
Szukasz pomysłu na jednodniową wycieczkę w okolice Łodzi? Jeśli tak, to dobrze, że tu jesteś, ponieważ ten wpis powstał specjalnie dla Ciebie! Otóż znajdziesz w nim listę najciekawszych miejsc w Województwie Łódzkim, które bez problemu odwiedzisz w jeden dzień! Zapraszam do dalszej części artykułu.
Okolice Łodzi
W pobliżu Łodzi kryje się wiele ciekawych, a przy tym różnorodnych miejsc, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Bowiem jest coś dla amatorów spędzania czasu na łonie natury, jak i tych, którzy lubią zwiedzać obiekty takie jak zamki, pałace czy muzea.
Co warto zobaczyć w okolicy Łodzi? Lista miejsc:
Pałac Nieborów
Ten barokowy pałac pochodzi z XVII wieku, a największego rozkwitu dostąpił za czasów rezydowania hetmana Ogińskiego oraz rodziny Radziwiłłów, o czym dowiecie się z osobnego artykułu na moim blogu:
Pałac Nieborów i Manufaktura Majoliki
Arkadia – Park Romantyczny
Przepiękny ogród w stylu angielskim został założony przez Helenę Radziwiłłową, z domu Przeździecką. Niewątpliwie, robi ogromne wrażenie!
Arkadia – romantyczny park w Województwie Łódzkim
Zamek Oporów
Ta ceglana warownia w stylu gotyckim znajduje się niedaleko Kutna, a otacza ją przepiękny ogród.
Zamek Oporów – Twierdza w Województwie Łódzkim
Pałac w Walewicach
W tym pięknym pałacu mieszkał Anastazy Walewski (szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego) wraz z małżonką, słynną Marią Walewską (metresą cesarza napoleona Bonaparte). Tuż koło tego klasycystycznego obiektu znajduje się stadnina koni. Więcej na temat Walewic przeczytacie tutaj:
Pałac w Walewicach – na kawie u Marii Walewskiej
Zamek Królewski w Łęczycy
Forteca została wzniesiona przez Kazimiera Wielkiego, najprawdopodobniej około XIV wieku. Warto wspomnieć, że według legend podziemia zamku zamieszkiwał sam Diabeł Boruta!
Zamek Uniejów
Dwór powstał w latach 1360-1365 i obecnie reprezentuje styl romantyczny. Godnym uwagi jest fakt, że w przyzamkowym ogrodzie można spotkać rzeźbę Białej Damy.
Zamek Rycerski w Besiekierach
Zgliszcza późnogotyckiego zamku ulokowanego na wysepce we wsi Besiekiery. Niestety, jest tam zakaz wchodzenia na teren ruin, natomiast nieopodal zamku znajdują się zadaszone ławeczki i stoły. Tam też możecie sobie usiąść i zjeść przygotowane przez siebie przekąski.
Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim
Jest to rezerwat przyrody, który swoją sławę zawdzięcza źródłom o niezwykłych kolorach.
Bunkier Konewka
Nie lada gratka dla fanów historii, zwłaszcza tych, których interesuje historia II Wojny Światowej. Otóż w Konewce można zobaczyć kompleks schronów kolejowych datowanych na 1940 r.
Arboretum w Rogowie
Ogromny ogród, na terenie którego znajdują się najcenniejsze gatunki drzew oraz krzewów.
Agroturystyka Dwór Rzepiszew
Miejsce pełne uroku i magii, przeszyte duchem przeszłości, otoczone zielenią, a do tego o kameralnej atmosferze. Ten neoklasycystyczny dwór znajduje się we wsi Rzepiszew, ok.40 km na zachód od Łodzi i jest bardzo przyjemną bazą noclegową. O agroturystyce możecie poczytać w osobnym wpisie:
Agroturystyka Dwór Rzepiszew
Pałac Biskupów Kujawskich w Wolbórzu
Rezydencja reprezentuje późny barok, a powstała w 1773 roku.
Miasto Piątek
We wsi Piątek znajduje się geometryczny środek Polski.
