Niezwykłe kamienice, podwórka i klatki schodowe w Łodzi

Łódź jest dla mnie jak przysłowiowe pudełko czekoladek, gdyż nigdy nie wiem na co w niej trafię. A póki co trafiam na naprawdę interesujące miejsca, o których z dumą opowiadam. Tym razem chciałabym pokazać Wam ciekawe i nietuzinkowe kamienice, podwórka i klatki schodowe w Łodzi. Zapraszam!

Kamienice w Łodzi

Kiedy bywam na mieście, z żywym zainteresowaniem zaglądam w bramy, tudzież łódzkie podwórka. Zazwyczaj są one dla mnie pewnego rodzaju tunelem, który prowadzi do zupełnie innej rzeczywistości… Wymiary te są różne- czasem bajkowe, czasem surrealistyczne, niekiedy retrospektywne, ale zawsze JAKIEŚ. Uwielbiam to. Lubię być zaskakiwana. Lubię miejsca z charakterem, a tu, w  Łodzi, ich nie brakuje!

Kamienica pod Gutenbergiem – Piotrkowska 86

Nazwa kamienicy nawiązuje do Jana Gutenberga, którego posąg  znajduje się w jej wnętrzach. Obiekt został wybudowany w 1893 roku w stylu eklektycznym z bogato zdobioną fasadą, w tym charakterystycznymi smokami.

Podwórka w Łodzi

Piotrkowska 114

Hotel Stare Kino – Piotrkowska 120

Zaczarowane Podwórko – Piotrkowska 211

O zaczarowanym podwórku napisałam osobny post, dlatego też odsyłam Was tu.

Pasaż Róży – Piotrkowska 3

Bardzo ciekawy, a zarazem piękny projekt, mieszczący się na Piotrkowskiej, tuż przy placu Wolności. Równie ciekawa jest historia tej inicjatywy, a mianowicie:

„Pasaż Róży”, jako tytuł projektu dla miasta Łodzi i jako fraza, ma dla mnie dwojakie znaczenie. Z jednej strony jest to nawiązanie do lokalizacji projektu – wąskiego podwórka na tyłach kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. Podwórko to ma stać się pasażem, przejściem do ul. Zachodniej, dokąd życie z Piotrkowskiej ucieka w stronę zespołu Manufaktury. Jest to idea zbudowania specjalnego miejsca – traktu, i tym samym przekierowania ludzkiej obecności i uwagi. Z drugiej strony Pasaż Róży obrazuje drogę, jaką przeszła moja córeczka Róża, od niewidzenia, do – widzenia.” źródło

Osiedle Księży Młyn

Osiedle małych, uroczych czerwonych kamienic znajdujących się w pobliżu loftów Scheiblera. Uwielbiam to miejsce, ponieważ jest tam dużo zieleni, panuje względny spokój, a co więcej jest ono klimatycznie „oderwane” od nowoczesnej rzeczywistości dużych aglomeracji.

Narodziny Dnia – Więckowskiego 4

Ta artystyczna inicjatywa powstała w tym 2018 roku dzięki programowi „Mia100 Kamienic”. Twórcą „Narodzin Dnia” jest światowej sławy rzeźbiarz i malarz- Wojciech Siudmiak. Mężczyzna tak oto powiedział o swoim dziele:

„– Bardzo mi zależało, żeby ta dekoracja była czymś pozytywnym dla mieszkańców, żeby była połączona z ich życiem codziennym. Dlatego kolory pacy są nieagresywne, pastelowe, a przesłanie całości jest pozytywne i ma być dla mieszkańców kamienicy inspiracją do budowania pozytywnego dnia – powiedział artysta podkreślając unikalny sposób wykonania dzieła przez fabrykę Ceramika Tubądzin, która przygotowała płyty z grafiką.” źródło

Podwórka w Łodzi - Narodziny Dnia - Więckowskiego 4

Ciekawe klatki schodowe w Łodzi

Roosvelta 17

Piotrkowska 89

Tę klatkę schodową odkryłam przez przypadek. Zrobiła ona na mnie ogromne wrażenie, za sprawą przepięknych malunków oraz witraży.

Pozostałe kamienice, podwórka i klatki schodowe

Niezwykłe kamienice, podwórka i klatki schodowe w Łodzi – podsumowanie

A czy Wy znacie albo kojarzycie inne ciekawe podwórka i kamienice znajdujące się w Łodzi albo w Waszym mieście?

Komentarze do “Niezwykłe kamienice, podwórka i klatki schodowe w Łodzi”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.