Góry Stołowe i okolice – co warto zobaczyć?

Sudety kryją w sobie wiele pięknych i interesujących miejsc, w związku z czym chciałabym przedstawić Wam kilka z nich. Niniejszym, przygotowałam dla Was artykuł: „Góry Stołowe i okolice- co warto zobaczyć?”. Zapraszam!

Góry Stołowe i okolice - co warto zobaczyć?

Góry Stołowe – co warto zobaczyć?

Góry Stołowe należą do masywu Sudetów Środkowych, a ich wschodnia część, wraz ze Szczelińcem Wielkim, położona jest w Polsce.

Góry Stołowe - co warto zobaczyć

Szczeliniec Wielki

To najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) Gór Stołowych, na który wspinaczka trwa około 40 minut do godziny, a trasa jest troszkę męcząca, bo prowadzi ostro w górę. Niewątpliwie, uwagę przyciąga tablica upamiętniająca wejście Goethego. Poza tym, bywał tu również przyszły prezydent USA – J.Q. Adams.

Góry Stołowe i okolice - co warto zobaczyć? Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe i okolice - co warto zobaczyć? Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe i okolice - co warto zobaczyć? Szczeliniec Wielki

Idąc dalej zobaczymy różne formacje skalne, a m.in : „Słonia” czy „Małpoluda”. Następnie dojdziemy do miejsca zwanego ironicznie Piekiełko. Co prawda, ciepło w nim nie jest, a wręcz przeciwnie – przez wilgotny mikroklimat oraz niską temperaturę często utrzymuje się tu śnieg nawet latem!

Góry Stołowe Szczeliniec Wielki Małpolud

Błędne Skały

Ten malowniczy labirynt, utworzony naturalnie z bloków skalnych (!), znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Z pewnością, będąc w tym miejscu, łatwiej jest uwierzyć w krążącą legendę, niż w to, że Matka Natura sama stworzyła coś tak niesamowitego. Otóż według podań Błędne Skały (niegdyś Wilcze Doły) zostały stworzone przez Liczyrzepę, czyli Ducha Gór.

Góry Stołowe i okolice - co warto zobaczyć? Błędne Skały

Góry Stołowe i okolice - co warto zobaczyć? Błędne Skały

Góry Stołowe i okolice - co warto zobaczyć? Błędne Skały

Skalne Miasto w Czechach

Czeskie Skalne Miasto to, podobnie jak Błędne Skały, skalno – leśny labirynt, choć zdecydowanie większy od poprzednika. Niemniej, jest on tak samo zachwycający i wygląda, jakby został wyjęty z jakiejś baśni bądź filmu fantastycznego. Godnymi uwagi są znajdujące się w Skalnym Mieście skały o bardzo ciekawych kształtach. Otóż niektóre z nich otrzymały nazwy skojarzeniowe, jak np.: Kochankowie, Słoniowy Rynek, Matka Boska trzymająca Dzieciątko, Diabelski Most.

Góry Stołowe i okolice - co warto zobaczyć? Skalne Miasto w Czechach

Góry Stołowe i okolice - co warto zobaczyć? Skalne Miasto w Czechach

Skalne Miasto w Czechach

Skalne Miasto w Czechach

Góry Stołowe i okolice

Kaplica Czaszek

To zabytek sakralny, który znajduje się w Kudowie Zdrój, i choć jest on niewielki, to mimo wszystko robi ogromne wrażenie. Z pewnością warto przytoczyć tu historię tego obiektu. Otóż pewnego dnia, ksiądz Wacław Tomaszek, przechadzając się nieopodal parafii, zauważył w skarpie koło dzwonnicy, ludzkie kości. Z czasem okazało się, że jest ich tam naprawdę dużo. Najprawdopodobniej, ofiarami byli uczestnicy Wojny Trzydziestoletnej oraz chorzy na panującą wtedy cholerę. Ksiądz nakazał wydobyć wszystkie szczątki, oczyścić je i ustawić w kaplicy, tworząc ossuarium.

Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek

Włodarz – największe podziemia Kompleksu „Riese”

Projekt Riese (Olbrzym) to nazwa największego kompleksu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego m.in.: w Górach Sowich. Niewątpliwie, miała to być jedna z kwater Adolfa Hitlera.

Góry Sowie do dziś skrywają wiele tajemnic z okresu II Wojny Światowej. W jakich celach stworzone zostały tunele oraz hale w górach? Czemu miały służyć? Czego jeszcze nie wiemy o tym miejscu?
Do dziś trwają na ten temat spekulacje. Oficjalnie miało to być miejsce, gdzie produkowano i przechowywano broń. Nieoficjalnie mówi się, że we wciąż nieodkrytych komnatach (które najprawdopodobniej znajdują się pod gruzami budynków wysadzonych przez Armię Czerwoną) istnieją skarby, cenne dzieła oraz dokumenty z planami dalszych działań Hitlera.

Kompleks Riese można zwiedzić wraz z przewodnikiem.

Włodarz - największe podziemia Kompleksu „Riese”

Włodarz - największe podziemia Kompleksu „Riese”

Włodarz - największe podziemia Kompleksu „Riese”

Muzeum Molke

Obecnie Muzeum Techniki Militarnej, niegdyś prawdopodobnie podziemne schronienia dla elit niemieckich na wypadek Wojny, bądź tajne laboratorium. Na uwagę zasługują pokryte drzewami oraz roślinnością obiekty znajdujące się lesie.

Góry Stołowe Muzeum Molke

Góry Stołowe Muzeum Molke

Góry Stołowe Muzeum Molke

Kłodzko

Urocze miasto, które warto odwiedzić przy okazji przebywania na Dolnym Śląsku. Na szczególną uwagę zasługują: bastionowa twierdza, gotycki most (powiązany z mostem Karola w Pradze), ratusz z końca XIX wieku z renesansową wieżą oraz renesansowe i barokowe kamienice.

Kłodzko

Kłodzko

Góry Stołowe – noclegi

Zatrzymałam się w uroczym domku, w bardzo cichym i spokojnym rejonie w gminie Radków. Pokoje były schludne, przestronne i posiadały łazienki. Miłym zaskoczeniem była biblioteczka znajdująca się w holu oraz porozwieszane rękodzieła, w tym zakładki do książek (do nabycia), robione przez właścicielkę domu. Bardzo lubiłam poranki podczas których otwierając okno dobiegały mnie z zewnątrz odgłosy ptaków, a do pokoju wpadało cudowne, rześkie powietrze.

Góry Stołowe i okolice – podsumowanie

Serdecznie polecam wybrać się w Góry Stołowe!

Summary
Article Name
Góry Stołowe - co warto zobaczyć
Description
Sudety kryją w sobie wiele pięknych i interesujących miejsc, a Góry Stołowe są jednym z nich! Podpowiadam co warto zobaczyć w tamtym rejonie!
Author

Komentarze do “Góry Stołowe i okolice – co warto zobaczyć?”

 1. motowłóczykij

  Od dziecka marzyłem aby je zobaczyć . Zaciekawiała mnie ich forma są jedyne w swoim rodzaju i nie schematycznie szpiczaste jak większość gór .
  Niestety miałem tylko okazję zerknąć na Szczeliniec z siodła mojego Iża 🙁 . Pewnikiem jest to , że na je odwiedzę ,dodatkowo Ty utwierdzasz mnie w przekonaniu ,że warto 🙂

  Odpowiedz
  1. Voyaga Autor

   Wszystko przed Tobą 🙂 Przy okazji aktywnego wypoczynku, polecam również zapuścić się w bardziej historyczne rejony, jak Góry Sowie.
   Pozdrawiam ciepło ! 🙂

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.