Folkowe Przystanki
W 2015 roku powstała inicjatywa odświeżenia wizerunków starych kamiennych przystanków autobusowych znajdujących się we wsiach w południowej części Województwa Łódzkiego. O obrazach, ich historii i lokalizacji przeczytasz tu:
Łódzkie atrakcje – folkowe przystanki PKP
Lisie Pole – pola lawendy w Województwie Łódzkim
Łódzka mini Prowansja, albowiem w mieście Bieniądzice znajdziecie plantację lawendy prowadzoną przez uroczą dziewczynę o imieniu Hania. Na ten temat powstała osobna notatka:
Pola Lawendy w Polsce – z wizyta na Lisim Polu
Alpaki Cudaki
We wsi Siedlątków znajduje się cudowne miejsce, które koi, relaksuje i sprawia, że człowiek zapomina o wszelkich troskach. To miejsce nazywa się Alpaki Cudaki i oferuje spotkanie z rzeczonymi zwierzakami. Zobacz moją relację z wizyty:
Alpaki Cudaki – spotkanie z alpakami w Siedlątkowie
Zalew Sulejowski
Wapienniki Sulejów
Wapienniki w Sulejowie to kamieniołom, z którego dawniej wydobywano złoża kamienia brunatnego, natomiast z czasem przekształcono go w sztuczne jezioro. Generalnie jest to miejsce pełne uroku, sprawiające wrażenie egzotycznego zakątka chociażby za sprawą koloru wody (uwaga! Nie można się kąpać!) oraz otaczającej przyrody (zagajnik). Polecam wybrać się tam na piknik :-)!
Małpi Mostek w Trzech Morgach nad Pilicą
Opactwo Cystersów w Sulejowie
Województwo Łódzkie słynie także z najlepiej zachowanego w Europie (!) zespołu cysterskiego, którego początki sięgają roku 1176 roku. Obecnie mieści się tam hotel oraz kościół, niemniej wstęp na teren opactwa jest darmowy i można tam np.: zjeść dobry obiad lub deser.
Hotel Podklasztorze w Sulejowie – moja opinia
Młyn w Ldzaniu-Talarze
Nad rzeką Grabią, w iście malowniczych okolicznościach przyrody, znajdują się dwa urocze, drewniane młyny. Warto wybrać się w tamte strony na wycieczkę- czy to rowerową czy samochodowa, posiedzieć nad strumyczkiem lub skosztować jedzonka w barze Osada Dwa Młyny.
Zielony Zakątek w Zgniłych Błotach
Moja ukochana kawiarnia znajdująca się w ogrodzie we wsi Zgniłe Błota. Bardzo klimatyczne i urocze miejsce, w którym napijecie się kawy/herbaty i skosztujecie wyśmienitych ciast oraz ciasteczek.
Okolice Łodzi – podsumowanie
I jak podobają Wam się okolice Łodzi? Czy któreś z wymienionych powyżej miejsc zaciekawiło Was i chcielibyście je wkrótce odwiedzić? A może już to zrobiliście? Jeśli tak, to koniecznie dajcie mi znać w komentarzu poniżej 🙂 .
Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję
Więcej ciekawych postów o Województwie Łódzkim znajdziesz tu.

Pałac w Nieborowie wygląda pięknie.
Tak, zwłaszcza jego wnętrza robią ogromne wrażenie. Zachęcam, aby przekonać się na własne oczy 🙂
Aga, wielkie dzięki za ten wpis. Pochodzę z poznańskiego i do Łodzi wcale nie miałem aż tak daleko. To miasto i jego okolica jest dla mnie tak interesujące, że Twój wpis bardzo przyda mi się podczas planowania wizyty w tej okolicy… Dużo ciekawych fotografii, szczególnie ta na samym końcu wpisu 😉 😛
Cześć Marcin, witaj na moim blogu! Dziękuję za Twój komentarz oraz miłe słowa 😉 Koniecznie zajrzyj do łódzkiego- tak jak piszesz, masz w miarę blisko, a co więcej, jest tu co robić i co zobaczyć. Jeśli miałbyś jakieś pytania, służę pomocą 🙂
Większość tych miejsc już znam. Lubię wracać do Arkadii. W bunkrze w Konewce byłam dwa razy i pewnie jeszcze odwiedzę, bo miejsce nietuzinkowe. Poza tym lubię pobliską Spałę. Małpi mostek w Trzech Morgach polecam o wschodzie słońca, bywa magicznie. Fajny artykuł, zabrakło mi może tylko skansenu w Maurzycach niedaleko Łowicza. Pozdrawiam 😊
Cześć Monia, i dziękuję za wpis 🙂 Jeśli w tym artykule zabrakło tylko tego jednego miejsca, to muszę uznać to za komplement 😀 do skansenu jeszcze nie dotarłam, ale jest na liście 🙂 Pozdrawiam!
Fajna lista, będę nadrabiać przy najbliższej okazji. Ostatnio w okolicach Łodzi udało nam się odwiedzić Zoo Borysew 🙂 Fajne miejsce na wyprawę z dzieckiem.