o Ślęży na to wskazują. Poniżej cytat z zapisków biskupa Thietmara z Mersburga z 1071 roku :
„Owa góra wielkiej doznawała czci u wszystkich mieszkańców z powodu swego ogromu oraz przeznaczenia, jako że odprawiano na niej pogańskie obrzędy” .
Poza tym, na Ślęży odkryto fragmenty kamiennych wałów oraz tajemnicze posągi pochodzące z okresu ok. 700-400 lat p.n.e.. Co ciekawe, na każdej z rzeźb (grzyb, niedźwiedź, postać z rybą, mnich) widnieje znak ukośnego krzyża. Prawdopodobnie jest to krzyż garbo nawiązujący do kultu słońca. Ponadto, Ślężę zalicza się do polskich miejsc mocy ze względu na wzmożoną aktywność energetyczną panującą w jej obrębie.

Góra Ślęża i jej tajemnice

Góra Ślęża i jej tajemnice

Góra Ślęża i jej tajemnice

Góra Ślęża i jej tajemnice

Gdzie zaparkować w pobliżu Masywu Ślęża?

Parking znajduje się na Przełęczy Tąpadła. Współrzędne GPS: 50.846293, 16.698732

Ślęża – który szlak wybrać?

Ślęża to jeden z 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Jest malowniczy i niewymagający, a na wierzchołek prowadzi kilka szlaków. W związku z powyższym, chciałabym zaproponować Wam trasę, która według mnie jest najbardziej urokliwa. Dlatego jeśli nie śpieszycie się, a przy okazji interesuje Was podziwianie walorów rezerwatu przyrody góry Ślęża, to spacer polecam rozpocząć od Przełęczy Tąpadło.

Niebieski szlak na Ślężę z Przełęczy Tąpadło

Z początku będziecie szli ścieżką, przez którą ciągną się trzy szlaki: niebieski, zielony (na prawo) oraz żółty (na lewo). My wybraliśmy pierwszą opcję ze względu na jej urozmaicony charakter, co zresztą możecie zobaczyć na zdjęciach robionych w drodze na szczyt. Mówi się, że najbardziej wymagającym odcinkiem na szlaku niebieskim jest Skalna Perć, ale moim zdaniem to gruba przesada.

Ślęża - który szlak wybrać?

Ślęża - który szlak wybrać?

Ślęża - który szlak wybrać?

Ślęża - który szlak wybrać?

Trasa na szczyt przy odpowiednim tempie zajmie Wam około 1,5 h (mniej więcej 4,5 km), niemniej warto spokojnie i niespiesznie przejść ten szlak. Widoki po drodze są naprawdę ładne!

Ślęża - który szlak wybrać?

Ślęża Skalna Perć

Ślęża Skalna Perć

Z powrotem proponuję wrócić szlakiem żółtym, który jest łatwy i szybki.

Pozostałe szlaki prowadzące na Ślężę

Inne propozycje tras według kilometrów i czasu:

1. Szlak żółty – Przełęcz Tąpadło – ok. 3 km | 1:20 h,
2. Szlak czerwony z Sobótki – ok. 5,5 km | 2 h,
3. Szlak niebieski z Sobótki – ok. 6 km | 2:30 h.

Ślęża – co warto zobaczyć na szczycie?

Na szczycie Ślęża znajdują się takie obiekty jak:

  • Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego
  • Kościół Pod Wezwaniem Najświętszej Marii Panny
  • Rzeźba niedźwiedzia.
  • Wieża widokowa
  • Krzyż Milenijny

Ślęża wieża telewizyjna

ślęża rzeźba niedźwiedź

ślęża krzyż milenijny

Ślęża wieża telewizyjna

Ślęża – pieczątka i zdjęcie do książeczki Korona Gór Polski

Punkt określający szczyt i wysokość Ślęży znajduje się na ścianie kościoła po prawej stronie głównych drzwi.

Jeśli zbieracie pieczątki do książeczki Korona Gór Polski, to stempel znajdziecie w następujących lokalizacjach:

– Schronisko na Ślęży
– Kościół na Ślęży
– Schronisko Pod Wieżycą
– Sklep spożywczy Astra w Tąpadłach
– Ślężański Zamek Górka (turystyczna pieczątka) – tylko po wcześniejszym umówieniu się na zwiedzanie
– Punkt gastronomiczny na Przełęczy Tąpadła przy wejściu na szlak
– Sklepik z pamiątkami regionalnymi (budka obok serków) na przełęczy Tąpadła
– Pensjonat „Mieszko i Jagienka”, który znajduje się przy wejściu na szlak na przełęczy Tąpadła, po stronie nowego parkingu. Pensjonat nieco schowany w głąb, między drzewami.

ślęża panorama

Ślęża- który szlak wybrać? Podsumowanie

Mam nadzieję, że propozycja trasy wchodzenia, jak i schodzenia spodoba Wam się. Dajcie koniecznie znać, jeśli ja obierzecie, ponieważ jestem ciekawa Waszych wrażeń.

ślęża panorama

Summary
Ślęża - tajemniczy szczyt w Koronie Gór Polski
Article Name
Ślęża - tajemniczy szczyt w Koronie Gór Polski
Description
Masyw Ślęża lub Góra Ślęża, określana także mianem polskiego Olimpu, to nie tylko jeden z 28 szczytów zaliczanych w Koronie Gór Polski, ale także jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w naszym kraju.
Author
Publisher Name
Ślęża - tajemniczy szczyt w Koronie Gór Polski

Komentarze do “Ślęża – który szlak wybrać?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.