Hundertwasserhaus – kolorowa kamienica w Wiedniu

Hundertwasserhaus to kolorowa kamienica Wiedniu, miejsce które przedstawiała jedna z pocztówek z mojego dzieciństwa. Trzymałam ją w swoim magicznym pudełku i bardzo długo marzyłam, aby zobaczyć ten obiekt na własne oczy! W końcu udało się! Zapraszam na relację!

Hundertwasserhaus – lokalizacja bajkowej kamienicy w Wiedniu

Ta nietuzinkowa atrakcja turystyczna znajduje się przy ulicy Kegelgasse 36-38, w trzeciej dzielnicy w Wiedniu.

Hundertwasserhaus Wiedeń

Hundertwasserhaus Wiedeń

„Hundertwasserhaus – Dom Hundertwassera – nazwa kompleksu mieszkalnego na rogu Kegelgasse i Löwengasse w Wiedniu, jednego z najsłynniejszych dzieł architektonicznych Friedensreicha Hundertwassera, wybudowanego w latach 1983–1985 przez architekta Josefa Krawinę. Koncepcją twórcy jest nawiązanie dialogu z przyrodą jako równoważnym partnerem człowieka – na tarasach, balkonach i w innych niespodziewanych miejscach rośnie wiele roślin. Ponadto zastosowano wiele rozwiązań, które mają na celu ucieczkę od linii prostych i regularności.” ( Źródło : Wikipedia )

Hundertwasserhaus Wiedeń

Hundertwasserhaus Wiedeń

Jako ciekawostkę dodam, że twórca kolorowej kamienicy, Friedensreich Stowasser, miał następujący pseudonim: Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser. A znaczy to mniej więcej tyle co: Fryderykowy deszczowy dzień ciemnego koloru sto wód- niebanalnie, prawda? Co więcej, za sprawą swoich dzieł Stowassera porównuje się do Antonia Gaudiego.

DSCN9121

Hundertwasserhaus Wiedeń

Hundertwasserhaus Wiedeń

Podsumowanie

Konfrontacja dziecięcych marzeń z dorosłą percepcją rzeczywistości na szczęście okazała się łaskawa, ponieważ kamienica Hundertwasserhaus również na żywo zrobiła na mnie ogromne wrażenie! Obiekt bardzo przypadł mi do gustu, a co więcej spoglądając na niego czułam, jakby przeniesiono mnie do zupełnie innego wymiaru. Bajkowego wymiaru, należy dodać. Owszem, kamienice robią wrażenie i są dokładnie takie, jak na mojej pocztówce z dzieciństwa.

Bez wątpienia, Hundertwasserhaus to miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć przebywając w Wiedniu 🙂 !

Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️

Więcej ciekawych postów o Austrii znajdziesz tu.

Komentarze do “Hundertwasserhaus – kolorowa kamienica w Wiedniu”

  1. Byłam tam z rodzicami jako mała dziewczynka i niestety niewiele zapamiętałam z tego wyjazdu, ale ten ogród pamiętam. Rodzice spacerowali, a my z bratem już kompletnie nie mieliśmy siły i ochoty zwiedzać, więc usiedliśmy w cieniu pod pomnikiem i czekaliśmy tam na nich, aż obejrzą wszystkie kwiatki, a trwało to tak długo, że złoty Strauss wbił mi się w pamięć 😉 muszę chyba odświeżyć wspomnienia, bo Wiedeń jest piękny, pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.